Zamknij
REKLAMA

Sztuka elementem obchodów - ku pamięci Bekierskiej

09.29, 14.11.2022 PM Aktualizacja: 09.30, 14.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Jednym z elementów obchodów święta Niepodległości w Garwolinie był spektakl pt.: "Bekierska".

Sztuka powstała pod kierownictwem Mariusza Kozickiego i została wystawiona zaraz po uroczystych obchodach święta narodowego. Sala widowiskowa Centrum Sportu i Kultury wypełniła się po brzegi, by poznać historię i losy Wandy Bekierskiej w ten artystyczny sposób. Wanda Bekierska żyła w latach 1903-1982, była nauczycielką, działaczką społeczną i harcerką. W czasie II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu, w 1942 r. przyjęła na wychowanie 3 dzieci z Zamojszczyzny, ratując je tym samym przed wywózką w głąb Niemiec. Jest patronką jednego ze szczepów ZHP Garwolin, a także ulicy w Garwolinie. W 2018 roku Rada Miasta Garwolina nadała jej pośmiertnie tytuł “Zasłużonej dla Miasta Garwolina” na wniosek Fundacji Meritum i śp. Zbigniewa Winiarka.

Dzięki spektaklowi, który był elementem finalnym projektu "O Wandzie co czyniła dobrze”, aktorzy mogli przybliżyć zebranym gościom sylwetkę i historię zasłużonej dla miasta.

Na scenie wystąpili muzycy i aktorzy amatorzy w składzie:

zespół muzyczny pod kierownictwem Mariusza Kozickiego: Leszek Zieliński - klarnet, Michał Zieliński - skrzypce i Małgorzata Kuźma - śpiew. Aktorzy: Wanda Bekierska - Ola Przybysz, matka Bekierskiej - Magdalena Trzeciak, pokojówka - Helena Mikulska, Eugenia - Adela Mikulska, Szymon - Rafał Matyka, harcerze: Magda Walicka, Basia Mitek, Dorota Moch, Weronika Belka, Ola Piłka, Ola Pszczoła, Zuzanna Miszkurka, Zosia Zadrożna, Wiktoria Wierzbicka, Ola Nadstawna obsługa techniczna: Piotr Winek, Rafał Matyka.

Liczne pozytywne komentarze po spektaklu dają jasno do zrozumienia, że była to udana premiera historii o odważnej, walecznej kobiecie, której sylwetkę i dokonania warto przekazywać i upamiętniać. Spektakl był jedną z lepszych form wyrażenia emocji i oddania za pomocą dźwięku i obrazu wdzięczność za dokonania Bekierskiej.

Projekt „O Wandzie co czyniła dobrze” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Projekt stworzyła Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w partnerstwie z Publicznym Przedszkolem nr 1 „Bajka” w Garwolinie, ZHP Hufiec “Orłów” Garwolin a także Miastem Garwolin.

 

fot.: Miasta Garwolin

(PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%