W Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie odbyło się spotkanie z sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. Równego Traktowania, Anną Schmidt.
Przedmiotem spotkania "Kobiety przeciw przemocy" była nowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.Spotkanie prowadziła kierownik Delegatury MUW w Siedlcach i wiceprezes Stowarzyszenia "Kobiety wspierają Kobiety" - Anna Kaszuba.
O najważniejszych zmianach w ustawie przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opowiedziała Minister Anna Schmidt.- Podpisana w trybie pilnym przez Prezydenta RP ustawa definiuje nowe rodzaje przemocy domowej: cyberprzemoc i przemoc ekonomiczną. Do tej pory ustawodawca przewidział rozumienie przemocy w tradycyjny sposób, jako przemoc fizyczną, psychiczną i seksualną.
Wiceminister podkreślała, że kobiety nie mogą być ubezwłasnowolnione finansowo i materialnie przez lepiej zarabiającego partnera czy męża.- Kolejną ważną kwestią jest nazewnictwo wprowadzone w nowelizowanej ustawie, gdzie pojęcie "przemocy w rodzinie" zostaje zastąpione przez "przemoc domową", rozumianą nie tylko jako dziejącą się w związku małżeńskim kobiety i mężczyzny, ale jako wszelkie relacje w środowisku domowym. Oznacza to rozszerzenie katalogu osób objętych ochroną antyprzemocową na byłych partnerów, niekoniecznie zamieszkujących ze sprawcą, a także na dzieci będące świadkami przemocy i osoby starsze.
- Ustawa przewiduje także zmiany w procedurze niebieskiej karty. Wprowadzono np. przepis obligujący grupę diagnostyczno-pomocową do monitorowania sytuacji osób lub rodzin dotkniętych przemocą domową, a także zagrożonych jej wystąpieniem, w tym również po zakończeniu procedury niebieskie karty.
- Nowelizacja ma też na celu rozwój oddziaływań skierowanych do osób stosujących przemoc. Ustawa wprowadza tutaj dodatkowe formy działań podejmowanych wobec osób stosujących przemoc domową - programy psychologiczno-terapeutyczne, których celem ma być powstrzymanie przemocy poprzez rozwijanie umiejętności samokontroli i rozwiązywania problemów. W przypadku uporczywego uchylania się od udziału w programach terapeutycznych, osoba stosująca przemoc może zostać ukarana karą grzywny lub ograniczenia wolności.
- Nowe przepisy wprowadzają wiele nowych regulacji, m.in.: konieczność natychmiastowego odebranie broni palnej osobom stosującym przemoc domową.
Organizatorami spotkania były: senator Maria Koc oraz Stowarzyszenie "Kobiety wspierają Kobiety”. W spotkaniu uczestniczyli: członkowie stowarzyszenia „Kobiety wspierają Kobiety” na czele z wiceprezesami zarządu Kamilą Mokrzycką i Anną Kaszubą, starosta Ewa Besztak, radni powiatu, samorządowcy, dyrektorzy i pracownicy szkół, placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych prowadzonych przez powiat węgrowski, kierownictwo oraz pracownicy Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu, kuratorzy oraz członkowie komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz