Zamknij

Wielka walka ze smogiem

08:04, 14.09.2020 AC Aktualizacja: 08:06, 14.09.2020
Skomentuj

Radni województwa mazowieckiego przyjęli nowy Program Ochrony Powietrza dla całego Mazowsza. Program ten staje się aktem prawa miejscowego, opracowany ze względu na przekroczenie norm jakości powietrza.

Mazowieccy radni jako główne narzędzie działania przyjęli sobie sukcesywną wymianę lub likwidację źródeł niskiej emisji (tak zwanych kopciuchów), ich identyfikacja przez inwentaryzację oraz nowe nasadzenia zieleni. Warto dodać, że Program Ochrony Powietrza (w skrócie POP) scedowany został także na podstawowe jednostki administracji samorządowej, jak gminy, miasta, wspólnoty mieszkaniowe, rodziny mieszkające w domach jednorodzinnych i poszczególnych obywateli.

Zejdźmy jednak na podwórka naszych małych Ojczyzn. Miasto Garwolin mocno wzięło sobie do serca stan powietrza jakim oddychają jego mieszkańcy. Podstawowym przesłaniem jakim zwracają się do nas władze miasta to „zacznijmy od siebie”, bowiem to my decydujemy czym ogrzewamy nasze mieszkania, czy nasz piec to śmietnik, w którym można wszystko spalić, a finalnie trując siebie trujemy także naszych najbliższych i sąsiadów. Na terenie miasta zainstalowano sensory mierzące jakość powietrza. Umiejscowione są na budynkach przedszkoli: przy ulicy Lubelskiej (PP nr 2), alei Legionów (PP nr 2), Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego (PP nr 8), na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 i na budynku OSP Leszczyny przy ulicy Generała Andersa.

Od połowy września na terenie Garwolina prowadzona będzie inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła. Jakkolwiek by to nie brzmiało, to jako mieszkańcy możemy spodziewać się wizyty ankietera, który zada nam pytania dotyczące stanu docieplania budynku, powierzchni grzewczej i rodzaju zainstalowanych źródeł ciepła wykorzystywanych do podgrzewania wody. Padnie także pytanie dotyczące termomodernizacji budynków.  Wizyty ankieterów nie będą uciążliwe, dlatego jest prośba do mieszkańców, aby w miarę precyzyjnie udzielać informacji. Wizyta w naszych gospodarstwach domowych odbywać się będzie w dni powszednie od godziny 08.00 do godziny 20.00. Natomiast w soboty od godziny 10.00 do godziny 18.00. Będą to informacje anonimowe i nie będziemy musieli składać jakichkolwiek podpisów. Ankieterzy zaopatrzeni będą w identyfikatory a także w upoważnienia podpisane przez burmistrza Garwolina. W każdej chwili tożsamość osoby przeprowadzającej ankietę możemy sprawdzić w Wydziale Promocji Miasta i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Urzędu miasta Garwolina pod numerem telefonów 25 786 42 46, 25 786 42 30 lub w firmie realizującej projekt Atmoterm SA nr tel 784 439 633. W przypadku kiedy mieszkańcy z różnych powodów nie będą mogli poświęcić czasu osobie przeprowadzającej ankietę, to będą mogli wypełnić tenże dokument metodą online lub przekazać dane za pośrednictwem firmy, która przeprowadza inwentaryzację dzwoniąc pod nr 532 088 714 w dni powszednie w godzinach od 08.00 do 16.00.  W związku z panującą w kraju epidemią koronawirusa, ankieterzy będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Nie będą wchodzić poza próg domu, zachowywać odległość minimum dwa metry oraz będą w maseczkach zakrywających nos i usta. Weźmy sobie do serca hasło Urzędu Miasta Garwolin – Żyjąc między nami, nie pal odpadami.

(AC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%