17 maja Siedlecki SP ZOZ podpisał umowę transgraniczną z Ukrainą. Dzięki funduszom z Interreg NEXT Polska-Ukraina hospicjum i zakład opiekuńczo-leczniczy przy ulicy Bema w Siedlcach przejdzie remont i modernizację.
Wartość projektu to 3 005 438,81 EUR, a kwota przyznanego dofinansowania w projekcie 2 060 384,69 EUR.
Działania związane z modernizacją pozwolą stworzyć nowoczesną infrastrukturę dostosowaną do potrzeb pacjentów, w tym także niepełnosprawnych, a także wymianę sprzętu medycznego. Rozwój opieki geriatrycznej, paliatywnej i hospicyjnej zapewni skuteczną rehabilitację, szybką diagnostykę i leczenie pacjentów zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i w miejscach zamieszkania. Nowy sprzęt będzie kluczowy dla zapewnienia skutecznej opieki długoterminowej.
Dzięki współpracy i wymianie wiedzy kadry medycznej pozwoli wypracować szerszy zakres rozwiązywania problemów z opieką i poprawić jej jakość.
- Nasze podejście transgraniczne jest niezbędne, ponieważ obie strony stoją przed podobnymi wyzwaniami i potrzebują wspólnych rozwiązań(...) Cały budynek na Bema będzie modernizowany i przebudowywany. Centralna sieć tlenowa będzie podłączona, bo oczywiście przebywać będą tam pacjenci. W ramach modernizacji otrzymamy nowe łóżka, sprzęt medyczny, ponieważ ten, który posiadamy jest zużyty. Zgodnie z nowymi standardami nastąpi także przebudowa sal. Nie przerwiemy oczywiście w tym czasie pracy placówki, więc prace na poszczególnych pietrach będą musiały się odbywać etapowo. W związku z modernizacją nie przewidujemy jednak zwiększenia liczby łóżek, po prostu nie mamy możliwości przestrzennych żeby zwiększać (...)-dyrektor SP ZOZ, Małgorzata Medak.
- (...)W budynku przy ul. Bema znajdują się w tej chwili 62 łóżka opieki długoterminowej, 20 łóżek opieki długoterminowej psychiatrycznej i 40 łóżek opieki hospicyjnej. Ich liczba się po modernizacji budynku nie zwiększy, choć w przyszłości przydałoby się ich znacznie więcej, po pierwsze dlatego, że społeczeństwo się starzeje,po drugie, liczba zachorowań na nowotwory w Polsce w ostatnich dwudziestu latach praktycznie się podwoiła: z około 80 do ponad 160 tysięcy. Pacjenci po zakończeniu leczenia przyczynowego muszą się gdzieś podziać. Część może przebywać w opiece domowej, niektórzy wymagają opieki szpitalnej(...)- podkreślał dr Tadeusz Tobiasz.
Przy podpisaniu umowy w ramach Projektu ,,TransCare: wspołpraca transgraniczna w zakresie opieki zdrowotnej i opieki paliatywnej " uczestniczyli również goście: Ewa Janina Orzełowska- członkini zarządu województwa mazowieckiego, Dariusz Stopa dyrektor delegatury UMWM w Siedlcach, Tomasz Hapunowicz- prezydent miasta Siedlce-, Ihor Hnetnov- przedstawiciel beneficjentu projektu, Olga Szworak, dyrektor Wołyńskiego Regionalnego Funduszu Wspierania Przedsiebiorczości, pracownicy SP ZOZ i inni.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz