Zamknij

Chętni na własne „m”

14:04, 26.10.2023 IR Aktualizacja: 14:08, 26.10.2023
Skomentuj

Kilkudziesięciu mieszkańców  Łukowa wzięło udział w spotkaniu informacyjnym, które dotyczyło budowy mieszkań przez spółkę SIM Lubelskie w mieście.

Akt notarialny, powołujący do życia SIM Lubelskie, został podpisany 4 kwietnia 2022 r. w Niemcach koło Lublina. To pierwsza tego typu spółka w województwie lubelskim, a 27. w kraju. W jej skład wchodzą samorządy: Chełma, Hrubieszowa, Izbicy, Janowa Lubelskiego, Krasnegostawu, Kraśnika, Leśniowic, Międzyrzeca Podlaskiego, Niemiec, Opola Lubelskiego, Ryk, Siennicy Różanej, Szczebrzeszyna, Terespola, Tomaszowa Lubelskiego, Włodawy oraz Łukowa. Gminy i miasta otrzymały na działalność spółki po 3 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Jak mówiono podczas podpisywania aktu, podstawowym celem działalności spółki jest budowanie mieszkań oraz ich eksploatacja na zasadach najmu o umiarkowanym czynszu. Mieszkania w SIM kierowane są do osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Proces inwestycyjny będzie organizowany przez samą spółkę, a do samorządu będzie należało przeprowadzenie naboru najemców.

Spółka, do której przystąpiły władze Łukowa, planuje wybudować ok. 1000 mieszkań. Inwestycje mają rozpocząć się najwcześniej za 2 lata. W Łukowie SIM ma wybudować na początek 60 mieszkań zlokalizowanych przy ul. Wileńskiej, które zlokalizowane będą w 2 budynkach wielorodzinnych. Mieszkania dedykowane osobom posiadającym zdolność czynszową będą mogły zostać wykupione przez nie na własność, pod warunkiem partycypacji w kosztach budowy w wysokości min. 10% wartości mieszkania.

Właśnie o tym mówiono na spotkaniu w Urzędzie Miasta w czwartkowe popołudnie 19 października. Łukowianie, którzy się na nim pojawili, usłyszeli m.in., jak będzie wyglądał nabór chętnych na wynajem i zakup mieszkań, a także jakie nakłady finansowe będą musieli ponieść ich przyszli właściciele. Przekazano im też ważną informację - budowa bloków ma ruszyć w II kwartale 2024 r. i ma być poprzedzona naborem wniosków od osób zainteresowanych wynajęciem i nabyciem mieszkań, który z kolei zaplanowano na połowę listopada bieżącego roku.

Podczas spotkania przedstawiciele SIM Lubelskie informowali też o limitach dochodów na osobę określonych przez spółkę, a także o wysokościach opłat partycypacyjnych na wynajęcie i zakup mieszkania. Opłata ta będzie podzielona na raty i będzie w zależności od wielkości mieszkania wynosić od 37 tys. zł do ponad 70 tys. zł.

Z kolei czynsze za możliwość mieszkania w bloku wybudowanym przez spółkę mają oscylować w przedziale od 700 zł do 1200 zł plus opłaty za media. 3/4 wartości czynszu ma być jednocześnie spłatą kredytu. Po 15 latach regularnego płacenia lokatorzy będą mogli wykupić mieszkanie na własność.

Urząd miasta zachęca osoby zainteresowane uczestnictwem w procesie budowy mieszkań oraz chcące przejść proces rekrutacji w celu nabycia własnego „m” do śledzenia strony internetowej miasta www.lukow.pl, a także profili miasta w mediach społecznościowych.

 

(IR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%