Od pewnego czasu Siedlce borykają się z problemem spadku liczby mieszkańców. Dane za pierwszy kwartał 2024 roku, opublikowane przez warszawski urząd statystyczny, potwierdzają tę niepokojącą tendencję.
I choć miasto przyjazne odnotowuje dodatni przyrost naturalny - rodzi się więcej dzieci, niż umiera osób - to wciąż notuje się ubytek populacji. Dlaczego tak się dzieje?
Główną przyczyną jest migracja. Młodzi ludzie, poszukujący lepszych perspektyw zawodowych i edukacyjnych oraz większych możliwości rozwoju, opuszczają Siedlce na rzecz większych miast, takich jak Warszawa, Lublin czy Gdańsk. Często też decydują się na wyjazd za granicę.
Według najnowszych danych za pierwszy kwartał 2024 roku, Siedlce zamieszkuje 75,3 tys. osób. Płeć piękna stanowi 52,7% tej liczby.
Spadająca liczba mieszkańców może mieć poważne konsekwencje dla miasta. Mniej ludzi oznacza mniejsze wpływy z podatków, co może prowadzić do ograniczenia inwestycji w infrastrukturę i usługi publiczne. Skutki tego stanu rzeczy mogą odczuć również lokalne biznesy.
Na początku 2024 roku stopa bezrobocia w Siedlcach wyniosła 3,8%, co jednocześnie jest tendencją malejącą i wskazuje niejako na poprawę sytuacji na rynku pracy. Malejące bezrobocie jest pozytywnym sygnałem dla miasta i jego mieszkańców, ale nie wystarcza, by zatrzymać odpływ młodych ludzi do większych ośrodków miejskich.
O problemie wyludniania się Siedlec mówiono kilka tygodni temu podczas czerwcowej sesji rady miasta.
- Miasto się wyludnia, bo nie mamy rynku. Nie mamy latem, gdzie usiąść i napić się kawy. Przed kilkoma laty Siedlce tętniły życiem, a teraz wszędzie widzimy ogłoszenia o wynajmie lokali... - mówiła wówczas radna Jadwiga Skup.
Część debatujących zwracała także uwagę na problemy z zameldowaniem, brak dostatecznego wsparcia dla przedsiębiorców, czy też niewielki dostęp do atrakcyjnej infrastruktury i rozbudowanej oferty rozrywkowo-kulturalnej.
Władzom Siedlec nie pozostaje nic innego jak stawić czoła wyzwaniom demograficznym. Poprawa infrastruktury, nowe inwestycje oraz promocja miasta jako atrakcyjnego miejsca do życia to kluczowe działania, które mogą pomóc odwrócić negatywną tendencję.
fot.: poglądowe/wikipedia
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz