Zamknij

Upamiętnili rocznicę transportu śmierci

09:30, 15.03.2023 Oprac. PM Aktualizacja: 09:35, 15.03.2023
Skomentuj

Upamiętniono 80. rocznicę transportu Dzieci Zamojszczyzny do Mrozów.

Już 80 lat minęło od transportu określonego pociągiem śmierci. Wtedy liczna grupa dzieci wysiedleńców z terenów Zamojszczyzny została przewieziona w tragicznych warunkach przez Siedlce i inne miejscowości również do Mrozów. Dzieci znajdowały schronienie w poszczególnych miejscowościach położonych przy linii kolejowej. Wielu z nich znalazło schronienie u rodzin na terenie Siedlec i okolic, kolejne trafiały do rodzin na zachodzie od Siedlec - również w Mrozach.

Gmina Mrozy zorganizowała obchody 80 rocznicy tych pamiętnych dni. W Szkole Podstawowej nr 1 im. Romualda Traugutta w Mrozach zebrały się delegacje mieszkańców gminy Grabowiec, Uchanie i Zamościa wraz z reprezentacją najważniejszych gości - Dzieci z Zamojszczyzny, które przetrwały tamten okres.

- Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach. Po Mszy Św. odbył się przemarsz z kościoła pod tablicę upamiętniającą transport Dzieci Zamojszczyzny na budynku dworca kolejowego w Mrozach, gdzie zostały złożone kwiaty. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Romualda Traugutta w Mrozach na dalszą część obchodów rocznicowych - relacjonują organizatorzy.

Uroczystości rozpoczęto hymnem państwowym, po którym przybyłych gości przywitał Dariusz Jaszczuk burmistrz Mrozów wraz z Martą Prusińską dyrektorem Szkoły Podstawowej w Mrozach. Dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach wygłosiła okolicznościowy referat, w którym przybliżyła historię wojennych losów dzieci polskich wysiedlonych z Zamojszczyzny w latach 1942-1943. Następnie wystąpiła Ewa Grabarczyk, która streściła bohaterskie postawy lokalnej społeczności Mrozów i okolicznych gmin w obronie Dzieci Zamojszczyzny.

- Wzruszającym momentem tej części uroczystości były wspomnienia Marii Popek - Dziecka Zamojszczyzny, która opowiedziała o swoich przeżyciach związanych z dramatem wysiedlenia oraz doświadczoną pomocą - wspomina Urząd Gminy Mrozy.

Historię wysiedlonych w latach 1942-1943 przybliżyła także towarzysząca obchodom wystawa autorstwa dr Beaty Kołaczyńskiej pt. „Dzieci Zamojszczyzny: historie prawdziwe”.

Uroczystości historyczne pokazują, jak ważne jest pielęgnowanie wydarzeń historycznych, które zasługują na pamięć i przypomnienie.

 

fot.: Gmina Mrozy

(Oprac. PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%