Zamknij

Młodzi gotowi na wojsko. Ślubowanie w "Elektryku"

12:32, 13.02.2024 MIA Aktualizacja: 12:49, 13.02.2024
Skomentuj

30 nowych kadetów złożyło w „Elektryku” uroczyste ślubowanie.

Początki „wojskowości” w „Elektryku” sięgają 2015 roku, kiedy to – na zasadzie wprowadzenia pewnego rodzaju innowacji pedagogicznej – otwarto klasę o takim profilu. Wtedy też podpisano porozumienie z siedlecka jednostką wojskową. Aktualnie szkoła posiada już specjalny certyfikat, który pozwala na prowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego, można więc powiedzieć, że jest to już wyższa specjalizacja w tym zakresie.

Ślubowanie miało miejsce w czwartek, 8 lutego. Słowa roty wypowiedzieli uczniowie kl. 1 III Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład I Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. S. Staszica w Siedlcach. 

- Ta uroczystość to już tradycja. To dla nas wielkie wydarzenie, podczas którego uczniowie naszej szkoły opowiadają się za wartościami bazującymi na patriotyzmie – mówi Jerzy Kopański, dyrektor „Elektryka”. – To ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których honor, patriotyzm, czy miłość do ojczyzny są pojęciami, które przeżywają recesję, zwłaszcza wśród młodych ludzi – dodaje.

W trakcie uroczystości, zwracając się do młodzieży dyrektor podkreślał, że ślubowanie jest pewnego rodzaju zobowiązaniem do przyjęcia odpowiedzialności za siebie oraz za innych. - Mamy dziś tutaj patriotów. Jestem dumny z tych uczniów – zaznaczył i dziękował rodzicom za przekazanie dzieciom  wartości. - Dokonaliście najlepszego wyboru, nasza szkoła już drugi raz z rzędu została wyróżniona jako jedna z najlepszych – dodał.

– Od początku byliśmy pewni, że powstanie takiej klasy jest uzasadnione – podkreślił prezydent Siedlec Andrzej Sitnik. Do obecnych na spotkaniu przedstawicieli wojska skierował  takie słowa: - Myślę, że panowie są spokojni o swoje przyszłe kadry.
Włodarz pochwalił też uczniów: - Widać, że robicie to od serca, na 100%.
– Ślubowanie to obietnica, a obietnic należy dotrzymywać. Słowa tego przyrzeczenia powinny być dla was zawsze drogowskazem – mówiła przedstawicielka rodziców.

Po części oficjalnej, przyszedł czas na występy artystyczne uczniów oraz pokazy klas wojskowych. Zarówno talenty wokalne, jaki i umiejętności wojskowe uczniów robiły wrażenie.

Wychowawcą kl. 1 jest Jacek Garwoliński. Młodych kadetów zapytaliśmy, co skłoniło ich do wyboru klasy wojskowej?

- Wiele osób z mojej rodziny jest związanych z wojskiem. Podoba mi się, że zarówno zawodowo, jak też w innych aspektach życia, kierują się zasadą, że nigdy nie należy się poddawać - swoją motywację wyjaśnia Zuzanna Bieniek.

- Tata, opowiadając mi o czasach wojska, nakręcił mnie, bym spróbowała swoich sił. Poza tym lubię sporty walki - mówi z kolei Natalia Radzikowska.

Mikołaj Mlonek już wie, że wojsko to miejsce dla niego: - Wojskiem interesuję się już od małego. Po ukończeniu tej klasy, zamierzam pójść na studia, a potem wstąpić do wojska.

(MIA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%