Z inicjatywy Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi odbył się XXVI Konkurs Historyczny „Dzieje Polski”. Tradycyjnie przeprowadzany jest on pod patronatem Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Główna nagroda konkursu to możliwość podjęcia studiów w UPH na kierunku historia. Uwzględniając ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, przeprowadzono eliminacje w wyniku których do finału zostało zakwalifikowanych 31 uczestników. Finaliści, uczniowie białoruskich szkół, spotkali się na platformie Google Meet wykorzystywanej do realizacji zajęć przez UPH.
Konkurs uroczyście otworzyła prorektor UPH prof. dr hab. Barbara Biesiada-Drzazga. Podziękowała ona młodzieży za zainteresowanie historią Polski oraz zachęcała do podejmowania studiów zapraszając jednocześnie do siedleckiego Uniwersytetu. Do uczestników zwrócił się również
konsul RP w Grodnie Andrzej Raczkowski, życząc nie tylko dobrych wyników, ale również dalszego rozwijania wiedzy związanej z historią Polski.
Po przeprowadzeniu części pisemnej i ustnej wyłoniono laureatów. W kategorii klas maturalnych: I miejsce Anastazja Munduć (Mińsk), II miejsce Elżbieta Szyszko (Grodno), III miejsce Zofia Jakubowska (Mińsk), Anastazja Doroszkiewicz (Dziatłowo), IV miejsce Anna Arakielan (Mohylew), Maria Urbanowicz (Mińsk), Wiktoria Łysiuk (Bereza). W kategorii klas przedmaturalnych: I miejsce Edward Rapiejko (Grodno), II miejsce Władysław Mikłaszewicz (Borysów), III miejsce Elisej Szynkaruk (Brześć). Wyróżnienia: Roman Nowik (Morewil), Katarzyna Zielonko (Bereza).
Prace oceniała komisja w składzie: dr hab. Dariusz Magier, profesor uczelni z Wydziału Nauk Humanistycznych UPH (przewodniczący), dr hab. Adam Bobryk, profesor uczelni z Wydziału Nauk Społecznych UPH (wiceprzewodniczący), doc. dr Stanisław Sienkiewicz prezes Polskiej Macierzy Szkolnej.
Głównym celem konkursu jest poszerzanie wiedzy z zakresu historii Polski, własnego regionu oraz polskich tradycji i obyczajów wśród młodzieży polskiego pochodzenia na Białorusi. Konkurs jest organizowany od 1996 roku. Jak podkreśliła Teresa Kryszyń, udział w nim daje możliwość młodzieży pogłębienia znajomości historii Polski i zainteresowania umacniania relacji między naszymi narodami. W obecnym roku szkolnym na Białorusi w różnych formach nauczania języka polskiego lub w języku polskim, uczestniczy 14847 uczniów. Najwięcej w obwodzie grodzieńskim 7482, a najmniej w homelskim 166.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz