Maszerujące wojsko, czy odgrywane przez orkiestrę patriotyczne melodie... Obchodom Święta Wojska Polskiego towarzyszy zawsze swoista atmosfera. Nie inaczej było w Mordach, gdzie świętowano w niedzielę, 18 sierpnia.
Kłębiące się ciemne chmury i silne podmuchy wiatru mogły zasiać wśród uczestników wydarzenia niepokój, ale mogły też przywodzić na myśl zawirowania w naszej historii lub trudy i niebezpieczeństwa, z którymi na co dzień mierzą się żołnierze. „Cześć i chwała Bohaterom!” – wybrzmiało wielokrotnie. Być może niektórzy poczuli też wdzięczność wobec tych, którzy poświęcili się w imię naszej wolności.
W Mordach tradycyjnie uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Mordach. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Karol Klewek, który w homilii odniósł się do wydarzeń historycznych: Scalony po latach zaborów naród udowodnił, że odzyskana niepodległość nie była przypadkiem. Ponownie byliśmy gotowi walczyć za Rzeczpospolitą. Wygrana w Bitwie Warszawskiej była zwycięstwem siły ducha, oręża i inteligencji.
Kapłan dziękował też Wojsku Polskiemu za „bezinteresowność, ofiarność i gotowość do oddania życia”. – Bez waszej służby nie czulibyśmy się bezpiecznie w naszym domu. (...) Niech żyje niepodległa, wolna, suwerenna Polska! – zakończył homilię.
Po mszy świętej, prowadzeni przez Orkiestrę Wojskową pod przewodnictwem młodszego chorążego Michała Kryńskiego, Poczet Chorągwi Wojska Polskiego oraz inne poczty sztandarowe, uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik Poległych w latach 1918-1920. Tam wybrzmiał hymn państwowy. Następnie list gratulacyjny od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika odczytała Magdalena Sałata – dyrektora siedleckiej delegatury UM. Rys historyczny dotyczący losów bohaterów niepodległościowych walczących w bitwach na terenie Miasta i Gminy Mordy, w latach 1918-1920 odczytała Alina Wołosz, Dyrektor Zespołu Oświatowego w Mordach.
Burmistrz Miasta i Gminy Mordy Łukasz A. Wawryniuk wygłosił uroczyste przemówienie, w którym odniósł się zarówno do historii, jak i do współczesności. -– Żołnierz polski dowiódł swej sprawności i hartu walki, wysokiego morale i honoru, czym – jak tego dowiodła historia – niejednokrotnie zadziwiał świat. W obronie swojej Ojczyzny stawał mężnie nawet wobec silniejszego przeciwnika – podkreślił. W stronę żołnierzy popłynęły podziękowania, wyrazy uznania i życzenia: W dzisiejszych, niepewnych czasach, gdy w całym świecie wyraźnie rośnie napięcie, to Wy sprawiacie, że czujemy się w naszej Ojczyźnie bezpiecznie. Niech słowa ze sztandarów: "Bóg, Honor, Ojczyzna” będą zawsze na pierwszym miejscu i niech kierują Waszymi działaniami na rzecz pokoju i odpowiedzialności za los Polaków i Polek oraz państwa. Życzę Wam wielu satysfakcji w życiu zawodowym i osobistym.
Głos zabrali również Marak Gorzała, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Siedleckiego i Henryk Czarnocki, były senator RP, sołtys wsi Stara Wieś.
Apel pamięci odczytany przez podporucznika Adama Ostrowskiego, salwa honorowa oraz złożenie wiązanek i pod Pomnikiem Poległych w latach 1918-1920 – były kolejnymi wzniosłymi momentami uroczystości. Część oficjalną zakończyło wykonanie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”.
Wydarzenie uświetnił koncert patriotyczny w wykonaniu tenora Tomasza Piluchowskiego oraz pianistki Anny Hajduk. Usłyszeliśmy m.in. „Pierwsza Brygada, „Czerwona róża, biały kwiat”, „Hej, hej ułani”, czy „Serce w plecaku”.
Uroczystości poprowadziła Natalia Dymecka.
Na wszystkich uczestników czekał poczęstunek - prawdziwie wojskowa grochówka przygotowana przez Zespół Oświatowy w Mordach i pyszne ciasta od niezastąpionych Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy.
2 0
Bez Pani Natalii nic ostatnio nie może się odbyć 😅
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz