Zamknij
REKLAMA

Turniej o szable rozegrany

10:30, 15.03.2023 Oprac.PM
Skomentuj

Szabla mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” w rękach drużyny z Żelechowa.

Na hali sportowej w Górznie w ramach powiatowo-miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozegrano Samorządowy Turniej Piłki Nożnej Radnych Miast i Gmin Powiatu Garwolińskiego.

Główną atrakcję tego turnieju była nagroda do zdobycia. Dla najlepszej drużyny przygotowano szablę mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”.

- Do zaciętej rywalizacji przystąpiło 10 drużyn, reprezentujących Samorządy: gminy Garwolin, gminy Górzno, gminy Łaskarzew, gminy Miastków Kościelny, gminy Parysów, gminy Sobolew, gminy Wilga, miasta i gminy Żelechów oraz powiatu garwolińskiego. Samorządowcy walczyli o szablę Żołnierza Wyklętego - jednego z najwybitniejszych dowódców podziemia antykomunistycznego, mjr Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” - podają organizatorzy.

Mjr Marian Bernaciak - urodzony na pobliskiej Lubelszczyźnie, związany był także z ziemią garwolińską, dowodził w starciach z NKWD i komunistyczną bezpieką, takich jak rozbicie siedziby UB w Puławach czy uwolnienie więźniów z transportu pod Bąkowcem. W maju 1945 r. w Lesie Stockim odniósł zwycięstwo w walce z obławą NKWD i UB – była to jedna z największych bitew powstania antykomunistycznego. W chwili śmierci miał zaledwie 29 lat - przypomina sylwetkę "Orlika" powiat garwoliński.

Po zaciętym finale i rzutach karnych szablę majora wywalczyła reprezentacja Samorządu Miasta i Gminy Żelechów. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Sobolewa, zaś trzecie miejsce zdobyła drużyna reprezentująca Gminę Wilga.

Sport to nie tylko kopanie piłki do brami, ale również wspólne celebrowanie i upamiętnienie, w tym przypadku ważnych wydarzęń i postaci historycznych. Sportowym rozgrywkom towarzyszyły wielkie emocje. Rywalizacja była wspaniałą okazję do integracji i budowania współpracy między samorządami.

Najlepszym bramkarzem turnieju został wytypowany Kamil Rodak - bramkarz reprezentacji Żelechowa. Najlepszym strzelcem okazał się Piotr Brych z reprezentacji gminy Górzno, zaś najlepszym zawodnikiem turnieju okrzyknięto Tomasza Kwiatkowskiego z gminy Maciejowice.

Wręczono także specjalne wyróżnienia dla najdłużej grających w turnieju samorządowym zawodników, a zostali nimi: Waldemar Mućko i Waldemar Sabak.

 

fot.: Powiat Garwoliński

(Oprac.PM )
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%