Zamknij

Kurpiowska tradycja w Suchożebrach. Spotkanie z dziedzictwem trzech pokoleń

13:00, 10.04.2025 Aktualizacja: 13:07, 10.04.2025
Skomentuj

Kolorowe palmy, barwne pisanki i opowieści o dawnych zwyczajach. 9 kwietnia w Suchożebrach odbyły się warsztaty kurpiowskie, które przeniosły uczestników w świat kultury Kurpi Zielonych.

Zajęcia poprowadziła wyjątkowa, trzypokoleniowa rodzina z kurpiowskimi korzeniami. Na czele stanęła Jadwiga Niedźwiedzka, mistrzyni plastyki obrzędowej. Jej wycinanki, kwiaty z bibuły czy pisanki to nie tylko rękodzieło, ale żywe świadectwo ludowego dziedzictwa. Towarzyszyła jej córka Joanna Duda, związana z Zagrodą Kurpiowską w Kadzidle, aktywnie prowadząca warsztaty pod okiem twórców ludowych. W 2024 roku otrzymała stypendium Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w ramach programu "Mistrz i Uczeń". Trzecią generację reprezentował wnuk Ignacy, uczeń klasy regionalnej, który z zapałem poznaje gwarę kurpiowską, tańce ludowe i sztukę rękodzieła.

Uczestnicy warsztatów mieli okazję własnoręcznie wykonać kurpiowskie palmy zdobione bibułą, zielenią i wstążkami, a także ozdobić pisanki technikami inspirowanymi dawnymi zwyczajami. Było to nie tylko spotkanie z tradycją, ale również wspólna, twórcza przygoda.

W wydarzeniu uczestniczyli również wójt gminy Suchożebry Tomasz Starzewski oraz przewodniczący rady gminy Dariusz Krasnodębski, którzy z uznaniem przyglądali się zaangażowaniu uczestników i pasji prowadzących.

Warsztaty w Suchożebrach pokazały, że dawne tradycje wciąż mogą być żywe. Wystarczy tylko otworzyć się na spotkanie z tym, co zakorzenione w historii i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

(PA )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%