AA tworzą wspólnotę mężczyzn i kobiet, dzielących się nawzajem doświadczeniem, aby rozwiązać swój problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Anonimowi Alkoholicy to grupa ludzi, którzy zrozumieli i przyznali się, że nie potrafią spożywać alkoholu w sposób kontrolowany. Dowiedzieli się, że muszą żyć bez niego, jeżeli chcą uniknąć katastrofy w życiu swoim i swoich bliskich.
Stanowią część międzynarodowej Wspólnoty, działającej obecnie w ponad 180 krajach, na którą składają się tysiące grup w lokalnych społecznościach. Przyświeca im jeden cel – utrzymać własną trzeźwość i pomagać tym, którzy zwracają się o pomoc w jej osiągnięciu. AA nie jest organizacją religijną, nie ma w niej dogmatów. Nie wiąże się z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje w publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów.
Jaki jest cel Wspólnoty?
Istotę działania Anonimowych Alkoholików stanowi „niesienie posłania”. Polega ono na przekazywaniu informacji o możliwości powrotu do zdrowego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie pomimo choroby alkoholowej oraz na udzielaniu wsparcia przez zdrowiejących alkoholików (członków AA) tym, którzy cierpią z powodu uzależnienia.
Jakie są warunki przystąpienia do AA?
Jedynym warunkiem członkostwa jest chęć zaprzestania picia. Aby przyłączyć się do Wspólnoty, wystarczy przyjść na spotkanie (mityng).
Czego Wspólnota nie robi?
AA nie rekrutuje członków. Nie prowadzi rejestrów danych osobowych ani list uczestników. Nie zapewnia hospitalizacji, lekarstw ani leczenia odwykowego. Nie udziela pomocy materialnej i wsparcia finansowego. Nie łączy się z żadnymi organizacjami. Nie oferuje usług religijnych. Nie przyjmuje pieniędzy za swoją służbę ani datków ze źródeł innych niż AA.
Czym jest Program Dwunastu Kroków i Dwanaście Tradycji AA?
To zbiór zasad duchowych, które – przyjęte i stosowane jako sposób życia – mogą uwolnić osobę uzależnioną od obsesji picia i pomóc cierpiącemu na chorobę alkoholową stać się zdrowiejącym, szczęśliwym i pożytecznym człowiekiem. Anonimowi Alkoholicy nie uważają siebie za jedynych, znających sposób na rozwiązanie problemu alkoholowego. Wiedzą jednak, że Program AA działa w odniesieniu do nich i przekonali się, że pomógł on niemal wszystkim, którzy uczciwie pragnęli zaprzestać picia. Z kolei Dwanaście Tradycji to zalecenia, których przestrzeganie ma zapewnić tysiącom grup składającym się na Wspólnotę AA utrzymanie się i rozwój. Zasady bazują na doświadczeniu grup, które funkcjonowały w początkowym okresie AA. Przypominają one o rzeczywistych podstawach Wspólnoty.
Dlaczego Anonimowi Alkoholicy są właśnie anonimowi?
Anonimowość – jako duchowa podstawa Wspólnoty – przypomina członkom, aby kierowali się zasadami, a nie osobistymi ambicjami. Anonimowi Alkoholicy zrzeszają różnych ludzi, ale równych wobec wspólnego problemu. Dążą do tego, aby znany był program zdrowienia, a nie osoby, które w nim uczestniczą. Anonimowość gwarantuje wszystkim członkom bezpieczeństwo i pewność, że ich przynależność do AA nie zostanie ujawniona. Członkowie Wspólnoty powinni zachować pełną anonimowość wobec radia, prasy, filmu i w internecie.
Gdzie można spotkać Anonimowych Alkoholików?
Członkowie Wspólnoty utrzymują trzeźwość poprzez dzielenie się na mityngach doświadczeniem, siłą i nadzieją. Spotkania dzielą się na zamknięte (tylko dla osób, które pragną nie pić) lub otwarte (udział mogą brać również inne zainteresowane osoby np. rodzina, przyjaciele, profesjonaliści).
Kontakt z AA:
Infolinia: 801 033 242, www.aa.org.pl
Fundacja BSK AA w Polsce
ul. Piękna 31/37, 00-677 Warszawa
skr. poczt. 243, 00-950 Warszawa 1
tel. +48 22 828 04 94, e-mail: [email protected]
Jeśli uważasz, że alkohol stanowi problem w życiu Twoim lub bliskiej Ci osoby, zapraszamy na spotkanie z grupą Anonimowych Alkoholików.
W naszym regionie funkcjonuje kilkadziesiąt grup AA, których członkowie spotykają się na mityngach. Aby odnaleźć grupę w pobliżu miejsca swojego zamieszkania, można skorzystać ze strony:
Masz problem z alkoholem? - Anonimowi Alkoholicy (aa.org.pl)
fot. poglądowe: Pixabay
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz