20 czerwca JM Rektor UPH prof. dr hab. Mirosław Minkina i Tomasz Hapunowicz prezes Zarządu Grupy Mostostal Siedlce wraz z Mariuszem Grudą wiceprezesem Zarządu podpisali umowę o współpracy.
Współpraca ma na celu zbliżenie świata nauki i biznesu, a także osiągnięcie efektu synergii w zakresie transferu wiedzy do technologii.
- Zawarta umowa jest to bardzo poważna współpraca w zakresie naukowym i badawczym. Oczekuje od tego porozumienia większej świadomości biznesowej dla naszych studentów. Myślę, że każdy kierunek znajdzie pole do współpracy z Mostostalem, który jest dużym przedsiębiorcą nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale szczególnie regionalnej - mówił rektor uczelni.

- W tych czasach trudno sobie wyobrazić działalność bez współpracy z różnymi ośrodkami. Widzimy tutaj szanse dla uczelni i przedsiębiorstwa. Jesteśmy otwarci na współprace, które pozwolą nam rozwijać pewne projekty naukowo-badawcze i katalog inwestycji, które chcemy zrealizować również przy wsparciu środków zewnętrznych. Liczymy na to, że dzięki współpracy z takim dużym ośrodkiem badawczym jak siedlecka uczelnia, uda nam się zrealizować część planów, które dotyczą rozwoju poszczególnych działów. Współpraca z uczelnią odbywała się już do tej pory, chociaż może nie była znormalizowana. Studenci odbywali u nas praktyki i staże, teraz będzie to znacznie ułatwione. Potrzebujemy nie tylko ludzi do produkcji, ale także chemikowi, laborantów, techników - przedstawił plan współpracy prezes Hapunowicz.
W spotkaniu uczestniczyli dr hab. Zbigniew Karczmarzyk prof. uczelni - prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, dr hab. Cezary Sempruch prof. uczelni - dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UPH, Michał Kowal - kanclerz UPH, Katarzyna Sobolewska - kierownik Biura Rektora i dr Beata Gałek rzeczniczka prasowa UPH.
- Współpraca z otoczeniem to jedna z cześci misji uczelni. Współpraca z ośrodkami gospodarczymi wynika z działalności uniwersytetu. Ważne jest to, że w ramach projektów można prowadzić wspólne badania naukowe, które będą miały przełożenie na konkretny transfer zdobywanej wiedzy do działań praktycznych. Są to projekty, które w przyszłości przełożą się na kolejne sukcesy uniwersytetu - podkreślał prorektor Karczmarzyk.
O pozytywnym aspekcie wynikającym z nowo zawartej współpracy mówił także dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych:
- Niewątpliwie podstawową korzyścią dla studentów będzie nabycie bezpośrednio w zakładzie pracy doświadczenia praktycznego. Studenci będą wzbogacać swój warsztat, który do tej pory ograniczał się do zdobywania wiedzy teoretycznej. Głównie będą to studenci informatyki, chemii, biologii i kierunków technologiczny, jednak badania planowane są w wielu obszarach nauki - mówił Sempruch.
Na podsumowanie podpisanych umów rektor Uniwersytetu oraz prezes Mostostalu Siedlce podkreślili znaczenie współpracy największego ośrodka akademickiego i największego zakładu produkcyjnego w regionie. Połączenie interdyscyplinarności prowadzonych w uniwersytecie badań i doświadczeń Mostostalu Siedlce, przedsiębiorstwa należącego do europejskiej czołówki producentów konstrukcji stalowych, wraz z jego potencjałem produkcyjnym otwiera wiele możliwości w zakresie wspólnych działań i wsparcia merytorycznego w procesach technologicznych, inżynierii produkcji, informatyzacji i zarządzania.
2 0
Ze studentami, jakiego kierunku będzie współpracował Mostostal? Na UPH studiów politechnicznych nie ma.
2 0
Współpraca.... śmiech na sali. Swoich wyrzucać,a Ukraińców przyjmować ....bo zyskują . Szok