Zamknij

Poczuj, że żyjesz…

09:51, 22.06.2021 | MM
Skomentuj
REKLAMA

17 czerwca w Urzędzie Miasta Siedlce dzieciom i młodzieży z siedleckich szkół prezydent Andrzej Sitnik wręczył nagrody ufundowane przez bank Pekao S.A.

Bartosz Neścioruk, Karmella Mikołajczyk, Aniela Sokołów, Karolina Ługowska, Martyna Gęsina, Małgorzata Bąboń, Oliwia Biernacka, Julia Jodkowska, Iga Daniluk, Alicja Drzewiecka, Krzysztof Drzewiecki, Julia Kaczor, Oliwia Jaroszczyk, Kamila Dołęga, Sandra Niedziałek to grupa uczniów nagrodzonych w konkursie „Terapia teatrem” zorganizowanym pod patronatem Prezydenta Miasta Siedlce w ramach kampanii „Widzę - rozmawiam - reaguję. 

Od kilku lat siedlczanie mogą obserwować i uczestniczyć w różnych przedsięwzięciach proponowanych przez organizatorów kampanii „Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież”- CKU w Siedlcach, Szkołę Podstawową nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach, Komendę Miejską Policji w Siedlcach oraz IPA Region Siedlce. „Terapia teatrem” to jedno z działań, na które odpowiedzieli młodzi ludzie. Mimo pandemicznych obostrzeń przygotowali monologi, scenki, piosenki o tematyce związanej z profilaktyką, promowaniem zdrowego stylu życia. Na podkreślenie zasługuje fakt, że sami uczestnicy decydowali o czym chcą mówić w konkursie, jaka tematyka jest dla nich najważniejsza. Jury konkursowe (dr Katarzyna Marciniak- Paprocka, Hanna Mikołajczyk, kom. Agnieszka Świerczewska, asp. szt. Marek Sienkiewicz, Monika Mikołajczyk, Dorota Grochowska) doceniło uczestników za zaangażowanie, spontaniczność, wkład pracy, przemyślenia. 
Młodsi uczestnicy konkursu promowali zdrowy styl życia, aktywność fizyczną, ruch, rozwijanie pasji. Zwracali uwagę przede wszystkim na zagrożenia związane z internetem. Wypowiedzi były szczere, a ich autorzy zostali docenieni za autentyzm przekazu, reakcji, zachowania, ekspresję wystąpień. 

Starsi zwrócili uwagę na tematykę osamotnienia, pustki, depresji i związanych z nimi konsekwencji. „Osamotniona na korytarzu, w ławce, zawsze ostatnia przy wyborze drużyn” - mówiła w nagranym na konkurs filmie jedna z uczestniczek, pokazując jak bolesne mogą być konsekwencje izolacji od grupy rówieśniczej. A uczniowie ze szkoły ponadpodstawowej dodawali: poddaję się, chcę zniknąć, mam dość, nie chcę żyć, nie mogę na nikogo liczy, czuję się samotna, tak mi wstyd, nie daję rady.

Uczestnicy konkursu nie tylko słowami przekazywali przesłanie. Pojawiła się symbolika kolorów - bieli i czerni, wykorzystana została muzyka, gesty, symboliczne przedmioty (klatka metaforycznie odnosząca się do poddania się chorobom, konfliktom, troskom, niezrozumieniu). Uczniowie starali się także przekazać swoje przesłanie: „Gdy problem się pojawi, daj mu pstryczka w nos, bo z ciebie super gość!”, „Widzę - rozmawiam - reaguję! Ja się już do tych zasad stosuję!”, „Rozejrzyj się dookoła - może właśnie ktoś desperacko potrzebuje Twojego uśmiechu”, „Walcz o siebie, bo warto!”.
Biorących udział w konkursie „Terapia teatrem” wspierali nauczyciele: Anna Olszewska, Mariola Księżopolska  (Szkoła Podstawowa nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach), Agnieszka Krusińska, Iwona Moskwiak, Agnieszka Balas (Szkoła Podstawowa nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach), Emilia Radzikowska (Szkoła Podstawowa nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach), Joanna Wiącek, Łukasz Chojecki (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach).

Dwie prezentacje zyskały szczególne uznanie jury. Złote wyróżnienie otrzymali: grupa po-Mimo-wszystko w składzie Julia Kaczor, Oliwia Jaroszczyk, Kamila Dołęga, Sandra Niedziałek z ZSP nr 3 za spektakl „Porcelanowa dusza” oraz Iga Daniluk, Alicja Drzewiecka, Krzysztof  Drzewiecki z SP nr 11 za projekt „Pozwól sobie pomóc”.  

Wszystkim uczestnikom konkursu, ich nauczycielom serdecznie gratulujemy! 

(MM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

BarbieBarbie

0 1

Gratuluje uczestnikom oraz ich opiekunom🙂👍❤️
18:18, 22.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%