Zamknij

Ofiarują ciepło i bezpieczeństwo od 25 lat [FOTO]

09:33, 31.08.2023 Aktualizacja: 11:52, 31.08.2023
Skomentuj

SOS Wioska Dziecięca w Siedlcach świętowała przyjęcie pierwszych dzieci.

30 sierpnia odbył się rodzinny festyn z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia placówki. Równo ćwierć wieku temu do świeżo wybudowanych domków wprowadziły się trzy rodziny SOS. Od tamtego czasu trafiło tu 225 dzieci, które odnalazły w tym miejscu dom i rodzinne ciepło. Obecnie SOS Wioska Dziecięca w Siedlcach obejmują opieką 210 podopiecznych, w tym 10 z Ukrainy. Wychowankowie otrzymują także pomoc psychologiczno-terapeutyczną w Centrum Specjalistycznym SOS, a rodziny w kryzysie mogą liczyć na wsparcie w ramach programu "SOS Rodzinie".

- 25 lat Wioski Dziecięcej w Siedlcach to historie wielu dzieciaków i młodych ludzi, którzy tutaj są, którzy tutaj byli i dla których my stworzyliśmy bezpieczny dom i właściwe warunki do rozwoju. Nasza dzisiejsza uroczystość ma przede wszystkim podkreślić i zauważyć potrzebę tworzenia takich miejsc, czyli pieczy zastępczych. Bycie z dziećmi, obserwowanie ich postępów, tego jak rosną i stają się coraz starsze i bardziej samodzielne - to wszystko daje nam ogromną motywację i siłę do dalszego działania, bo opieka nad dziećmi, które przyszły do nas z bagażem problemów to naprawdę duże wyzwanie i trudno nazwać to pracą. Jest to pewnego rodzaju misja, poświęcenie, zwłaszcza dla matek SOS jest to pogodzenie prywatnego życia z opieką nad podopiecznymi. A naprawdę trudno jest oddzielić życie osobiste w chwili, gdy mieszka się w jednym domu z kilkorgiem dzieci non stop, na dobre i na złe przez kilkanaście lat - wyjaśnia Jarosław Świerczewski, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce.

Były podziękowania, gratulacje i łzy wzruszenia...

Obchody tego wyjątkowego jubileuszu rozpoczęły się od części oficjalnej, podczas której podziękowano wszystkim wychowankom, rodzinom SOS, wolontariuszom, pracownikom oraz osobom i instytucjom wspierającym ośrodek za wspólnie spędzone lata, okazane wsparcie i życzliwość. Nie obyło się także bez gratulacji, które popłynęły ze strony m.in. wiceprezydenta Siedlec Roberta Szczepanika czy wicestarosty siedleckiego Małgorzaty Cepek.

Wzruszającym momentem było wystąpienie dorosłej już podopiecznej placówki, której pobyt w wiosce dziecięcej dał szansę na lepszą przyszłość i przez wiele lat zapewniał poczucie bezpieczeństwa i rodzinnego ciepła. Symboliczną chwilą były również podziękowania i przekazanie przez wychowanków kwiatów dla mam zastępczych.

Jedną z mam SOS jest Wiola Rankiewicz, która opiekuje się sześciorgiem dzieci.

- Jestem mamą zastępczą w Wiosce Dziecięcej w Siedlcach od 13 lat. Jest to dla mnie pewnego rodzaju misja, powołanie, ale i praca, ponieważ otrzymujemy za to wynagrodzenie. Aby zostać mamą SOS należy przejść rekrutację, rozmowy z psychologiem z wioski dziecięcej, ale przede wszystkim trzeba mieć w sobie duże pokłady miłości, empatii i zapewnić tym dzieciom poczucie bezpieczeństwa, aby mogły poczuć się jak w prawdziwym domu.

W trakcie wydarzenia wyłoniono także laureatów konkursu plastycznego na wymarzoną wioskę dziecięcą. Wszystkie prace zostały umieszczone na specjalnej tablicy wzdłuż jednej z alejek.

Zabawa trwała w najlepsze

Tuż po części oficjalnej na dzieci i młodzież czekało mnóstwo atrakcji i aktywności. Największym zainteresowaniem cieszyły się dmuchane zjeżdżalnie, na których dzieci z uśmiechem uwalniały nagromadzoną energię. Oprócz tego wszyscy zainteresowani mogli zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, obejrzeć występ magika bądź spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. Był to z pewnością dzień pełen radości, śmiechu i beztroskiej zabawy tuż na zakończenie wakacji.

Ale jak to wszystko się zaczęło?

Początki SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach sięgają 1996 roku, gdy na jej terenie wmurowano akt erekcyjny i prężnie rozpoczęto prace budowlane, by już dwa lata później powitać jej pierwszych małych mieszkańców. Wioskę zamieszkały 3 rodziny z 14-stką dzieci. Od tego czasu wiele się zmieniło. Z każdym rokiem miejsce rozkwitało, wdrażano nowe pomysły, ulepszenia i modernizacje, a co najważniejsze potrzebujące dzieci znajdowały rodzinne ciepło. W sumie, na przestrzeni ostatnich 25 lat, w Wiosce SOS mieszkało aż 225 dzieci.

- Część z nich była z nami krótko, inni wzrastali i rozwijali się na naszych oczach. Napawa nas duma kiedy patrzymy na ich osiągnięcia, razem przeżywamy ich sukcesy i potknięcia. Każde dziecko potrzebuje mieć obok siebie dorosłego, który będzie dodawał mu wiatru w skrzydła. Staramy się to czynić nieustannie już od 25 lat. - ­mówi dyrektor placówki Jarosław Świerczewski.

Jak jest teraz?

Obecnie w siedleckich Rodzinach SOS wychowuje się 33 dzieci i młodzieży, a 14-stka dzieci przebywa w Młodzieżowej Wspólnocie Mieszkaniowej, , która powstała w 2007 roku. Z kolei, dziewiątka podopiecznych jest pod opieką wychowawców w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego „Przystań”, która funkcjonuje w Siedlcach od 2022 roku. Ważną częścią działalności Stowarzyszenia jest także Centrum Specjalistyczne SOS, które zapewnia dzieciom kompleksową pomoc psychologiczną, terapeutyczną i pedagogiczną.

- Placówka pozwala dzieciom na odpowiednie rozwinięcie sfery emocjonalnej, poznawczej i fizycznej, a tym samym będzie przeciwdziałać ich wykluczeniu społecznemu, ułatwiając start w samodzielną dorosłość. - informuje Magdalena Błażejczyk, zastępca dyrektora ds. pedagogicznych w Programie SOS Wiosek Dziecięcych Siedlce.

Sukces działań profilaktycznych

Od 2010 roku, SOS Wioska Dziecięca w Siedlcach prowadzi również szereg działań profilaktycznych w ramach Programu „SOS Rodzinie”, który skierowany jest do dzieci i rodzin z Gminy Skórzec i Domanice. Od tamtego czasu udało się pomóc aż 600 dzieciom z 202 rodzin. Między innymi, dzięki takim sukcesom Stowarzyszenie postanowiło stworzyć uniwersalny i skuteczny model usamodzielniania rodzin w kryzysie, gotowy do wdrożenia w każdej gminie w Polsce.

Jak podkreśla Katarzyna Chromińska, wychowawca w Programie "SOS Rodzinie” - Nasze działania skupiają się zarówno na bezpośrednim wsparciu dzieci, jak i rodziców. W świetlicach SOS dzieci mogą nie tylko odrobić lekcje czy pobawić się z rówieśnikami, ale przede wszystkim zjeść ciepły posiłek czy porozmawiać z zaufaną osobą. Organizujemy również warsztaty rozwijające talenty, a od czasu do czasu wycieczki edukacyjne. Ale to nie koniec działań profilaktycznych. Siłą programu jest również bezpośrednia praca z rodzinami biologicznymi.  Pomagamy im w codziennych wyzwaniach, w poszukiwaniu pracy, w kontakcie z dzieckiem, wspieramy psychoedukację rodziców oraz motywujemy do leczenia, w tym choroby alkoholowej.

Ty też możesz pomóc

Projekty, takie jak Program „SOS Rodzinie”, mogą się rozwijać dzięki wsparciu darczyńców. Aby dowiedzieć się o możliwościach wspierania wystarczy wejść na stronę https://pomagamyrodzinom.wioskisos.org/, na której można przekazać comiesięczną darowiznę.

 

Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z tego wydarzenia.

 

(PA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%