Ponad 14 ton elektrośmieci zebrali siedlczanie w czasie zbiórki elektrycznych śmieci 6 i 7 maja. Nie zawiedli także szachiści, którzy podczas Jarmarku św. Stanisława stoczyli zmagania w ekologicznym turnieju szachowym. Uczniowie szkół podstawowych, biorący udział w konkurach eko, wywalczyli dla swoich placówek karmniki z recyklingu, regały na książki z lodówek i inne ekologiczne nagrody. Siedlce są eko!
Czerwony Pojemnik na plakacie
Do czego służy czerwony pojemnik? Jakie odpady powinny do niego trafiać? Co dalej dzieje się z elektroodpadami? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli uczniowie siedleckich szkół podstawowych poprzez swoje plakaty. Najlepszą grafikę wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12, którzy w nagrodę odwiedzą Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Maya Victory w Bogumiłowie.
- 17 maja laureaci będą mieli okazję zobaczyć naszą instalację do recyklingu świetlówek; dotknąć szkła, które nie kaleczy oraz sprawdzić ile waży wolfram. Cieszę się, że będziemy mieli okazje pokazać praktyczny wymiar recyklingu - tłumaczy Grzegorz Gajda, Kierownik Zakładu Maya Victory.
Miejsca na podium zajęły również: Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi i Szkoła Podstawowa nr 2. Zwycięskie prace można zobaczyć na stronie Szkolne Centrum Recyklingu.
Szachy z elektrośmieci
W ramach wydarzenia nie zabrakło szachowych rozgrywek. Zwycięzcami ekologicznych szachów zostali Bazyli Seń - Szachowy Uniwersytet Warszawski w kat. klasy I-III, Tadeusz Strus - UKS-STS Sokołów Podlaski w kat. klasy IV-VI, Cyprian Malczuk - Siedlce w kat. klasy VII+. Wszyscy zawodnicy otrzymali medale z elektrośmieci i spotkają się na Międzymiastowym Turnieju Szachowym.
Dorośli i dzieci oddają elektryczne śmieci
Jarmark ekologiczny poprzedziła zbiórka elektrycznych śmieci. - 6 maja mieszkańcy Siedlec oddawali przede wszystkim duże gabaryty np. pralkosuszarki, chłodziarki, klimatyzatory, monitory, telewizory. Za zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny siedlczanie dostali nasiona łąki kwietnej i sadzonki roślin miododajnych. Kolejna zbiórka w Siedlcach już we wrześniu - mówi Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
- Dzięki wspólnym działaniom Miasta, Fundacji Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizacji odzysku AURAEKO, w Siedlcach jest o 14 ton elektrośmieci mniej, a mieszkańcy mieli okazję zobaczyć edukację ekologiczną w nowym wydaniu - dodaje.
Wszystkie działania to efekt realizacji projektu Elektryczne Śmieci, a już niebawem w Siedlcach rozkwitną Błękitne Ogrody.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz