Zamknij

W Stanisławowie powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku

08:00, 16.01.2024 Aktualizacja: 08:36, 16.01.2024
Skomentuj

14 stycznia, odbyła się uroczysta inauguracja nowo powstałego Stanisławowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas immatrykulacji indeksy odebrało ponad 50 osób. Wykład inauguracyjny wygłosił dr inż. Piotr Michalak.

Jak się walczy o marzenia, to one się spełniają

Ideą UTW jest kształcenie przez całe życie, uaktywnienie osób będących na emeryturze, rencie, niepełnosprawnych, samotnych, nie z własnej woli pozbawionych pracy w celu nabywania przez nich nowych i doskonalenie posiadanych umiejętności. Stanisławowski Uniwersytet Trzeciego Wieku jest jednym z nielicznych w powiecie mińskim.

-Jestem szczęśliwa, że powstał w naszej gminie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tym bardziej się cieszę, że został on utworzony w tak dla nas ważnym i szczególnym czasie – w okresie obchodów 500-lecia nadania praw miejskich dla Stanisławowa. Uniwersytet Trzeciego Wieku jest miejscem, gdzie jesteście mile widziani i akceptowani bez żadnych zastrzeżeń i warunków wstępnych. Otrzymaliście indeksy, w których będziecie dokumentować swoją obecność w wykładach i spotkaniach o różnorodnej tematyce poszerzających wasze horyzonty i wiedzę oraz ciekawych wyjazdach. Będziecie rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Jest jeden warunek powodzenia: wyjdźcie z domu z pozytywnym nastawieniem, pozostawiając w nim choroby, złe nastroje i kłopoty dnia codziennego. Otwórzcie się na innych ludzi, zaoferujcie im swoją przyjaźń i towarzystwo. Wasza obecność tutaj utwierdza mnie w przekonaniu, że podjęliśmy słuszną decyzję o powołaniu UTW. Ze swojej strony mogę obiecać, że dołożę wszelkich starań, by była to dla was przestrzeń otwarta. Będę wspólnie z pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury wspierać, jak tylko będę mogła, wasz uniwersytecki rozwój i waszą integrację – powiedziała podczas inauguracji Kinga Anna Sosińska , wójt gminy Stanisławów, pod której patronatem działa SUTW.

W programie inauguracji było m. in. artystyczne wykonanie Gaudeamus igitur przez Natalię Dymecką – absolwentkę UMCS w Lublinie na Wydziale Artystycznym o specjalności edukacja artystyczna w zakresie sztuk muzycznych i specjalizacji dyrygentura i prowadzenie zespołów, byłą solistkę Teatru Muzycznego w Lublinie. W części swój debiutancki występ miała Akademia Śpiewu z Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie prowadzona pod jej kierunkiem. W dalszej części inauguracji odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów trzeciego wieku dokonana przez wójt gminy Stanisławów Kingę Sosińską, marszałek Janinę Ewę Orzełowską , Tadeusza Gałązkę – burmistrza miasta i gminy Dobre, Waldemara Zbytka –przewodniczącego Rady Gminy Stanisławów, wieloletniego przewodniczącego Zrzeszenia Studentów Polskich, jednocześnie prezesa Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz Łukasza A. Wawryniuka – dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie, określanego tego dnia dyrektorem. Każdy ze słuchaczy otrzymał indeks oraz biret zamówiony specjalnie na tę okoliczność. Łącznie ponad 50 osób zostało członkami SUTW. Najstarszy z nich ma 83 lata, zaś najmłodszy – 56 lat.

- Patrząc na was, za każdym razem w głowie mi przechodzi taka myśl – chciałabym być tak jak wy, chciałabym być tak pełna energii. Chciałabym, aby ten uśmiech, który dzisiaj widzę, był zawsze. I żebym ja również miała taki uśmiech jak wy. Ja od was bardzo dużo się uczę – uczę się tego, jak ważne jest, abyśmy godnie się starzeli i pokazywali wszystkim naokoło, że senior to nie jest smutas, senior to nie jest ten, który będzie siedział i tylko narzekał. Senior to jest Ktoś, kto ukłoni się, pouczy, ale też pobędzie razem, chętnie, w sposób pożyteczny, zagospodarowuje swój czas wolny, by był on jak najpiękniej wypełniony – powiedziała marszałek Janina Ewa Orzełowska , matka chrzestna SUTW.

Ambitne cele

Celem działalności SUTW jest umożliwienie jego uczestnikom realizowania według własnych możliwości swoich pasji i marzeń w gronie osób o wspólnych zainteresowaniach, w sposób atrakcyjny, pożyteczny i radosny, dobrowolny udział w zajęciach (bez egzaminów, zaliczeń, ocen), tak, aby dawały zadowolenie i satysfakcję.

