Zamknij
REKLAMA

Jednym głosem o pokoju

08:20, 17.03.2023 mat. pras./Oprac. PM Aktualizacja: 08:23, 17.03.2023
Skomentuj

10 marca garwolińska kolegiata rozbrzmiała pieśniami o pokoju.

Koncert muzyków i śpiewaków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Kazachstanu i Szwajcarii był częścią międzynarodowego projektu.

Wszystkich artystów złączyła idea szczerego dążenie do pokoju. Każda z występujących grup śpiewała inaczej, ale każda starała się poprzez śpiew i muzykę zjednoczyć w pięknym dążeniu do zaprzestania wojen i waśni. Przed słuchaczami wystąpili: Chór Miasta Garwolina, Daria Soroka z Ukrainy, Chór Szkoły Muzycznej „Eugen Doga” z Kiszyniowa w Mołdawii oraz soliści studia muzycznego Rapsodia pod dyrygenturą Natali Barabanshchikovej, międzynarodowa grupa muzyczna Mountain-Silence.

Ważnym elementem koncertu była twórczość Sri Chinmoy pochodzący z Indii humanista, ambasador pokoju, który przez 37 lat działał przy ONZ. Był też nominowany do pokojowej nagrody Nobla. Wszyscy artyści wykonali wspólnie suitę pieśni o tematyce pokojowej Sri Chinmoya, która składa się z 14 krótkich piosenek w języku angielskim i bengalskim. Wykonanie jej przez przedstawicieli różnych krajów w jednym połączonym chórze było symbolicznym i dosłownym ustanowieniem jedności poprzez śpiew.

Na koniec koncertu wykonano wspólnie jeszcze jeden utwór - „Modlitwę o pokój” polskiego kompozytora Norberta Blachy. Koncert w Garwolinie był jednym z kilku na trasie tego międzynarodowego zespołu - pozostałe odbędą się na Słowacji, w Warszawie oraz w Gliwicach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli burmistrz Garwolina Marzena Świeczak oraz starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki. Podziękowania artystom złożyli: Andrzej Ostolski - przewodniczący rady miasta, Cezary Tudek - sekretarz miasta, Marek Ziędalski - wicestarosta powiatu oraz Jarosław Kargol - dyrektor Centrum Sportu i Kultury.

(mat. pras./Oprac. PM)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%