Zamknij

Minister o przeciwdziałaniu przemocy

14:12, 29.03.2023 KL Aktualizacja: 14:24, 29.03.2023
Skomentuj

W Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie odbyło się  spotkanie z sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. Równego Traktowania, Anną Schmidt.

Przedmiotem spotkania "Kobiety przeciw przemocy" była nowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.Spotkanie prowadziła kierownik Delegatury MUW w Siedlcach i wiceprezes Stowarzyszenia "Kobiety wspierają Kobiety" - Anna Kaszuba.

O najważniejszych zmianach w ustawie przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opowiedziała Minister Anna Schmidt.- Podpisana w trybie pilnym przez Prezydenta RP ustawa definiuje nowe rodzaje przemocy domowej: cyberprzemoc i przemoc ekonomiczną. Do tej pory ustawodawca przewidział rozumienie przemocy w tradycyjny sposób, jako przemoc fizyczną, psychiczną i seksualną.

Wiceminister  podkreślała, że kobiety nie mogą być ubezwłasnowolnione finansowo i materialnie przez lepiej zarabiającego partnera czy męża.- Kolejną ważną kwestią jest nazewnictwo wprowadzone w nowelizowanej ustawie, gdzie pojęcie "przemocy w rodzinie" zostaje zastąpione przez "przemoc domową", rozumianą nie tylko jako dziejącą się w związku małżeńskim kobiety i mężczyzny, ale jako wszelkie relacje w środowisku domowym. Oznacza to rozszerzenie katalogu osób objętych ochroną antyprzemocową na byłych partnerów, niekoniecznie zamieszkujących ze sprawcą, a także na dzieci będące świadkami przemocy i osoby starsze.

- Ustawa przewiduje także zmiany w procedurze niebieskiej karty. Wprowadzono np. przepis obligujący grupę diagnostyczno-pomocową do monitorowania sytuacji osób lub rodzin dotkniętych przemocą domową, a także zagrożonych jej wystąpieniem, w tym również po zakończeniu procedury niebieskie karty.

- Nowelizacja ma też na celu rozwój oddziaływań skierowanych do osób stosujących przemoc. Ustawa wprowadza tutaj dodatkowe formy działań podejmowanych wobec osób stosujących przemoc domową - programy psychologiczno-terapeutyczne, których celem ma być powstrzymanie przemocy poprzez rozwijanie umiejętności samokontroli i rozwiązywania problemów.  W przypadku uporczywego uchylania się od udziału w programach terapeutycznych, osoba stosująca przemoc może zostać ukarana karą grzywny lub ograniczenia wolności.

- Nowe przepisy wprowadzają wiele nowych regulacji, m.in.: konieczność natychmiastowego odebranie broni palnej osobom stosującym przemoc domową.

Organizatorami spotkania były: senator Maria Koc oraz Stowarzyszenie "Kobiety wspierają Kobiety”. W spotkaniu uczestniczyli:  członkowie stowarzyszenia „Kobiety wspierają Kobiety” na czele z wiceprezesami zarządu Kamilą Mokrzycką  i Anną Kaszubą, starosta Ewa Besztak, radni powiatu, samorządowcy, dyrektorzy i pracownicy szkół, placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych prowadzonych przez powiat węgrowski, kierownictwo oraz pracownicy Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu, kuratorzy oraz członkowie komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%