Samorządowcy i pracownicy instytucji kultury z terenu Miasta i Gminy Mordy w minioną środę świętowali Gminny Dzień Samorządowca i Działacza Kultury. Z tej okazji w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbyło się uroczyste wydarzenie.
27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze po upadku komunizmu wybory do samorządu terytorialnego w Polsce. Po latach ograniczania możliwości działania samorządu w wolnych wyborach zostali wybrani radni miast i gmin. - Po 1990 r. samorząd tworzony był od podstaw. Nasze święto jest obchodzone w związku z uchwałą Sejmu z 2000 r. podjętą z okazji 10-lecia samorządu terytorialnego. Ta historyczna data wiąże się z wejściem w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym i jednocześnie pierwszymi wyborami do samorządu terytorialnego. Jest to święto całej społeczności, wszystkich Mieszkańców Miasta i Gminy Mordy, którzy poprzez udział w wyborach i aktywne działanie w sołectwach – sami ten samorząd budują. Dla dobra społeczności lokalnej. Życzę, aby Państwa trud, Państwa wysiłki, były zauważane i doceniane przez całą wspólnotę samorządową, przez Mieszkańców naszego miasta i naszej gminy – powiedział w swoim przemówieniu Łukasz A. Wawryniuk, burmistrz miasta i gminy Mordy. Obchody Dnia Samorządowca zostały połączone z przypadającym dwa dni później Dniem Działacza Kultury.
Na uroczystość zostali zaproszeni samorządowcy i pracownicy instytucji kultury oraz instytucji współpracujących z urzędem: radni powiatowi z terenu miasta i gminy Mordy, radni Rady Miejskiej w Mordach, sołtysi, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Mordach, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, a także M-GOPS-u, Gminnej Spółki Komunalnej „Mordy” Sp. z o. o. oraz dyrektorzy szkół podstawowych. Wszyscy obchodzący to podwójne święto otrzymali z rąk burmistrza listy gratulacyjne. - Dla zachowania równości, były wręczane nie według ważności stanowisk pracy, ale według nazwisk ułożonych w kolejności alfabetycznej w 4 grupach: radni, sołtysi, urzędnicy i działacze kultury. Po części oficjalnej był szampan oraz część towarzysko-integracyjna przy muzyce.
fot. M-GOK w Mordach
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz