Zamknij

Zgłębianie lokalnej historii

13:18, 09.11.2023 IR Aktualizacja: 13:34, 09.11.2023
Skomentuj

12 listopada, w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie odbędą się II Łukowskie Spotkania Historyczne. Miłośników lokalnych dziejów zaprasza Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju.

Celem Spotkań jest promowanie lokalnej historii i kultywowanie dziedzictwa Ziemi Łukowskiej. Organizatorzy pragną zainteresować miejską społeczność losami minionych pokoleń i odkrywać historię miasta na nowo, inspirując się przeszłością.

Zachowywanie wspomnień

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się 25 września 2022 r.  - Idea tych spotkań jest prosta. Za 11 lat mamy 800-lecie powstania Łukowa. Chcemy powoli, bez pośpiechu przygotować się do tej rocznicy, zdobywając materiały i wspomnienia ludzi żyjących w tym mieście. Bo historia tego miasta to historia ludzi  - mówił wtedy Sławomir Smolak, prezes Stowarzyszenia.

Rok temu do auli I LO przybyło ponad 150 osób. Pierwsze 90, które dokonały wcześniej rezerwacji, otrzymało specjalny prezent: wydaną wówczas książkę prof. Henryka Seroki „Przywileje Królów Polski dla Miasta Łukowa z XV-XVIII w”. Na wszystkich uczestników spotkania czekały natomiast pamiątkowe pocztówki, przedstawiające powojenny Łuków.

Scenariusz I Łukowskich Spotkań Historycznych był bardzo rozbudowany. Można było wysłuchać prelekcji ks. kan. Andrzeja Kieliszka o odkryciach w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, ks. Macieja Majka z Seminarium Duchownego w Siedlcach o księdzu Stanisławie Brzósce, Sławomira Smolaka o Świętym Męczenniku z Łukowa arcybiskupie Włodzimierzu Miedwiediuku, Marcina Gomółki z UPH Siedlce o prawdach i mitach na temat założenia Łukowa oraz Mariusza Burdacha dyrektora Muzeum Regionalnego w Łukowie o związkach Henryka Sienkiewicza z Łazami oraz o historii zabytkowego dworku, który znajdował się w tej miejscowości. Podczas niedzielnego spotkania przedstawiono też historię Ryszarda Stankiewicza, który po wojnie był głównym budowniczym Łukowa. Uczestnicy I Łukowskich Spotkań Historycznych mogli też obejrzeć film o Łukowie z Polskiej Kroniki Filmowej oraz bogatą kolekcję zdjęć, w tym fotografie łukowskiego handlowca. Historię handlowca przybliżyła słuchaczom prezes PSS Łuków Barbara Suchodolska.

Jak tłumaczył Sławomir Smolak, to wszystko po to, aby zachęcić ludzi do zachowywania swoich wspomnień. Dodawał też, że tym spotkaniem Stowarzyszenie chce sprawić, aby mieszkańcy Łukowa przejrzeli swoje domowe archiwa, aby uratowali to, co kryją w szufladach i na strychach, i aby odkrywali historię swojego rodzinnego miasta.

O farmacji i poczcie

II Łukowskie Spotkania Historyczne, nad którymi patronat objął burmistrz Łukowa Piotr Płudowski, rozpoczną się w niedzielę, 12 listopada o godz. 16:00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie (wejście od ul. Cieszkowizna).

Wydarzenie otworzy referat dr. Marcina Gomółki o Domu Zakonnym Templariuszy w Łukowie. Po nim Stanisław Miłosz przybliży znanych i nieznanych łukowskich malarzy XX w. Następnie do uczestników spotkania będzie przemawiał Sławomir Smolak, który zaprezentuje: przegląd zdjęć z XX w. „Miasto na głównej”, prelekcję o Poczcie Polskiej Łuków 1 w ubiegłym stuleciu oraz informację o tym, jak upamiętniono Łuków w dokumentach wizyt kanonicznych biskupów krakowskich w XVI wieku. Z kolei Marcin Krasuski przedstawi demograficzny obraz rodziny z terenu ziemi łukowskiej w latach 1815-1867. Będzie też coś o historii medycyny i farmacji w Łukowie (Maciej Fajzetel) oraz humorze i dowcipach w opisach historycznych (ks Henryk Drozd). Na przerwę spotkania przewidziano catering i film o Łukowie z roku 2000. Poza tym podczas imprezy nastąpi powołanie Łukowskiego Komitetu Historycznego, co będzie częścią przygotowania do obchodów 800-lecia Łukowa.

Osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu, powinny wcześniej zarejestrować się na nie przez Internet. Formularz dostępny jest na stronie internetowej urzędu miasta. Każdy, kto dokona rejestracji i pojawi się 12 listopada w auli I LO, otrzyma zestaw 10 pamiątkowych pocztówek.

 

 

 

 

 

(IR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%