Zamknij

O historii i dorobku regionu siedleckiego

15:28, 12.10.2021 KL Aktualizacja: 15:28, 12.10.2021
Skomentuj

Regionalna konferencja naukowa „Historia regionu siedleckiego. Dorobek historiograficzny środowisk lokalnych”, zaplanowana została na 21 października 2021 r.

To kolejne przedsięwzięcie związane z zainicjowanym w ubiegłym roku Forum Historyków Regionu Siedleckiego przy Instytucie Historii UPH w Siedlcach. 

Jest to inicjatywa mająca na celu wymianę informacji i integrację badaczy historii w regionie siedleckim oraz wsparcie lokalnych środowisk ze strony instytucji zajmujących się „z urzędu” badaniem przeszłości regionu. Takimi są współorganizatorzy konferencji: Instytut Historii UPH oraz Archiwum Państwowe w Siedlcach.

- Konferencja ma stanowić w założeniu cykl spotkań przedstawicieli instytucji i środowisk lokalnych, które zajmują się zgłębianiem przeszłości regionu siedleckiego. Tematem pierwszej odsłony tego cyklu został dotychczasowy dorobek w tym zakresie. Ma on stanowić punkt wyjścia, analizę tego, co już zostało zrobione w tym zakresie, oraz podstawę dyskusji nad tym, jakie są blaski i cienie badań regionalnych, potrzeby badaczy i kierunki kolejnych działań - mówi prof. Dariusz Magier, dyrektor Instytutu Historii UPH. 

Konferencja odbędzie się w godz. 9.00 - 17.00 w sali 1.6 na Wydziale Nauk Humanistycznych UPH w Siedlcach przy ul. Żytniej 39.

W programie konferencji znalazły się następujące punkty: Andrzej Prządka, Bibliografia Siedlec – refleksja o tym co było i o tym co być może, Anna Kłoś, Bibliografia historii regionu siedleckiego, dr hab. Józef Piłatowicz, Słownik biograficzny  Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza – idea i praktyka, Małgorzata Nikoniuk, Zbiory regionalne bibliotek południowego Podlasia, dr Arkadiusz Zawadzki, Dorobek Instytutu Historii UPH w zakresie badań regionalnych, Artur Rogalski, Departament siedlecki i województwo podlaskie. Stan badań i postulaty badawcze Piotr A. Czyż, Regionalny aspekt badań nad ziemiaństwem, dr Rafał Dmowski, Dzieje diecezji siedleckiej w badaniach naukowych, Damian Sitkiewicz, Stan badań na okupacją niemiecką w powiecie mińskim 1939-1944. Postulaty badawcze, Łukasz Węda, Badania nad historią lokalną w powiecie bialskim w XXI wieku, dr Rafał Dydycz, Z dziejów badań nad historią terenów powiatu łosickiego, dr Mirosław Roguski, Dawna Ziemia liwska i powiat węgrowski. Problemy badawcze i popularyzacja historii  regionu, dr Kamila Woźnica, Działalność wydawnicza Muzeum Regionalnego w Siedlcach związana z historią lokalną, dr Joanna Kowalik, Działalność Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim w zakresie badań regionalnych i popularyzacji historii.

Referaty wygłoszone podczas konferencji oraz głosy, które pojawią się w dyskusji, zostaną opublikowane na łamach reaktywowanego czasopisma „Szkice Podlaskie”.

 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%