Zamknij

Bibliografia Siedlec wydana po raz kolejny [FOTO]

19:51, 20.03.2023 Aktualizacja: 20:04, 20.03.2023
Skomentuj

W czytelni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach odbyła się promocja najnowszego wydawnictwa siedleckiej książnicy pt.: „Bibliografia Miasta Siedlce 2021”.
Autorem bibliografii jest historyk, bibliograf, starszy kustosz MBP w Siedlcach  Andrzej Prządka. MBP od 2001 roku opracowuje i wydaje „Bibliografię Siedlec i Powiatu Siedleckiego”. 
„Bibliografia Miasta Siedlce 2021” dokumentuje piśmiennictwo, które dotyczy Siedlec i jest doskonałym źródłem informacji o historii, życiu społecznym, gospodarczym i politycznym miasta, a także nauce, kulturze czy sporcie. Pokazuje osiągnięcia i dorobek, którym może się pochwalić lokalna społeczność. Z publikacji mogą skorzystać i korzystają mieszkańcy miasta, nauczyciele, pracownicy naukowi, dziennikarze, samorządowcy, przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji, a także studenci i uczniowie. 

Wydanie roku 2021 zostało przygotowane przez Andrzeja Prządkę w oparciu o nowy system opracowania zbiorów wykorzystujący Deskryptory Biblioteki Narodowej, będące językiem informacyjno - wyszukiwawczym opartym na słownictwie dotychczas stosowanego języka haseł przedmiotowych Biblioteki Narodowej. Bibliografia rejestruje książki i broszury, czasopisma lokalne i regionalne, dokumenty życia społecznego, zbiory elektroniczne, dokumenty graficzne, kartograficzne, materiały audiowizualne, strony internetowe oraz artykuły z prasy lokalnej, regionalnej, ogólnopolskiej dotyczące regionu.

Jest częścią ogólnopolskiego systemu bibliografii regionalnych, które pełnią funkcję uzupełniającą w odniesieniu do narodowych wykazów piśmiennictwa. Publikacja, tak jak było to w przypadku wcześniejszych wydań  zostanie przekazane do wszystkich bibliotek na terenie miasta, a także do instytucji i osób zajmujących się badaniem regionu i życia społecznego w Siedlcach. Jako pierwsi bibliografię otrzymali uczestnicy spotkania, wśród których był prezydent Andrzej Sitnik, prof. Dariusz Magier, prof. Adam Bobryk, dr Mirosław Roguski. Znajdzie się również w internecie. 

Podczas wydarzenia prelekcję dotyczącą znaczenia bibliografii w literaturze regionalnej wygłosił  dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach prof. Dariusz Magier.  

W dzisiejszych czasach, kiedy informacji szukamy w google, bibliografia staje się ważnym dokumentem i wręcz wyrocznią informującą o mieście. Zawiera wszystko co ukazało się w danym roku w formie książek, artykułów prasowych czy internetowych. 
 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

regionalista regionalista

2 0

Bibliografie takich miast jak Siedlce to nie tylko duża pomoc dla osób badających historię , kulturę czy życie społeczne i gospodarcze tej społeczności. Są one także ważnym świadectwem aktywności mieszkańców i władz danej miejscowości lub regionu. Ona inspiruje autorów publikacji naukowych i popularnych do pisania o nich oraz ich dokonaniach i planach, sukcesach i porażkach. Szkoda ,że nie wszyscy włodarze to doceniają.

21:46, 20.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytelnikczytelnik

1 0

Bibliografia Siedlec to cenna pomoc dla badających historię , kulturę czy życie społeczne tego miasta . Wyrazy uznania dla autora i bibliotek

08:24, 22.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%