Zamknij

Jubileuszowo i tradycyjnie

08:31, 05.09.2023 Aktualizacja: 08:52, 05.09.2023
Skomentuj

 Święto Plonów w tym roku miało podwójny charakter. Było, jak co roku, sięgnięciem do tradycji ludowej, ale także do historii Stanisławowa. Związane to było z jubileuszem 500-lecia nadania praw miejskich dla Stanisławowa.

Uroczystości w Stanisławowie rozpoczęła dziękczynna msza św. o godz. 11.00 celebrowana przez ks. kan. Bronisława Janiszewskiego oraz ks. Mateusza Kanię w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela i Stanisława Biskupa w Stanisławowie. Po niej przeszedł uroczysty korowód dożynkowy w asyście Orkiestry Dętej na plac boiska przy Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza. Tam nastąpiło przekazanie chleba przez starostów dożynek: Renatę Cudną oraz Jana Popławskiego na ręce gospodarza gminy.

– Zastanawiając się jakim słowem mogę wprowadzić moją dzisiejszą wypowiedź, pomyślałam sobie, że będzie to destynacja. To jest coś takiego jak cel dążenia, działania, cel przybycia w jakieś miejsce. Myślę, że dożynki są pewną destynacją żniw, a także całego rolnego okresu rocznego, czyli tego co nasi wspaniali rolnicy wytworzyli przez ten ostatni rok. Rolnictwo wiąże się z codzienną 24-godzinną pracą. To nie są żarty. Do pracy rolnej zawsze trzeba wstać i to powołanie dźwignąć – rozpoczęła swoje wystąpienie Kinga Anna Sosińska, wójt gminy Stanisławów.

Podczas dożynek odbyły się liczne konkursy. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy wygrali: sołectwo Rządza I miejsce, wieniec nr VII, KGW „Dziedziczki” w Szymankowszczyźnie II miejsce, wieniec nr IV, sołectwo Lubomin III miejsce, wieniec nr VIII. Wyróżnienia przyznano wszystkim pozostałym wieńcom z sołectw Stanisławów, Zalesie, Prądzewo-Kopaczewo, Wólka Czarnińska, Ładzyń oraz KGW Cisowianki w Cisówce i Goździk w Pustelniku. W kategorii dzieci wyróżnienie otrzymał wieniec z Lubomina wykonany przez: Dominikę Orbach, Mateusza Szubę, Jana Bieńkowskiego, Piotra Bieńkowskiego, Patryka Wierciocha, Zuznanę Pustołę i Hannę Szuba. Do konkursu na najlepszą potrawę regionalną wpłynęło 21 zgłoszeń. W kategorii potrawy pochodzenia zwierzęcego wygrali: KGW Ładzyń za królika w śmietanie I miejsce, KGW Stanisławów za karkówkę chłopską II miejsce i KGW Prądzewo-Kopaczewo za dworskie gołąbki III miejsce. Wyróżniono także potrawy cukinię faszerowaną przygotowaną przez KGW Lubomin i mini hamburgery KGW Nasza Wólka. W kategorii potrawy pochodzenia roślinnego I miejsce zdobyło KGW Pustelnik za placki ziemniaczane, II – KGW Rządza za aksamitny krem z cukinii, III – KGW Pustelnik za pyzy ziemniaczane z serem. Wyróżnienia przyznano dla KGW Cisówka i dla Ewy Bartnickiej. W trzeciej kategorii napoje I miejsce zdobyło KGW Ładzyń, drugie Czesława Kaim, a kolejne KGW Rządza. Na wyróżnienie według jurorów zasłużyły napoje przygotowane przez KGW Lubomin, KGW Cisówka, KGW Szymankowszczyzna i KGW Stanisławów i Czesławę Kaim. W ostatniej kategorii konkursu produkty regionalne: I miejsce zajęło Stowarzyszenie Nasza Wólka, II – KGW Szymankowszczyzna, zaś III KGW Prądzewo-Kopaczewo. W skład komisji oceniających oba powyższe konkursy weszli: Teresa Wargocka, Czesław Mroczek, Robert Momot, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Mariusz Kozera, Piotr Rawski, ks. Bronisław Janiszewski, ks. Mateusz Kania, Kacper Sakowicz, Arkadiusz Śliwa, Witold Kikolski, Leonard Zdanowicz oraz Tadeusz Gałązka z żoną.

W konkursie na najpiękniejszy ogródek I miejsce zdobyła Regina Płókarz z Zalesia, II – Urszula Wiśniewska z Szymankowszczyzny, zaś III – Renata Kowalska z Retkowa. Jurorki Marta Olędzka, właścicielka Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych ŁAPIŃSKI oraz pracownicy UG: Aneta Poziemska i Agnieszka Piotrowska przyznały także 3 wyróżnienia dla Anny Pietrzyk z Kolonii Stanisławów, Marii Wasilewskiej ze Stanisławowa oraz dla Sylwii Waś z Papierni. W trzecim konkursie - na najsilniejszą wieś niepokonana okazała się OSP Pustelnik. Drugie miejsce zdobyła OSP Ładzyń, trzecie – STRONGMENI z Wólki Czarnińskiej. W corocznym biegu ulicznym w tym roku wzięło udział 31 osób. Piotr Podstawka ze Stanisławowa, który zajął I miejsce, okazał się także najlepszym biegaczem z gminy Stanisławów. Drugie miejsce wywalczył Piotr Parol z Mińska Maz.,  a trzecie – Piotr Serafin z Sulejówka. Tytuł najlepszej biegaczki w tym roku przypadł Annie Podstawce ze Stanisławowa. Najlepszym biegaczem w I kategorii ur. po 2000 r. został Stanisław Gnich ze Stanisławowa, zaś  II kat. ur. od 2007 do 2009 roku włącznie – Mateusz Woźnica z Podródzia. W I Otwartych Mistrzostwach Wbijania Gwoździa na Czas w kat. kobiet zwyciężyła Małgorzata Siporska, a w kat. mężczyzn – Andrzej Gluszak. Był także konkurs wiedzy o dożynkach.

W części artystycznej zaprezentowali się: Stanisławowska Orkiestra Dęta wspólnie z muzykami z Orkiestry Dętej z Jakubowa i zespół wokalno-taneczny „Staśkowiacy”. Gościnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca NIWA z Krzeska Królowa-Niwa, który zaprezentował polskie tańce narodowe oraz tańce podlaskie. Odbyły się także pokazy sztuk walki TANG SOO DO oraz tańca nowoczesnego ze Szkoły Tańca LATINO FEVER. Swoją pierwszą premierę miała nowopowstała Grupa Teatru Obrzędowego „Goździk” z Pustelnika. Widzowie mogli zobaczyć co dawniej robiono tuż po żniwach, a przed dożynkami, jakie były przesądy, mądrości, powiedzenia, w jaki sposób żartowano – i wreszcie – jak świętowano wspólnie z sąsiadami. Swoje koncerty zagrały zespoły FOCUS i BLONDI. Gwiazdą wieczoru był zespół Myslovitz. Przyciągnął on rzesze fanów. Całość zwieńczyła dyskoteka pod chmurką z DJ-em i zespołem Freestyle – Disco Dance Music. Dożynki poprowadzili pracownicy GOK-u w Stanisławowe: Łukasz Wawryniuk i Justyna Iwanicka.

Na placu swoje stoiska miały: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Stanisławowskiej, gdzie można było nabyć kwartalnik „Wieści Ziemi Stanisławowskiej”, Stanisławowskie Towarzystwo Historyczne – wydawca Rocznika Stanisławowskiego”, Szczep Harcerski "Wielki Błękit", który serwował popcorn, frytki, lemoniadę i oferował najmłodszym malowanie twarzy. Dużą liczbę osób przyciągnęły stoiska lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich: KGW „Nasza Chata” ze Stanisławowa, KGW „Dworzanie” z miejscowości Prądzewo-Kopaczewo, KGW „Goździk” z Pustelnika, KGW „Cuda Wianki” w  Lubominie, KGW „Dziedziczki” w Szymankowszczyźnie, KGW "Wólczanki" w Wólce Czarnińskiej, KGW ,,Nad rzeką” w Rządzy oraz ,,Dziarskie” KGW w Ładzyniu. Swoje namioty miało także OSP Lubomin oraz OSP Stanisławów. Ta ostatnia zorganizowało loterię fantową. Zebrane w ten sposób pieniądze straż przeznaczy na wkład własny na zakup nowego samochodu do gaszenia pożarów. Opiekę medyczną sprawowali ratownicy z OSP Ładzyń.

- W tym roku Gmina Stanisławów świętuje 500-lecie nadania praw miejskich dla Stanisławowa. W związku z tym podczas wydarzenia został zorganizowany piknik historyczny „Renesansowe korzenie Stanisławowa” – informuje Kinga Sosińska, wójt gminy Stanisławów.

W strojach z epoki spacerowali królowa Bona oraz książęta Stanisław I i  Janusz III. W specjalnych namiotach oprócz nich można było zobaczyć dwórki, kupca, mincerza, artylerzystę, knechciów, mieszczan i tatara. Była też możliwość, aby przymierzyć ubiory doby renesansu – najczęściej spotykane sylwetki doby XVI wieku. Duże zainteresowanie wzbudzała wystawa dawnej broni białej, pokój zagadek, który doprowadził do zagubionego tekstu nadania praw miejskich dla Stanisławowa, szermierka, “Reko Fotobudka”, diorama ze strojami do przebrania się czy wystawka militariów doby XVI i XVII wieku. Jak przystało na jubileusz, był też ogromny tort z okazji jubileuszu.Były też wystrzały z prawdziwych armat oraz cięcie szablą i wiele innych atrakcji. Część rekonstrukcyjną  przygotowało Stowarzyszenie Semper Fidelis Res Publicae.

W wydarzeniu udział wzięli mi.in: senator Maria Koc, posłowie: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Maciej Górski, Czesław Mroczek, Marek Sawicki, Teresa Wargocka, Kacper Sakowicz szef gabinetu MKiDN, marszałek Janina Ewa Orzełowska,  Joanna Bala radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wicestarosta miński Witold Kikolski, wójtowie i burmistrzowie oraz radni powiatowi oraz radni gminni i sołtysi. Obecni byli także Dominika Siedlecka – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Stanisławów, Wojciech Witczak były wójt Gminy Stanisławów oraz ks. Bronisław Janiszewski proboszcz parafii w Stanisławowie, ks. Mateusz Kania wikariusz parafii w Stanisławowie oraz ks. Dominik Brzeziński. W uroczystościach udział wzięli także przedstawiciele służ mundurowych policji i OSP, banków, KRUS-u, kierownicy i pracownicy Urzędu Gminy Stanisławów, oraz dyrektorzy jednostek i instytucji gminnych, przewodniczący Rad Rodziców Szkół, lokalnych organizacji pozarządowych i KGW, mieszkańcy i inni przybyli na uroczystość goście.

Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Wójt Gminy Stanisławów, oraz Gminny Ośrodek Kultury Stanisławowie. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

źródło: gmina Stanisławów

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%