Zamknij
REKLAMA

Przewodnik po Ziemi Łukowskiej

09.30, 17.10.2020 KS
Skomentuj
REKLAMA

Siedleckie wydawnictwo „UNITAS” wydało książkę „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice”. Czy będzie kolejna nagroda?

Tej książki to nie byłoby bez publikacji „Z Drozdem i Zbirkiem przez Siedlce: mały przewodnik z planem miasta 2017/2018”, która powstała w 470 rocznicę nadania Siedlcom praw miejskich oraz w 200. rocznicę utworzenia diecezji. Autorami przewodnika byli ks. Henryk Drozd i znany siedlecki rysownik Mirosław Andrzejewski. Ich wspólne dzieło zajęło III miejsce w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Teraz autorzy proponują przewodnik pozwalający odkryć piękno Łukowa - najstarszego miasto w Diecezji Siedleckiej - i okolic. Jego historia Łukowa sięga XIII stulecia i czasów Bolesława Wstydliwego. Od wieków to stolica regionu, który nazywano Ziemią Łukowską.

- Niniejszy przewodnik jest zaproszeniem czytelników do Łukowa i w jego okolice. Dla autorów inspiracją do jego powstania stały się w 2018 roku obchody 200 rocznicy erygowania Diecezji Siedleckiej, do której Łuków i jego okolice należą. Powstała wtedy myśl, aby w trasach przewodnikowych uwzględnić całą Diecezję. Przyszła kolej na najstarsze miasto Diecezji Siedleckiej, jakim jest Łuków. Bogactwo historii Ziemi Łukowskiej jest tak wielkie, że przewodnik ma znacznie większą objętość niż inne przewodniki - piszą wydawcy.

Tym razem Zbirek i ks. Drozd postanowili się zająć miejscowościami leżącymi w granicach obecnego powiatu łukowskiego, proponując własne trasy zwiedzania przez 2 miasta i kilkadziesiąt wiosek, podkreślając, jak ważną rolę kulturotwórczą w interiorze wiejskim pełnią parafie, kościoły, cmentarze, szkoły, remizy i świetlice wiejskie.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%