Ruszają Łukowskie Spotkania Historyczne. Na pierwszym usłyszymy: jakie naprawdę było z założeniem miasta w XIII w., co kryją odkrycia w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i kim był „budowniczy” Łukowa Ryszard Stankiewicz.
Spotkania organizuje świętujące w tym roku 20-lecie Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, a patronatem objął je burmistrz Piotr Płudowski. Pierwsza odsłona cyklu odbędzie się w niedzielę, 25 września, o godz. 16.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki. Oto jej program:
- dyskusja „Łukowianin? Kto nim jest?”;
- prezentacja książki „Przywileje Królów Polski dla miasta Łukowa z XV-XVIII w. (dr. hab. Henryk Seroka);
- prelekcja „Odkrycia w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie” (ks. kan. Andrzej Kieliszek);
- prelekcja „Ksiądz czy anarchista? Rzecz o ks. Stanisławie Brzósce” (ks. Maciej Majek, Seminarium Duchowne w Siedlcach);
- prelekcja „Święty męczennik z Łukowa - rzecz o arcybiskupie Włodzimierzu Miedwiediuku” (Sławomir Smolak, ŁSR);
- prelekcja „Prawdy i mity nt. założenia miasta Łukowa” (Marcin Gomółka, UPH Siedlce);
- prelekcja „Związki Henryka Sienkiewicza z Łazami oraz historia zabytkowego dworku” (Mariusz Burdach, Muzeum Regionalne w Łukowie);
- prelekcja „Łuków na ekranie Polskiej Kroniki Filmowej” (Ireneusz Mateńko, Master TV);
- rozmowa „Człowiek, który zbudował łuków - Ryszard Stankiewicz”;
- prelekcja „Handlowiec jaki był? Zobaczmy” (Barbara Suchodolska, PSS Społem);
- prelekcja „Łuków na fotografii powojennej” (Sławomir Smolak, ŁSR);
- „Opowiedz nam swoja historię” (max. 10-15 min., zgłoszenia tel. 509 199 705, e-mail: [email protected])
By wziąć udział w I Łukowskich Spotkaniach Historycznych, należy dokonać wcześniejszej rejestracji (https://forms.gle/3TbqKi2XFG5SZm6JA, tel. 509 199 705 po godz. 16.00 lub [email protected]). Warto, ponieważ pierwsze 90 osób, które zgłosi się na wydarzenie, otrzyma książkę „Przywileje Królów Polski dla miasta Łukowa z XV-XVIII w.” autorstwa Henryka Seroki. To badacz odpowiedzialny za opracowanie kilka lat temu nowych symboli miejskich z herbem, flagą i sztandarem Łukowa na czele. Ci, którzy zarejestrują się na Spotkania, otrzymają także zestaw pamiątkowych pocztówek udostępnionych z archiwów: Jana Suleja, Cezarego Miazka, Archiwum Państwowego w Siedlcach, Muzeum Regionalnego w Łukowie, rodziny Stankiewiczów czy zdjęć lotniczych z lat 50. XX wieku.
Dodatkowych informacji w sprawie Spotkań Historycznych udziela Sławomir Smolak (tel. 509 199 705, e-mail: [email protected]).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz