Zamknij

Mieszkańcy zdecydują na co wydać

09:23, 14.10.2021 | KS
Skomentuj
REKLAMA

Tylko do niedzieli można głosować na projekty w ramach Mińskiego Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok.

Przypomnijmy: budżet obywatelski to demokratyczny proces, w ramach którego mieszkańcy mogą bezpośrednio decydować, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Najpierw ma miejsce zgłaszanie propozycji, następnie są one analizowane, a wreszcie te z nich, które pomyślnie przeszły weryfikację, poddaje się pod głosowanie.

 

Dla ciała...

W przypadku 5. edycji Mińskiego Budżetu Obywatelskiego pierwszy etap trwał od 1 czerwca do 4 lipca. 14 września opublikowano ostateczną listę, zawierającą 8 pozycji.

Otwiera je projekt stworzenia za 150 tys. zł kontenerowego zaplecza szatniowego z węzłem sanitarnym na stadionie przy ul. Budowlanej. Pomysłodawcy przekonują, że pozwoli to w godnych warunkach zabezpieczyć własny sprzęt i skorzystać z kąpieli.

Kolejny projekt to coś dla miłośników dość ekstremalnej aktywności, którzy narzekają na wysłużony skatepark w parku miejskim. Chodzi o postawienie przy obiektach MOSiR-u mobilnych urządzeń do jazdy na rolkach, hulajnogach, deskorolkach i rowerach bmx oraz przenośnej strefy parkour. Ich zakup kosztowałby 150 tys. zł.

Z kolei na 148,8 tys. zł wyceniono stworzenie ogólnodostępnej „Siłowni na piątkę” obok SP nr 5 przy ul. Małopolskiej. Ma to być miejsce, które sprosta potrzebom i oczekiwaniom prozdrowotnym mińszczan, zarówno tych starszych, jak i młodszych.

Sportu dotyczy też projekt modernizacji boiska do koszykówki przy ul. Wyszyńskiego. Obecnie obiekt ma dziurawą nawierzchnię asfaltową, kosze są zardzewiałe i bez siatek, a cały teren został zaniedbany. By to zmienić, potrzeba ponad 95 tys. zł.

 

...i nie tylko

Mniej, bo tylko 63,2 tys. zł, miałaby kosztować Strefa Przyjazna Owadom przy ul. Chróścielewskiego. Byłaby to licząca 2000 m² kwietna wieloletnia łąka z zawieszonymi na drzewach 10 budkami dla owadów pożytecznych i tablicami informacyjnymi o owadach, roślinach i łąkach w Polsce.

Na liście jest również wybieg dla psów przy ul. Kołowej. Ma to być ogrodzone miejsce na swobodne spacery z czworonogami bez kagańców i smyczy oraz treningi na specjalnych urządzeniach. W planach są 2 ławki dla właścicieli, kosz na śmieci, dystrybutor torebek na psie odchody i tablica z regulaminem. Koszt całości to 134,9 tys. zł.

Wartość projektu zatytułowanego „Zielone przystanki autobusowe” to natomiast 146 tys. zł. W planach są wiaty przystankowe na Placu Dworcowym oraz ul. Kościuszki, Łupińskiego i 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”. A także posadzenie obok nich trawy i pnączy, zaś na dachach - roślin odpornych na trudne warunki atmosferyczne.

Wśród projektów zgłoszonych do Mińskiego Budżetu Obywatelskiego znalazł się też 2-dniowy festiwal młodzieżowy „(Pełno)letnio”. Miałby on się odbyć w Centrum Młodzieżowym „Międzyczas” w piwnicy Pałacu Dernałowiczów oraz w amfiteatrze i na placu wokół fontanny. Organizatorzy przewidują: prezentację sztuki młodych zdolnych, wystawienie spektaklu, a także warsztaty artystyczne i koncerty. Wartość projektu wyliczono na 150 tys. zł.

 

Jak głosować?

Na projekty do Budżetu Obywatelskiego Miasta Mińsk Mazowiecki można głosować od 15 września do 17 października. Każdy mieszkaniec może oddać 1 głos na 1 projekt. Imienne głosowanie odbywa się w formie elektronicznej lub papierowej. Przeprowadza się je przy użyciu elektronicznej karty do głosowania, wygenerowanej z systemu elektronicznego. Głosu w systemie elektronicznym można oddać w wyznaczonych punktach do głosowania, które mieszczą się w: siedzibie Urzędu Miasta, Miejskim Domu Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Muzeum Ziemi Mińskiej.

Aby prawidłowo oddać głos, należy podać: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz datę urodzenia, a także potwierdzić zawarte oświadczenia. Przed przystąpieniem do głosowania warto zapoznać się z poszczególnymi projektami zgłoszonymi do Budżetu Obywatelskiego Miasta Mińsk Mazowiecki 2022. W celu weryfikacji oddania głosu należy wprowadzić w określone pole numer swojego telefonu komórkowego. Na wskazany numer telefonu głosujący otrzyma SMS-em kod weryfikacyjny, który należy wpisać w kolejne pole. Każdy numer telefonu mogą wykorzystać 3 osoby. Aby rozpocząć głosowanie, należy kliknąć przycisk „Rozpocznij głosowanie”.

Głosowanie za pomocą karty papierowej pobranej w Urzędzie Miasta lub z systemu elektronicznego odbywa się poprzez wrzucenie wypełnionej karty do urny w siedzibie UM w dni robocze w godzinach pracy.

 

Widoczne efekty

Podanie do publicznej wiadomości wyników głosowania zaplanowano na 20 października. W oczekiwaniu na tę chwilę mieszkańcy miasta mogli zobaczyć na własne oczy efekty Mińskiego Budżetu Obywatelskiego,

10 października odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu ratowniczo-gaśniczego (m.in. armatury wodno-pianowej, aparatów powietrznych i sprzętu wykorzystywanego podczas zdarzeń drogowych). To efekt tego, że w poprzedniej edycji oddano aż 485 głosów na projekt doposażenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. Podczas uroczystości przekazano również sprzęt zakupiony ze wsparcia samorządu województwa mazowieckiego. Równolegle odbyły się pokazy strażackie na Starym Rynku.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%