Jeszcze pachnie świeżą farbą, jeszcze słychać echa przemówień, a już za kilka tygodni wypełni się dźwiękiem zajęć praktycznych i wykładów. Czterokondygnacyjny, nowoczesny budynek Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie elektroenergetyki został oficjalnie otwarty. To nie tylko ważne wydarzenie dla miasta, ale i milowy krok w kształceniu zawodowym w Polsce.
Siedlce właśnie zapisały się na mapie krajowych liderów nowoczesnej edukacji zawodowej. Nowe centrum powstało przy ul. Konarskiego, na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego i w sąsiedztwie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Jego budowa, zapowiedziana dokładnie rok temu, zakończyła się zgodnie z planem, a efekt robi piorunujące wrażenie zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym.
Obiekt o powierzchni 1600 m² mieści aż 16 specjalistycznych pracowni, w pełni wyposażonych w nowoczesny sprzęt, a także sale wykładowe, przestronną salę konferencyjną, pomieszczenia techniczne, socjalne i zaplecze dla wykładowców.
16 maja w uroczystym otwarciu obiektu uczestniczyła m.in. Katarzyna Lubnauer, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Jak podkreślali przedstawiciele władz, to inwestycja w przyszłość młodych ludzi, regionu i całej branży elektroenergetycznej, która już dziś jest jednym z kluczowych sektorów polskiej gospodarki.
BCU w Siedlcach powstało dzięki ścisłej współpracy Miasta Siedlce, Stowarzyszenia Elektryków Polskich, firmy ASAJ Sp. z o.o. oraz Politechniki Bydgoskiej. To właśnie ta synergia środowiska samorządowego, naukowego i biznesowego pozwoliła zrealizować przedsięwzięcie, które jest jednym z pierwszych tego typu ośrodków w Polsce. Projekt powstał w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), a jego wartość to blisko 16 milionów złotych.
W centrum już w czerwcu ruszą pierwsze kursy skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych, ale też dorosłych. Docelowo BCU ma przeszkolić blisko 800 osób oraz 100 nauczycieli. Kluczową ideą funkcjonowania ośrodka jest umożliwienie zdobycia praktycznych umiejętności w nowoczesnym środowisku edukacyjnym oraz stworzenie platformy współpracy pomiędzy szkolnictwem zawodowym, uczelniami i przedsiębiorstwami.
Już teraz wiadomo, że zainteresowanie współpracą z siedleckim BCU wykazują przedstawiciele różnych sektorów przemysłu i usług, nie tylko z obszaru energetyki. Wysoko oceniane zaplecze techniczne oraz możliwość prowadzenia szkoleń na sprzęcie, z którym uczestnicy kursów spotkają się później w pracy zawodowej, czynią centrum wyjątkowo atrakcyjnym miejscem edukacji i rozwoju zawodowego.
Otwarcie BCU w Siedlcach to szansa, by jeszcze więcej młodych ludzi mogło zdobywać nowoczesną wiedzę i umiejętności.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz