Zamknij

Tak dzielić, by chleba nikomu nie zabrakło

22:01, 29.08.2021 Aktualizacja: 08:35, 30.08.2021
Skomentuj

Tegoroczne święto plonów gminy Siedlce odbyło się 29 sierpnia w Nowych Iganiach. 

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w podziękowaniu za zbiory i zdrowie rolników w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski. W procesji do ołtarza zostały wprowadzone poczty sztandarowe oraz wniesione wieńce dożynkowe wykonane z tegorocznych zbóż. Za ich przygotowanie odpowiedzialne były sołectwa gminy Siedlce. Następnie starostowie dożynek Anna Stańczuk i Roman Chojecki wnieśli na ołtarz chleb. W trakcie liturgii został poświęcony chleb oraz wieńce dożynkowe. 

Po mszy świętej uczestnicy przenieśli się na plac przy Zespole Oświatowym w Nowych Iganiach, gdzie rozpoczęły się obchody dożynkowe. 
- Szanowni mieszkańcy gminy Siedlce, pragnę jeszcze raz podziękować księdzu biskupowi Suchodolskiemu, proboszczowi parafii Stare Opole Jarosławowi Sutrykowi oraz pozostałym zgromadzonym za tę odprawioną mszę. Oby naszych rolników nie opuszczało zdrowie. Życzę wam, aby nigdy nie zabrakło u was tego najważniejszego symbolu dożynek - chleba. Podziękowania składam także na ręce tych, którzy przygotowali dzisiejsze święto. - powiedział w swojej przemowie powitalnej wójt gminy Henryk Brodowski.  

Dokonano również prezentacji starostów tegorocznych dożynek. Anna Stańczuk - mężatka, matka dwóch synów i babcia dwójki wnucząt. Sołtysem została wybrana w 1999 roku i sprawuje tę funkcję do chwili obecnej. Od urodzenia mieszka w Starych Iganiach. Posiada gospodarstwo rolne, współprowadzi z mężem działalność gospodarczą. Jej zainteresowania to m.in. turystyka. Jest miłośniczką domowego ogniska i zdrowego stylu życia. 

Roman Chojecki pochodzi z wielopokoleniowej rodziny rolniczej. Pracę na roli zna od dziecka. Mieszka w Nowych Iganiach od urodzenia, a funkcję sołtysa pełni od 2014 roku. Od 2015 roku jest również radnym gminy Siedlce. Posiada gospodarstwo rolne i jest rzemieślnikiem. Ma troje dzieci i troje wnucząt. 

- Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba upieczonego ze zboża naszych pól. Uszanuj go, ugospodaruj tak, by nikomu go nie zabrakło tak na wsi, jak i w mieście. - takie słowa wypowiedzieli starości podczas przekazywania chleba wójtowi gminy.  Chleb został pokrojony na mniejsze kawałki, a gospodarze podzielili się nim ze wszystkimi uczestnikami dożynek. 

Odczytany został również list skierowany przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę do zebranych. Polityk pisał między innymi: - Dożynkowy wieniec i bochen chleba mówią o sensie pracy i wyrażają wdzięczność Bogu, który błogosławi ludzkiemu wysiłkowi. Święto to przypomina nam, że dzięki waszej ciężkiej pracy na nasze stoły codziennie trafia chleb. Ten piękny staropolski obyczaj będący częścią naszej kultury i tożsamości narodowej jest najlepszą okazją do wyrażenia wdzięczności i podziękowania rolnikom. Dziękujemy za tworzenie dobrej marki polskiego rolnictwa i promowanie naszej żywności. Pragnę wszystkich państwa pozdrowić i podziękować za pracę oraz plony, za pielęgnowanie i poszanowanie ojcowizny. Życzę, aby polska wieś stawała się coraz silniejsza.

Krzysztof Tchórzewski, Poseł na Sejm RP również skierował w swoim liście kilka słów do gospodarzy i gości dożynek: - Rolnictwo to materialna podstawa narodu. Ziemia i praca rolnika w najtrudniejszych sytuacjach gospodarczych były zawsze ostatnią deską ratunku dla kraju. Polscy rolnicy są pracowici i zaradni, a polska zdrowa i smaczna żywność cieszy się uznaniem w Europie. Praca rolnika jest bardzo ciężka, a plony często zależą od warunków atmosferycznych. Wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym życzę wszystkim uczestnikom tego święta. Niech czuwa nad wami Opatrzność Boża.

Głos zabrała również Małgorzata Cepek, wicestarosta powiatu siedleckiego: - Cieszę się bardzo. Z całego serca gratuluję wspaniałych uroczystości dożynek. Życzę wam wszelkich pomyślności, bożego błogosławieństwa i opieki Matki Przenajświętszej, a powoli wszystko się ułoży. Szczęść Boże. 

Przewodniczący Rady Gminy Siedlce Andrzej Rymuza powiedział: Robi się piękna pogoda, jest stosowna do tegorocznych żniw. Rozmawialiśmy ze starostą dożynek, który żniwuje nie tylko u siebie, ale pomaga też innym. Łapaliśmy okienka pogodowe, by dokończyć zbiór plonów, wejść w pole i zamknąć rok pracy. Często mówimy o dożynkach jako o dokończeniu i zwieńczeniu pracy rolnika, a to często wygląda tak, że coś, co się kończy zaczyna nowy sezon, nowy rok. 

Następnie wójt gminy Siedlce wręczył stypendia uzdolnionym dzieciom i młodzieży z gminy Siedlce. Później nagrodzono laureatów w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Celem konkursu było kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych związanych ze Świętem Plonów, a także prezentacja najpiękniejszych wieńców dożynkowych z terenu gminy Siedlce oraz promocja walorów wsi polskiej. Komisja konkursowa w składzie: Jan Osiej - przedstawiciel Urzędu Gminy Siedlce, Anna Walczewska - pracownik GOK Siedlce z siedzibą w Chodowie oraz Anna Stańczyk. Pierwsze miejsce zajął wieniec przygotowany przez mieszkańców Nowych Igań. Drugie miejsce należało do KGW Pruszyn, a trzecie - Elżbieta Nowosielska z Białk.

Po części oficjalnej rozpoczął się Blok Kultury i Tradycji Lokalnej, w którym wystąpiła sekcja wokalna GOK Chodów, a także: grupy śpiewacze Białki, Ale Babki, Folk Lacki, Moko Bęc, Strzałki, Chodów. Kolejną częścią dożynek była zabawa z zespołami i artystami występującymi solo takimi jak: Nowator, Miły Pan, Baby Full, Wanda i Banda, Freestyle, Mario Bischin.
Współorganizatorem Dożynek jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerem było Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Patronat Honorowy nad dożynkami objęli biskup siedlecki ks. dr. Kazimierz Gurda, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Sponsorem głównym dożynek jest Selgros Cash&Carry. 

Podczas dożynek była możliwość zaszczepienia się w Mobilnym Punkcie szczepień COVID19 i możliwość spisania się w Narodowym Spisie Powszechnym.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%