Zamknij

Cenne łąki w Nadbużańskim Parku pod ochroną Mazowsza

14:54, 21.11.2024 red. Aktualizacja: 14:55, 21.11.2024
Skomentuj

Samorząd Mazowsza kupił wyjątkowe przyrodniczo łąki w miejscowości Góry w gminie Korczew. Na tych terenach, będących częścią Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, rosną rzadkie i chronione rośliny, takie jak pszeniec grzebieniasty. Dzięki tej inwestycji region zyska lepsze możliwości ochrony przyrody.

Nowo zakupione tereny to tak zwane łąki selernicowe. Powstały one na dawnych osadach rzecznych i zarastających starorzeczach. To miejsca, gdzie przyroda rozwija się w unikalny sposób, oferując schronienie wielu gatunkom roślin i zwierząt.

Jak mówi Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego:

– Do tej pory prowadziliśmy tam działania ochronne za zgodą właściciela, ale chcieliśmy zadbać o te tereny na stałe. Zakup ziemi pozwoli nam skuteczniej chronić rośliny występujące w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym.

Na łąkach w miejscowości Góry można spotkać prawdziwe skarby natury. Najważniejszym z nich jest pszeniec grzebieniasty – roślina objęta ścisłą ochroną, która jest zagrożona wyginięciem w Polsce. Obok niego rosną także inne wyjątkowe gatunki, takie jak kukułka szerokolistna (rodzaj storczyka), kosaciec syberyjski i mieczyk dachówkowaty.

Dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Sylwester Chołast podkreśla, że ochrona takich terenów jest jednym z najważniejszych zadań zespołu.

– Wykonujemy różne działania, by ratować te rośliny. Kosimy łąki w odpowiednim czasie, zbieramy nasiona i wysiewamy je w miejscach, gdzie mogą dobrze rosnąć. Hodujemy też młode rośliny i sadzimy je w naturalnych warunkach – wyjaśnia.

Działania wsparte funduszami unijnymi

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych już wcześniej realizował projekt unijny „Ochrona bioróżnorodności w mazowieckich parkach krajobrazowych”. W latach 2016–2019 dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego przeznaczono na ten cel prawie 760,5 tys. zł. Dzięki temu udało się m.in. stworzyć bank nasion na Uniwersytecie w Siedlcach, co zabezpiecza przyszłość wielu zagrożonych roślin.

Zakup łąk w Górach to kolejny krok w ochronie przyrody Mazowsza. Te cenne tereny będą teraz jeszcze lepiej chronione, co daje szansę na ich zachowanie dla przyszłych pokoleń.

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%