Zamknij

Kwalifikacja Wojskowa w Węgrowie. Dla kogo praca w armii?

16:07, 06.03.2018 | A.K/Foto Starostwo Powiatowe w Węgrowie
REKLAMA
Skomentuj

Na terenie powiatu węgrowskiego ruszyła kwalifikacja wojskowa. W ciągu kilku tygodni na komisję lekarską stawi się łącznie około 370 osób.

Kwalifikację musi przejść każdy młody mężczyzna, który w roku 2018 skończy 19 lat. Na komisję wzywane są także niektóre kobiety. Na terenie powiatu węgrowskiego kwalifikacja wojskowa będzie trwać do 14 marca. Codziennie przed komisją lekarską w Węgrowie staje od 30 do 35 osób.

Komisji podlegają osoby urodzone w 1999 roku, roczniki starsze tj. 1994-1998, które nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby urodzone w latach 1997-1998, które: zostały uznane przez Powiatowe Komisje Lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej lub jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej- wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej), kobiety urodzone w latach 1994-1999, które mają zawody przydatne dla armii, takie jak medyczne, weterynaryjne i psychologiczne, a także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji oraz osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej (jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej).

Stawienie się przed komisją lekarską i pozytywne przejście kwalifikacji jest dobrą okazją dla tych, którzy swoją przyszłość wiążą z armią. Aby tak się stało muszą oni uzyskać kategorię A, czyli zdolny/a do pełnienia czynnej służy wojskowej. Plany te będzie można także zrealizować, choć w późniejszym terminie,  przy kategorii B (czasowo niezdolny/a do pełnienia służby). O pracy w wojsku mogą jednak zapomnieć ci, którzy uzyskają kategorię D (niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej) i kategorię E (trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny).

(...)

W czasie trwania kwalifikacji zakładana jest ewidencja wojskowa i wydawane są „wojskowe dokumenty osobiste”, czyli książeczki wojskowe. Kwalifikacja wojskowa odbywa się przy współudziale przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mińsku Mazowieckim oraz miast i gmin z terenu powiatu węgrowskiego.

Więcej na ten temat, w Życiu Siedleckim w piątek, 9 marca 

(A.K/Foto Starostwo Powiatowe w Węgrowie)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone