– Pamiętajcie, że nie jesteście sami z Waszymi problemami i tematami tabu – mówiła Monika Głuchowska, dyrektor Zespołu Oświatowego w Krześlinie do młodzieży w czasie gali finałowej projektu „Na krok przed hejtem”.
10 czerwca podsumowano wyjątkowe przedsięwzięcie realizowane przez Zespół Oświatowy w Krześlinie w roku szkolnym 2023/2024 - „Na krok przed …hejtem”. Jak na finał przystało, był to czas podsumowań, podziękowań, ostatnich prelekcji i występów artystycznych, a także radosnych wzruszeń związanych z tym, że udało się zrobić coś naprawdę wartościowego.
Prelekcje tego dnia wygłosili pani prawnik Edyty Szczygieł, Jacek Szymański z Akademii Sztuk Walki i porucznik Przemysław Turyk, rzecznik Zakładu Karnego w Siedlcach.
Czy każdy wiedział, jak poważne mogą być konsekwencje hejtu w Internecie? – Jeżeli ktoś zamieszcza post ośmieszający inną osobę, może spotkać się z odpowiedzialnością karną – tłumaczył Przemysław Turyk. Podał przykład z tego roku: jeden z hejterów, który swoimi negatywnymi komentarzami „bombardował” pewną imprezę, został tymczasowo aresztowany.
„Nie hejtuj, szukaj argumentów! Musimy pamiętać o tym, gdzie są granice naszej wolności, bo tam zaczyna się wolność innej osoby” – tak przedstawiciel siedleckiego zakładu karnego podsumował swoją prelekcję. Wzmocnieniem sensu tych słów były słowa piosenki wykonanej przez uczennicę: „…po której staniesz stronie? To jaki będzie jutro świat zależy też od Ciebie!”.
Jednym z działań wieloaspektowego projektu było przeprowadzenie ankiet. W tym badaniu na temat hejtu uczestniczyło 1035 osób ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Siedlec, gminy Siedlce, gminy Suchożebry i Sokołowa Podlaskiego. Jak się okazało, co czwarta z ankietowanych osób doświadczyła hejtu w Internecie… Jednak pozytywnie napawa jeden z wniosków wypływających z badania: młodzież, która spotyka się z problemem hejtu najczęściej szuka pomocy u osób dorosłych, zwłaszcza rodziców. Ankieta dała też sygnał, jakim tematem Zespół Oświatowy w Krześlinie może się zająć w kolejnym roku – będzie to przemoc seksualna wobec dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni.
– To był owocny rok pełen wyzwań i nowych doświadczeń. Nie spodziewałam się, że spotkamy aż tylu ludzi, którzy wyciągną do nas pomocną dłoń – mówiła pani dyrektor Monika Głuchowska. – To Wy macie mieć plan na swoje życie. Dążcie do swojego celu, a my jesteśmy od tego, żeby Wam w tym pomagać – podkreśliła i dodała: – Myślicie, że ja nie jestem hejtowana? Spotykam się z różnymi opiniami, nawet z takimi, że to przedsięwzięcie nie jest potrzebne. Nie słuchajcie ludzi po drodze, miejcie swój plan i go realizujcie!
Zwieńczeniem wydarzenia było wręczenie certyfikatów i podziękowań osobom, które dołożyły swoją cegiełkę do projektu. Do ich rąk trafiła sympatyczna pacynka o imieniu Krzysia oraz komiks narysowany przez ucznia Filipa Sowińskiego „W drodze donikąd”. Spotkanie zakończyło wspólne wykonanie piosenki napisanej specjalnie na tę okazję przez nauczyciela języka polskiego p. Agnieszkę Płatkowską – „To wszystko przez ten hejt”.
Za rok – jak już zapowiedziała pani dyrektor - kolejne wyzwanie!
1 0
Tak tak...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz