Zamknij

O posągu świata czytali wszyscy

13:26, 10.09.2024 Aktualizacja: 13:27, 10.09.2024
Skomentuj

"Jam jest posąg człowieka, na posągu świata" – to chyba najsłynniejszy cytat z dzieła Juliusza Słowackiego, z którym zmierzyli się uczestnicy kolejnej już edycji Narodowego Czytania. „Kordian”, który stał się tegoroczną lekturą nie jest łatwym utworem. Jest tekstem mądrym i poruszającym, pełnym rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. Dramat zagłębia się w duszę Polaków, a przy tym odkrywa uniwersalne prawdy o świecie.

7 września 2024r. czytelnicy i zaproszeni goście spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim, aby przypomnieć sobie to arcydzieło polskiego romantyzmu. Spotkanie rozpoczęła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Małgorzata Iwańska-Kania, która odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie Bożena Mrozowska-Gozdołek przybliżyła zabranym biografię Juliusza Słowackiego.

Jeden z trzech polskich wieszczów narodowych przyszedł na świat 4 września 1809 r. w Krzemieńcu, a zmarł 3 kwietnia 1849 r. w Paryżu. Wśród bogatej twórczości Słowackiego najbardziej znane są dramaty "Kordian" (1834), "Balladyna" (1839), "Lilla Weneda" (1840), "Sen srebrny Salomei" (1844), poemat dygresyjny "Beniowski" (1841), poemat "Król-Duch" oraz wiersze, m.in. „Oda do wolności”.

Propozycję udziału w Narodowym Czytaniu przyjęli przedstawiciele różnych środowisk z naszego miasta, którzy prezentowali fragmenty solo lub w duetach. Czytanie rozpoczęli burmistrzyni Sokołowa Podlaskiego Iwona Kublik w duecie z wicestarostą Zbigniewem Czerkasem. Następnie zebrani mogli usłyszeć teksty w interpretacji: prezes Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Agaty Grzyb-Mosiej; dyrektor MBP Małgorzaty Iwańskiej-Kania i przewodniczącego Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim Daniela Krakowskiego; reprezentującego Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej asp. Piotra Domańskiego oraz prezes Przedsiębiorstwa Usług Inżynieryjno-Komunalnych Bogumiły Oniśk; dyrektora Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcina Celińskiego; Ryszarda Przytulskiego z Bibliotecznego Klubu Książki; leśniczego Nadleśnictwa Sokołów Podlaski Waldemara Szmurło; emerytowanej dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 3 Jolanty Krysiak i nauczycielki z tej placówki Doroty Biłdy; dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Agaty Ciach; poetki Agnieszka Rytel-Kuc i dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim Sławomira Chadaja; dyrektor Żłobka Miejskiego Beaty Nowakowskiej i wiceprezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim Beaty Żak; salezjanina ks. Leszka Rucińskiego i ucznia I LO Michała Sadłowskiego; podróżniczki i autorki książek Doroty Filipiak; dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia w Sokołowie Podlaskim Anety Mroczek i ucznia SM Krzysztofa Pogorzelskiego; dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 Adama Czesławiaka.

Fragmenty czytane przez zaproszonych gości przeplatane były scenkami teatralnymi w wykonaniu członków Grupy Teatralnej „Wiraż”, działającej przy naszej Bibliotece: Borysa Żochowskiego, Mateusza Gmitrzuka, Wiktorii Pomarańskiej, Franciszka Kryszczuka oraz zaprzyjaźnionych studentek: Małgorzaty Popowskiej, Gabrieli Toczyskiej i Katarzyny Środa. Nie od dzisiaj wiadomo, że piękna muzyka dopełnia każde spotkanie literackie. Także tym razem mogliśmy wysłuchać nastrojowych utworów w interpretacji: p. Anety Mroczek – dyrektora Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim oraz uczniów: Faustyny Orłowskiej, Krzysztofa Pogorzelskiego, Aleksandry Zaczek, Maliny Malinowskiej i Natalii Modlińskiej- dyrektora i uczniów.

Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom oraz czytelnikom, którzy tego sobotniego popołudnia chcieli nam towarzyszyć.

 

mat.MBP Sokołów Podlaski

(mat.: MBP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%