Zamknij

W Łukowie będzie 100 mieszkań

08:52, 14.01.2022 | IR
Skomentuj
REKLAMA

Rada Miasta Łuków wyraziła zgodę na przystąpienie miasta do spółki „SIM Lubelskie”. Dzięki temu powstanie alternatywa dla osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM-y) to spółki, w porozumieniu z samorządem budujące i wynajmujące mieszkania z przystępnym czynszem. Jego wysokość jest ustalana w taki sposób, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali eksploatowanych przez SIM pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę zobowiązań spółki związanych z budową.

 

Zaspokoją potrzeby

„SIM Lubelskie” sp. z o.o. z siedzibą w Kraśniku ma tworzyć 17 samorządów z terenu województwa. Jak można przeczytać w uzasadnieniu uchwały, nad którą łukowscy radni debatowali 29 grudnia, podstawowym celem firmy będzie budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu zgodnie z przepisami ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Napisano tam też, że SIM-y mają być alternatywą dla osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy z uwagi na brak zdolności kredytowej. Mają również zapewnić możliwość najmu lokali mieszkalnych z możliwością dojścia do własności lokali. „Budynki mieszkalne wybudowane przez SIM-y będą mogły dzięki temu służyć realizacji zadania własnego Miasta Łuków, tj. zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gminy” - dodano w uzasadnieniu uchwały.

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych zakłada bezzwrotne, jednorazowe wsparcie w wysokości 3 mln zł dla gmin na utworzenie nowego SIM.

- Dla samorządów, które przystępują do spółki, przewidziane są jeszcze 2 granty od państwa: 10% kosztów budowy z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz do 35% z funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Ustawa przewiduje, że mieszkańcy poniosą do 30% kosztów budowy, ale z badań wynika, że „granica bólu” to 15%. Reszta zostanie pokryta z kredytu na społeczne budownictwo czynszowe, którego udziela BGK. Jest on udzielany bez marży, co czyni go najtańszym na rynku - podkreślał na sesji Mariusz Srokol, doradca zarządu Krajowego Zasobu Nieruchomości.

 

Pod klucz

Burmistrz Piotr Płudowski zdradził, że wkładem własnym Łukowa do „SIM Lubelskie” będą należące do miasta grunty u zbiegu ul. Zagrodowej i Wileńskiej, które liczą ok. 10 tys. m kw.: - Ten teren jest w zasadzie uzbrojony, brakuje tylko dróg w sąsiedztwie. Żeby rozpocząć inwestycję, wystarczy uzyskać pozwolenie na budowę.

Z kolei zastępca burmistrza Mateusz Popławski poinformował, iż w pierwszym etapie spółka pobuduje 1 blok z mniej więcej 30 lokalami, a docelowo - 100 lokali. Mają to być mieszkania w stanie „pod klucz”

 

fot. pixabay.org

(IR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%