Zamknij

Rozpocznie się renowacja zabytkowego kościoła

11:06, 20.07.2024 mat. oprac. Aktualizacja: 11:07, 20.07.2024
Skomentuj

Pozyskano środki z rządowego programu i przekazano dotację celową na remont kościoła.

10 lipca została podpisana umowa o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Repki pomiędzy Gminą Repki, a parafią rzymskokatolicką pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzeszewie - reprezentowaną przez proboszcza ks. Sławomira Mazura.

- Parafia uzyskała dotację celową z budżetu gminy na zadanie pn. „Remont wieży kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzeszewie”. Na to zadanie Gmina Repki pozyskała kwotę 200 000,00 zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Została podpisana także umowa pomiędzy Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skrzeszewie, a Wykonawcą - Usługi Remontowo- Budowlane Marek Lipka - informuje gmina Repki.

W ramach przedsięwzięcia planuje się wykonanie prac remontowych na dwóch wieżach kościoła parafialnego koniecznych do doprowadzenia obiektu do stanu poprawności konserwatorskiej i eksploatacyjnej.

Krótki rys historyczny:

Wielki książę litewski Witold Aleksander uposażając w 1428 r. biskupstwo łuckie nadał mu również wieś Skrzeszew (dawniej: Scziszowo), leżącą w ziemi drohickiej. Wkrótce po tym ks. Andrzej z Płońska biskup łucki erygował tutaj parafię, o czym świadczy wzmianka z 1431 r. W kościele tym był czczony łaskami słynący Obraz Matki Bożej, raz określanej jako Różańcowej, innym razem jako Częstochowskiej. Niemniej jednak, od dawna ta świątynia do początku XVIII w. słynęła z wielkiego kultu Matki Bożej Różańcowej. Do 1764 roku odnotowano tutaj co najmniej 72 cudowne uzdrowienia. Sanktuarium maryjne w Skrzeszewie było znane szeroko na Podlasiu.

Podczas działań wojennych w 1915 roku dzwonnica i świątynia zostały mocno uszkodzone: zburzone wieże, ¾ dachu, szyby itd. Odbudową kościoła w 1918 roku kierował ks. Feliks Franczewski. Obecnie znajduje się tutaj kaplica pw. Chrystusa Miłosiernego zbudowana w 1984 roku, pod kierunkiem wspomnianego ks. Stanisława Zajki. Jej poświęcenia dokonał 29 lipca 1984 roku ks. Jan Mazur, biskup siedlecki czyli podlaski. ( za ks. dr Zbigniew Rostkowski)

(mat. oprac.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%