1 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie fabryki Arche Prefabrykacja utworzonej przy ul. Brzeskiej 130A w Siedlcach.
Grupa ARCHE istnieje już od ponad 30 lat i jest największą siecią hoteli działającą na terenie Polski. Choć grupa ARCHE znana jest głównie z hotelarstwa, działalność zakładu nie ogranicza się tylko do tej dziedziny. A wśród projektów związanych z tą firmą pojawił się kolejny – zainicjowany podczas fali pandemii, gdy pozamykano wszystkie hotele i wprowadzono obostrzenia.
ARCHE Siedlisko to projekt społeczny, którego celem jest umożliwienie poznania niezwykłych miejsc w formule hoteli rozproszonych. Głównym zamysłem miała być rewitalizacja i dawanie drugiego życia kontenerom morskim, zamieniając je w nowoczesne powierzchnie noclegowe. Ekoboxy zostały dostosowane do wypoczynku niezależnie od pobliskich budynków, co pozwala umieścić je w dowolnym miejscu.
Przebywając na urlopie, zdałem sobie sprawę, że pandemia odbiera ludziom możliwość korzystania z wypoczynku poza domem. Szukałam rozwiązania, które umożliwiłoby naszym gościom rodzinny wyjazd, pomimo zamkniętych hoteli. I tak powstał projekt ARCHE Siedlisko, czyli hotele rozproszone, z dala od zgiełku i tłumów, pojawiła się długo wyczekiwana możliwość przebywania wśród natury, w miejscach nieoczywistych i z dala od zgiełku codzienności, blisko lokalnych tradycji i społeczności – tłumaczy moment powstania pomysłu Władysław Grochowski, prezes grupy ARCHE.
Powstała na terenie Siedlec fabryka Prefabrykacja będzie miejscem, w którym realizowany będzie projekt ekoboxów powstałych z kontenerów morskich. Ponadto fabryka zajmuje się również produkcją mebli, w danej chwili najbardziej potrzebnymi dla uchodźców – łóżkami i szafami. ARCHE Prefabrykacja to nowy zakład pracy, który docelowo ma zatrudniać 50osób na jednej zmianie. Wśród specjalistów znajdziemy stolarzy, projektantów, ślusarzy i operatorów maszyn do produkcji mebli.
Realizacji inwestycji przyświecały cztery cele: stworzenie nowych miejsc pracy, uniwersalność pozwalająca na elastyczność działania, najnowocześniejsze urządzenia, skrócenie czasu przygotowywania elementów stalowych oraz mebli na potrzeby inwestycji ARCHE. Główne kierunki pracy fabryki to produkcja ekoboxów, które z morskich kontenerów przekształcamy w pełni funkcjonalne i wyposażone jednostki mieszkalne. Patrząc na naszą samowystarczalność w fabryce powstają elementy na potrzeby inwestycji, a w meblarni projektowane i produkowane są meble– zapowiedział Dariusz Żochowski, dyrektor fabryki.
Zakład w ramach swojej działalności będzie również prowadził ARCHE Meblarnię - miejsce, w którym poza nowymi meblami, także stare i wysłużone przedmioty dostaną nowe życie i wygląd. Głównym zamysłem tego miejsca była produkcja mebli na potrzeby własne grupy ARCHE, czyli wyposażenie ekoboxów i hoteli. Jednak jak się okazało produkcja i rewitalizacja odbywa się również na zamówienie zewnętrzne. Ten projekt zapewni Grupie ARCHE samowystarczalność i możliwość tworzenia unikatowego, niepowielanego wystroju hoteli ARCHE
W ARCHE Meblarni zajmujemy się przywracaniem meblom ich starego blasku, ale także nadawaniem im nowego wyglądu. Rewitalizacja mebli, to tylko początek drogi, którą wierzymy, że wprowadzimy w obieg. Poprzez rewitalizację mebli pragniemy, rewitalizować miejsca, hotele, a także społeczeństwo. Pragniemy pokazać, że nie trzeba wszystkiego wyrzucać, co nie wygląda już dobrze, a wystarczy spojrzeć na to świeżym okiem i przywrócić dawny blask. Właśnie tym będziemy się zajmować – podkreśliła Monika Wojciechowska, dyrektor ARCHE Meblarnia.
Grupa ARCHE to nieodłącznie działalność Fundacji Leny Grochowskiej, która z części dochodów ARCHE pomaga i wspiera ludzi potrzebujących pomocy.
W robieniu biznesu, nie pieniądze są najważniejsze, bo wtedy łatwo się zatracić i zagubić. Ważne jest, aby skupiać się na realizowaniu marzeń i patrzeniu na drugiego człowieka. Nigdy nie stawialiśmy na pierwszym miejscu zarabiania pieniędzy, zawsze ważniejsze było dla nas działanie społeczne – wspomniał Grochowski.
Wśród działań ostatnich tygodni jednym z głównych jest pomoc uchodźcom. Produkcja łózek i najpotrzebniejszych mebli, które mają trafić jako wyposażenie do punktów przygotowywanych na noclegi dla uchodźców, a także możliwość zatrudnienia w zakładach pracy, które oferuje ARCHE. Pomoc niesiona uchodźcom jest w niektórych przypadkach jedynie startowa i krótkoterminowa, na ile te osoby tylko tego potrzebują, ale w wielu przypadkach jest to możliwość rozpoczęcia nowego życia tu - w Polsce.
Przyjęliśmy przynajmniej kilkanaście tysięcy uchodźców z Ukrainy, część relokowaliśmy. Ciągle szukamy i przygotowujemy obiekty, które będą przeznaczone na miejsca dla osób uciekających przed wojną. Oferujemy im nie tylko miejsce do spania, ale wychodzimy naprzeciw im potrzeb. Otwieramy dla nich miejsca pracy, dajemy wędkę - nie rybę. Przykładem tego są miejsca, które otwieramy i dalej będziemy otwierać, aby zapewnić głównie kobietom z Ukrainy pracę, na początek głównie w gastronomii – pochwalił działalność fundacji Grochowski.
Po wystąpieniach i przedstawieniu projektów i zamysłu działań podejmowanych przez grupę ARCHE nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie fabryki. Podczas uroczystości poświęcono budynku i zmówiono krótką modlitwę. Po części oficjalnej dla przybyłych odbyło się oprowadzenie po częściach produkcyjnych fabryki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz