W dniu 4 listopada 2021 r. na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbędą się III Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze.
Jest to cykliczna ogólnopolska konferencja naukowa współorganizowana przez Instytut Historii UPH oraz Archiwum Państwowe w Siedlcach.
Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze organizowane są od 2017 r. w cyklu dwuletnim i już wpisały się w kalendarz ważnych dla archiwistów wydarzeń w Polsce. Archiwoznawstwo to bowiem jedna z dziedzin archiwistyki, poświęcona dziejom archiwów i materiałów archiwalnych.
- Jako nauka stosowana, archiwistyka łączy w sobie zagadnienia teoretyczne oraz praktyczne. Cykl konferencji przyciąga zatem zarówno uniwersyteckich teoretyków jak i osoby wykonujące zawód archiwisty. Tym razem spotkanie poświęcone będzie materiałom archiwalnym wytworzonym przez nietypowych dla zasobów archiwów aktotwórców oraz nietypowym dokumentom wytworzonym przez twórców typowych - mówi dyrektor Instytutu Historii UPH prof. Dariusz Magier.
W programie znaleźli się badacze reprezentujący środowiska akademickie takie jak: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Archiwa państwowe będą reprezentować badacze z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Państwowego w Olsztynie i Archiwum Państwowego w Warszawie.
Nie zabraknie oczywiście reprezentantów siedleckiego środowiska archiwalnego z Archiwum Państwowego w Siedlcach i Instytutu Historii UPH, gdzie na kierunku historia od wielu lat realizowana jest specjalność archiwistyczna i prowadzone są badania archiwalne.
Obrady odbywać się będą w sali 1.6 Wydziału Nauk Humanistycznych UPH przy ul. Żytniej 39 w godz. 9–18. Wstęp wolny.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz