Zamknij

Dyrektor mazowieckiego NFZ gościł w sokołowskim szpitalu

20:05, 20.03.2019 | BGG
REKLAMA
Skomentuj

Filip Nowak przyjechał na zaproszenie senatora Waldemara Kraski. Rozmawiano o sytuacji finansowej sokołowskiej lecznicy i możliwościach pozyskania dodatkowych funduszy.

W piątek, 15 marca, w SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim zorganizowano konferencję prasową, w której oprócz dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Filipa Nowaka i senatora Waldemara Kraski udział wzięły: p.o. dyrektora SP ZOZ Maria Sikorska, starosta sokołowski Elżbieta Sadowska i szefowa Komisji Zdrowia Rady Powiatu Sokołowskiego Urszula Krzymowska. Tematem spotkania była głównie sytuacja finansowa sokołowskiego szpitala.

Dodatkowa kasa z NFZ
Senator Waldemar Kraska poinformował, że dzień wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski i prezes NFZ Andrzej Jacyna ogłosili, że przekażą dodatkowe 650 mln zł  na poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych i wzrost finansowania szpitali. Blisko połowa tej kwoty ma trafić do szpitali powiatowych.
- To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich szpitali powiatowych, które często zmagają się z dużymi problemami finansowymi – podkreślił senator. - Wzrost wyceny dotyczy świadczeń realizowanych na dwóch podstawowych oddziałach szpitalnych: chirurgii ogólnej i internie.  Zwiększenie wyceny niektórych świadczeń może nie rozwiąże wszystkich problemów, ale na pewno pomoże. (...)
- Szpitale powiatowe były podstawą tworzenia sieci szpitali, to one są pierwszym miejscem, z którym pacjenci kontaktują się w razie problemów ze zdrowiem. Wiemy, że są problemy z rentownością, NFZ zamierza więcej płacić za procedury już wykonywane – mówił Filip Nowak. - Ich wycena wzrośnie od 5 do 15 procent i będzie naliczana już od 1 stycznia 2019 roku. (...) Dodał, że sytuację szpitali powiatowych powinny poprawić też tzw. dyżury naprzemienne i że NFZ wygospodarował dodatkowe fundusze na leczenie i rehabilitację osób niepełnosprawnych.

Nie będzie łatwo
Pytana o sytuację finansową sokołowskiego SP ZOZ p.o. dyrektora Maria Sikorska poinformowała, że strata placówki za ubiegły rok to 1,6 mln zł. Zadłużenie sokołowskiego szpitala przekracza obecnie 9 mln zł.
- Sytuacja nasza, tak jak w innych placówkach powiatowych, jest bardzo trudna. Oprócz spraw finansowych, mamy też trudności z pozyskaniem kadry – zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek – mówiła Maria Sikorska. (...)
- Dziękujemy panu dyrektorowi za cenne wskazówki, jakie usłyszeliśmy. Zarząd powiatu po wstępnym zapoznaniu się z sytuacją finansową SP ZOZ przygotowuje fundusze na remonty. W tym roku chcemy przeznaczyć znaczącą sumę, nawet kosztem części remontów dróg, by szpital mógł funkcjonować (...) – zapowiedziała z kolei starosta Elżbieta Sadowska.

Więcej w papierowym wydaniu Życia Siedleckiego z 22 marca

(BGG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone