Zamknij

Czas podsumowań i wzruszeń

13:08, 06.06.2023 PA Aktualizacja: 12:09, 07.06.2023
Skomentuj

Łzy wzruszenia, podziękowania i gratulacje - tak było podczas finału całorocznego cyklu spotkań "Na krok przed depresją".

Podsumowanie całego projektu, którego inicjatorem był Zespół Oświatowy w Krześlinie odbyło się 6 czerwca w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach.

Cykl spotkań "Na krok przed depresją" miał charakter profilaktyczny i zakładał przybliżenie uczniom, studentom oraz osobom dorosłym problemu depresji, zasadnie nazywanej przez specjalistów chorobą XXI wieku.

Depresja dotyka coraz więcej osób i skutecznie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Choć w  depresji choruje dusza, cierpi całe ciało. To choroba o wielu twarzach, która może podstępnie przebiegać w niewidzialnej na pozór formie

Wydarzenie rozpoczęto od przeczytania wybranych wierszy z tomiku "Na krok przed depresją". Odczytali je sami autorzy, czyli uczniowie ZO w Krześlinie. Jeden z nich brzmiał następująco:

- Myślę. Jestem nikim. Jestem kimś, kto nie ma życia. Udaje przy innych radosną dziewczynę, a w domu zamykam się w sobie i płaczę. Rozmyślam, czy warto żyć dla osób, które mnie nie kochają. I nie będą kochać. Rozmyślam, czy te rany, co są we mnie, to nie za mało i czy się nie okaleczyć tak, że już nie wezmę wdechu i umrę...

Następnie głos zabrali zaproszeni goście.

- Cieszę się ogromnie, że możemy dzięki pani dyrektor Zespołu Oświatowego w Krześlinie uczestniczyć w tak wielkim przedsięwzięciu. Skoro jesteśmy tutaj obecni, to problem depresji nie jest nam obojętny. Musimy pamiętać, że depresja to nie tylko choroba ciała, ale przede wszystkim duszy. Dotknąć może wszystkich, niezależnie od grupy wiekowej. Życzę przede wszystkim, aby wiara nie opuściła nas nigdy w tych ciężkich czasach. Pamiętajmy rodzina jest najważniejsza, a co się z tym wiąże również miłość. Jeśli to wszystko będzie zachowane to cytując św. Augustyna "Jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko znajdzie się na właściwym miejscu” - mówił wójt gminy Suchożebry Krzysztof Bujalski.

W imieniu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach wystąpiła rzecznik prasowa Barbara Jakubczyk, która przedstawiła uczestnikom zatrważające statystyki. 

- Jak podano w 2022 roku, w 2021 roku ponad dwa razy więcej osób popełniło w Polsce samobójstwo niż zginęło w wypadkach drogowych. Wydaje nam się, że te wypadki to jest taka rzecz, która zdarza się najczęściej, okazuje się, że jednak nie. Pocieszające jest to, że liczba osób ginących w wypadkach sukcesywnie z roku na rok spada. Niestety liczba samobójstw wciąż rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w 2030 roku depresja będzie na pierwszym miejscu chorób cywilizacyjnych. Kiedyś były to nowotwory, teraz zmierzamy do tego, że depresja wyłoni się na ten pierwszy plan. Dlatego pani dyrektor, bardzo się cieszymy jako placówka medyczna, że tego typu akcje edukacyjne są organizowane na naszym terenie - poinformowała.

Po przemówieniach przyszedł czas na wzruszający występ wokalny. Utwór "Niewidzialna dłoń" zaśpiewała uczennica IV LO w Siedlcach Kinga Głuchowska.

Kluczową częścią spotkania były wypowiedzi prelegentów. Pierwszym z nich była Julia Pasieczna, która jeszcze do niedawna zmagała się z depresją. Kobieta opowiedziała o pierwszych objawach choroby i o tym, jak diametralnie zmieniło się jej życie. Z towarzyskiej i pewnej siebie osoby, stała się w pewnej chwili zamkniętą w sobie dziewczyną, która nie chce wychodzić z domu, a sen traktuje jako ucieczkę od złych myśli. Jak sama mówi, nie poradziłaby sobie wtedy bez pomocy specjalistów, którzy poświęcali jej swój czas nawet w okresie pandemii, kiedy ten kontakt bezpośredni był utrudniony. Oprócz tego mogła liczyć na wsparcie chłopaka i cioci, którzy byli przy niej w tych trudnych chwilach. Z historii Julii wynika, że depresja mogła być niespodziewaną odpowiedzią na nieprzepracowane przez lata emocje, które kumulowały się w niej przez lata. [- Te emocje można powiedzieć, że dosięgnęły mnie w najmniej oczekiwanym momencie. Wtedy, gdy zdiagnozowano u mnie depresję, w moim życiu nie wydarzyło się nic złego. Byłam szczęśliwa, pracowałam, miałam chłopaka i zdrowie, na które do tej pory nie mogłam narzekać. W momencie, kiedy człowiek zaczyna chorować, nie musi być na to konkretnego powodu. To może stać się z dnia na dzień, zupełnie niespodziewanie. ] Historia dziewczyny jest świetnym przykładem do tego, że warto walczyć o siebie i o swoje zdrowie, bo tą niezwykle trudną chorobę można przezwyciężyć. Potrzebne jest tylko odpowiednie wsparcie specjalistów i bliskich osób. 

Drugą z prelegentek była dr Katarzyna Dobijańska, specjalistka w Wydziale Polityki Społecznej, pełnomocnik prezydenta ds. rozwiązywania problemów uzależnień. W trakcie wystąpienia przybliżyła gościom temat profilaktyki depresji. Podkreśliła m.in., że nikt nie jest w stanie wygrać walki z chorobą w pojedynkę. Niezbędne do tego jest wsparcie osób trzecich.

Pod koniec wydarzenia podsumowano także ankietę, która towarzyszyła obecnej edycji projektu. Zebrane wyniki jednogłośnie pokazały, że organizowanie tego typu spotkań jest bardzo ważne, a duża część respondentów zauważyła u siebie apatię, obniżenie nastroju czy zobojętnienie, czyli pierwsze symptomy depresji.

Zwieńczeniem spotkania były podziękowania i gratulacje dla wszystkich osób, które były częścią tego wspaniałego projektu. Otrzymały one pamiątkowe certyfikaty i symboliczne misie "Jestem przy Tobie".

Organizatorom serdecznie gratulujemy cudownego przedsięwzięcia. Dziękujemy za nieskończone pokłady serca, wysiłku i zaangażowania włożone na rzecz rozpowszechniania tematu choroby XXI wieku. A już od września Zespół Oświatowy w Krześlinie planuje kolejną akcję, tym razem dotyczącą problemu hejtu. 

(PA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%