- Ważne jest także prowadzenie edukacji w różnych dziedzinach nauk, w szczególności w zakresie kultury i sztuki, nauk humanistycznych, społecznych, ekonomicznych, technicznych, medycyny, nauk o Ziemi i wszechświecie oraz aktywizacja społeczna osób trzeciego wieku poprzez uczestnictwo w różnych formach życia społecznego. Podejmiemy działania zmierzające do nawiązania i zacieśnienia więzi i kontaktów osobistych między mieszkańcami regionu (w tym z mińskim UTW), szczególnie pomiędzy osobami starszymi i młodym pokoleniem. Celem naszego UTW będzie także upowszechnianie wiedzy o Ziemi Stanisławowskiej oraz współpraca z samorządami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi, z krajowymi i zagranicznymi uniwersytetami trzeciego wieku oraz ich międzynarodową federacją, ze szkołami wyższymi, palcówkami naukowo-badawczymi – wyjaśnia Łukasz A. Wawryniuk, p. o.dyrektora GOK-u w Stanisławowie.

Stanisławowski Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już swoich opiekunów. Koordynatorem SUTW została Justyna Iwanicka– animator kultury w stanisławowskim GOK-u, zaś jej zastępcą koordynatora –Anna Gajc. – Stawiamy na autonomię naszego UTW– dodaje K. Sosińska. W poniedziałek, 22 stycznia, odbędzie się spotkanie, podczas którego członkowie SUTW zdecydują czy ukonstytuują się Rada Słuchaczy, Rada Programowa i fundusz UTW. Opracują i zatwierdzą też regulamin oraz podejmą decyzje o stworzeniu sekcji stałych i dokonają wyborów starostów.

- Fundacja, której jestem prezesem, czyli Warszawski Instytut Bankowości, została dziś partnerem Stanisławowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Będziemy wspierać uniwersytet w różnych zakresach. Cieszę się również dlatego, że od początku tej kadencji wspólnie z marszałek Ewą Orzełowską i wójt Kingą Sosińską, i wspólnie z tymi, którzy aktywnie działają w naszej gminie – rozwijamy tę działalność społeczną. Bez aktywności mieszkańców nie byłoby aktywności większości polskich gmin – zdradził Waldemar Zbytek, przewodniczący Rady Gminy Stanisławów, wieloletni przewodniczący Zrzeszenia Studentów Polskich, prezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości.

W wydarzeniu wzięli udział także: Piotr Pustoła– radny pow. mińskiego, Hanna Pietrzyk– sekretarz gminy Stanisławów, Natalia Leszczyńska – dyrektor Gminnego Ośrodka i Biblioteki w Dobrem, Janusz Wieczorek – kierownik Referatu Oświaty w UG w Stanisławowie oraz Anna Słowik– prezes OSP w Stanisławowie i sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Stanisławowie.

Po przerwie na poczęstunek odbył się wykład inauguracyjny wygłoszony przez dr. inż. Piotra Michalaka pt. Bezpieczne życie Seniorów to podstawa . Po wykładzie wszyscy otrzymali kamizelki odblaskowe z logotypem Mazowsze – serce Polski oraz wpis do indeksu poświadczający uczestnictwo w wykładzie.

Seniorów przybywa

W roku akademickim 2021/2022 w badaniu statystycznym GUS-u wzięły udział 552 uniwersytety trzeciego wieku. Funkcjonowały one w ramach różnych form organizacyjno-prawnych. Łącznie do UTW uczęszczało 86.609 osób. Najwięcej UTW było w woj. mazowieckim.

- Cieszę się, do tej liczby dojedzie jeszcze jeden UTW – właśnie nasz, stanisławowski. Jeden w nielicznych w powiecie mińskim – podsumowała swoje przemówienie K. Sosińska.

Jak podają kolejne statystyki GUS-u, populacja ludzi starszych w Polsce, w tym również na terenie powiatu mińskiego i gminy Stanisławów, w najbliższych latach systematycznie wzrasta. Pozostaje jednak nadal otwarta, istotna, zarówno z jednostkowego, jak i społecznego punktu widzenia, trudno poddająca się pozytywnym rozwiązaniom, kwestia godnego zabezpieczenia czasu wolnego osób starszych oraz zwiększenie aktywności Seniorów. Dzieje się tak nie bez powodu: coraz liczniejsza populacja, w okresie starości stan zdrowia ulega z reguły pogorszeniu, znaczącej części osób w wieku podeszłym dotyczy zjawisko pauperyzacji, wynikające z mniejszych dochodów po przejściu na emeryturę, spada prestiż społeczny seniorów związany z pełnionymi wcześniej rolami społecznymi, następuje obniżenie potrzeb ludzi starszych oraz ich samooceny. Blisko 30% społeczeństwa gminy Stanisławów (dokładnie 28%) stanowią osoby 55+. Dłużej żyją kobiety, liczba mieszkańców maleje, społeczeństwo się starzeje. Stanisławowski Uniwersytet Trzeciego Wieku wypełni między innymi tę lukę dla edukacji osób 55+, godnie zabezpieczy ich czas wolny oraz zwiększy jeszcze bardziej ich aktywność.

Organizatorami wydarzenia byli: Kinga Anna Sosińska – wójt gminy Stanisławów oraz Łukasz A.Wawryniuk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie wraz z pracownikami.

fot.J. Iwanicka

 

(mat.info./ID)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%