Zamknij

Już od 25 lat pielęgnują tradycję

10:10, 06.05.2024 KZ Aktualizacja: 10:13, 06.05.2024
Skomentuj

Zespół Ludowy "Węgrowianie" świętował jubileusz 25-lecia twórczości artystycznej.

Jubileuszowa uroczystość odbyła się w Węgrowskim Ośrodku Kultury, 27 kwietnia. Program pięknej rocznicy został przygotowany przez Zespół przy współpracy z WOK. Po powitaniu gości odbył się występ wspaniałych Jubilatów z okolicznościowym programem, a po nim najmilsza część jubileuszu, podczas której burmistrz Paweł Marchela wręczył muzykom i wokalistom zespołu pamiątkowy grawer składając podziękowania oraz wyrazy uznania za ogromny wkład w pielęgnowanie zwyczajów ludowych. Uroczystość poprowadziła dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury Katarzyna Zabadała. Jubileusz swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście, w tym Mariusz Rukat - pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz członkowie zaprzyjaźnionych zespołów ludowych i śpiewaczych. Nie zabrakło morza życzeń, gratulacji, ale też wspaniałej zabawy okraszonej licznymi wspomnieniami z wielu lat działalności zespołu. Po zakończeniu koncertu, Węgrowianie zaprosili wszystkich gości na jubileuszowy tort.

Bogata historia
Zespół Ludowy „Węgrowianie” powstał w grudniu 1997 r. w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Początkowo tworzyło go 5 pań: Bogumiła Gierłowska, Halina Krochmal, Mieczysława Abramowska, Janina Czuba i Teresa Lipka. Zespół przyjął nazwę „Węgrowianki”. Od początku funkcjonowania dbał o autentyczne przekazywanie tradycji ludowych. W 1998 roku panie wzięły udział w drugim Festiwalu Obrzędów Weselnych i zdobyły statuetkę Boryny w kategorii specjalność kuchni. Przez lata zespół ewaluował. Do 5 pań dołączyli panowie. Zespół był zmuszony przemianować nazwę z Węgrowianek na Węgrowianie. Przez lata swojego istnienia stawał się coraz bardziej popularny, a jego występy przyciągały uwagę publiczności. Pasja jego członków, determinacja i zaangażowanie sprawiały, że stali się wzorem dla wielu ludzi i inspiracją dla młodszych pokoleń. Były czasy, że w zespole było 50 osób. Funkcjonowała sekcja wokalna i sekcja taneczna. Wtedy zespół Wegrowianie był zespołem międzypokoleniowym. Lata 90. to najlepsze lata zespołu. Mnóstwo wyjazdów, festiwali, konkursów i nagród. Wyjazdy po Polsce przeplatały się z zagranicznymi wojażami. Byli w Czechach, Litwie, Białorusi i Ukrainie. Wszyscy członkowie stanowili o sile zespołu, co przekładało się na nagrody, które zespół zdobywał podczas konkursów. Dbano również o repertuar zespołu. Przez lata Zespół zgromadził ogromną ilość piosenek, pieśni i przyśpiewek ludowych, scenek kabaretowych, teatrów obrzędowych, pieśni patriotycznych, kolęd i pastorałek. Scenariusze widowisk oparte na autentycznych zwyczajach i obyczajach wsi zachodniopodlaskiej z końca XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. Do dziś Węgrowianie wystawiają „Śniadanie Wielkanocne”, „Zapusty” i „Oborywanie przepiórki”. Dzięki artystycznym umiejętnościom oraz wspólnej pracy występy Zespołu stały się trwałym elementem życia kulturalnego i społecznego miasta.W roku 2018 Zespół Ludowy Węgrowianie za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz Województwa Mazowieckiego otrzymał medal pamiątkowy "Pro Mazovia" nadany przez marszałka oraz prestiżową nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego.

fot. WOK

(KZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%