Zamknij

Uroczystości upamiętniające bitwę pod Iganiami

21:42, 10.04.2022 PM Aktualizacja: 08:34, 11.04.2022
Skomentuj

10 kwietnia niezmiennie od lat upamiętniono dzień, w którym odbyła się jedna z bitew powstania listopadowego. 

Uroczystości 191 rocznicy bitwy pod Iganiami, jak co roku odbyły się pod pomnikiem będącym dla wielu symbolem walki o wolność i niepodległość kraju. Po mszy świętej sprawowanej w intencji narodu, wszyscy, którzy pragnęli złożyć hołd bohaterom wydarzeń z 1831,  zebrali się wokół pomnika.

Słowem wprowadzenia do sukcesu sprzed 191 lat, doktor Rafał Dmowski przytoczył zarys historyczny wydarzeń, dzięki którym doszło do zwycięstwa Polaków.

Na terenie Gminy Siedlce jednym z najbardziej znanych miejsc związanych z historią i tradycją wojskowości polskiej są Iganie. To tu 191 lat temu, 10 kwietnia 1831 r. doszło do jednej z najważniejszych bitew powstania listopadowego. Dlaczego do bitwy doszło w niewielkich Iganiach i ich najbliższej okolicy? Odpowiedź jest bardzo prosta – ze względu na ich położenie obok traktu brzeskiego i znajdujące się nieopodal miasto Siedlce gdzie znajdowały się wówczas dobrze zaopatrzone rosyjskie magazyny wojskowe. Siły polskie liczyły ok. 11 tys. żołnierzy, a oddziały rosyjskie 16 tys. Podczas 4 godzinnych zaciętych walk w Iganiach, mimo znacznej przewagi wroga, bitwa okazała się zwycięska. Zginęło, zostało rannych bądź dostało się do niewoli około 4,5 tys. żołnierzy rosyjskich. Straty żołnierzy polskich były znacznie mniejsze i wyniosły około 500 żołnierzy.

Mimo zwycięstwa w bitwie igańskiej głównodowodzący siłami polskimi gen. Jan Skrzynecki wstrzymał jednak dalszą ofensywę w kierunku Siedlec. Przekreślił tym samym zarówno próbę zdobycia miasta, ale również możliwość znacznego sukcesu militarnego strony polskiej w działaniach zbrojnych. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co nim kierowało, gdyż sądząc z opublikowanych wspomnień uczestników bitwy i ocen historyków szanse na zajęcie Siedlec były duże - zarysował obraz tamtych wydarzeń dr Rafał Dmowski , dyrektor Archiwum Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Chociaż wydarzenia tamtych dni miały możliwość potoczyć się inaczej, a efektem działań wojsk polskich mogły być kolejne sukcesy terytorialne, to sukces starcia pod Iganiami i tak niepodważalnie napawa dumą. Pokreślił to wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski.

Zebraliśmy się tutaj, aby dać świadectwo pamięci o bohaterach bitwy pod Iganiami. Rangę tego wydarzenia uświetnia nasza liczna obecność tutaj. Dzisiejsza rocznica to wydarzenie, które na stałe jest wpisane do kalendarza historii regionalnej. Mamy moralny nakaz przekazywania pamięci o ludziach i wydarzeniach tamtych czasów. Musimy pielęgnować pamięć o walce o wolność i niepodległość. Co roku daje wyraz szacunku i pamięci składając kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia sprzed 191 lat. Pomnik, pod którym się gromadzimy, jest niemym świadkiem historii zapisanej u jego stóp, a on sam jest symbolem zwycięstwa i niepodległości. 

Wójt wyraził ogromną wdzięczność wszystkim osobom, które na co dzień pielęgnują pamięć o bohaterach bitwy pod Iganiami, a przede wszystkim podziękował Marii Harke, dyrektor Zespołu Oświatowego w Iganiach za organizację obchodów rocznicy bitwy i codzienną opiekę oraz troskę o miejsce pamięci. Następnie pod pomnikiem złożono kwiaty i znicze pamięci, a także wybrzmiała salwa honorowa z armaty znajdującej się nieopodal pomnika. Uroczystości uświetniły występy artystyczne, podczas których zebrani mogli wysłuchać pieśni patriotycznych.

 

(PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%