Zamknij

Finał Siedleckiego Konkursu Historycznego 2022

12:05, 16.03.2023 KL Aktualizacja: 12:05, 16.03.2023
Skomentuj

15 marca w gmachu Wydziału Nauk Humanistycznych UPH, odbył się kolejny finał Siedleckiego Konkursu Historycznego dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konkurs był organizowany przez Instytut Historii UPH wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Historyków im. gen. Władysława Andersa. Uczestnicy tegorocznej edycji zmierzyli się z tematem - „Od symbiozy do antagonizmu. Relacje polsko-ukraińskie na przestrzeni dziejów”.

W konkursie udział wzięła młodzież ze szkół województwa mazowieckiego i lubelskiego. Komisja, w skład której weszli: prof. Katarzyna Maksymiuk (przewodnicząca), dr Artur Goszczyński (opiekun SKNH) oraz Wojciech Jarosławski (Prezes SKNH), spośród wszystkich nadesłanych prac do finału zakwalifikowała łącznie 17 esejów.

Temat tegorocznej odsłony został wybrany pod wpływem aktualnych wydarzeń na Ukrainie, które skłoniły do ponownego podjęcia dyskusji o skomplikowanych relacjach polsko-ukraińskich, zarówno z czasów dwóch narodów jednego państwa, jak i tych późniejszych, gdy funkcjonowały już jako odrębne kraje.

Jak podkreślają organizatorzy: „Tematy przewodnie kolejnych edycji Konkursu staramy się ustalać tak, aby nawiązywały do bieżących wydarzeń i przez to skłaniały uczestników do refleksji nad przeszłością w kontekście teraźniejszości i vice versa”.

Uroczystość wręczenia nagród poprowadził dr Artur Goszczyński. Po krótkim omówieniu wybranej tematyki konkursu oraz przedstawieniu zakwalifikowanych do finału szkół głos zabrała Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych prof. Beata Walęciuk-Dejneka.

Następnie rozpoczęło się wręczanie nagród, które Komisja przyznała łącznie 5 osobom. Z rąk pani Dziekan oraz Dyrektora Instytutu Historii prof. Dariusza Magiera, jako pierwsza nagrodę Studenckiego Koła Naukowego Historyków UPH otrzymała Joanna Jesionek z I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim wraz z opiekunem p. Ewą Skrzypczak. Pracę doceniono za prawidłowe przedstawienie problemów wielowiekowych relacji polsko-ukraińskich oraz ukazanie następstw politycznych konfliktów, a także podjęcie tematu mniejszości ukraińskiej w II RP.

Nagrodę Dyrektora Instytutu Historii przyznano Zuzannie Końsko z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie z opiekunem p. Pawłem Wyszogrodzkim. Pracę wyróżniono ze względu na szerokie ujęcie tematu, poruszenie kwestii nie tylko politycznych, ale także społecznych i kulturowych oraz odniesienie do współczesnych stosunków polsko-ukraińskich.

Po wręczeniu ww. wyróżnień wręczono nagrody główne dla trzech najlepszych prac. Miejsce III zajął Adrian Własiuk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej z opiekunem p. Piotrem Buksińskim. W swojej pracy zwrócił uwagę na istotną rolę Kozaków zaporoskich w dziejach I Rzeczypospolitej, konflikty w czasie zaborów i w trakcie I Wojny Światowej, a także wciąż wrażliwy temat rzezi wołyńskiej.

Miejsce II i I przyznano uczennicom Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim, których opiekunem był dr Marcin Gomułka. II nagroda trafiła do Anny Brodzik, która przekrojowo przedstawiła przeplatające się losy narodu polskiego i ukraińskiego od średniowiecza po czasy najnowsze, nie unikając przy tym poruszania trudnych i kontrowersyjnych zagadnień.

Nagrodę główną otrzymała Oliwia Kachniarz. Praca wyróżniała się prawidłowym przedstawieniem faktów i scharakteryzowaniem zmiennych, niejednoznacznych relacji między polską i ukraińską ludnością na przestrzeni kilkuset lat wspólnej historii. Po przyznaniu nagród laureatka I miejsca odczytała zgromadzonym swoją pracę.

Finał Siedleckiego Konkursu Historycznego zakończył Dyrektor Instytutu Historii prof. Dariusz Magier, który w krótkim przemówieniu pogratulował zwycięzcom i zaprosił do udziału w następnej edycji konkursu.

 

Aleksandra Gugała

autorka jest studentką II roku historii UPH

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%