Zamknij

Siedlce: Nie muszą być sami. Młodzi mieszkańcy otrzymają wsparcie psychiczne

09:21, 23.04.2025 Aktualizacja: 09:34, 23.04.2025
Skomentuj

W Siedlcach powstanie miejsce, które może odmienić życie wielu młodych ludzi. Punkt wsparcia psychicznego dla dzieci i młodzieży, który poprowadzi Fundacja (ZA)OPIEKOWANI, ma być przestrzenią bezpieczeństwa, zrozumienia i profesjonalnej pomocy. To część większego projektu realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego, który na stworzenie 15 takich ośrodków na Mazowszu przeznaczył 17 mln zł. Siedlecka fundacja pozyskała na ten cel milion złotych. 

Za tą decyzją stoją konkretne, niepokojące dane. Jak pokazuje raport „Życie warte jest rozmowy”, liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w Polsce rośnie z roku na rok. W 2021 roku było ich niemal 1400, czyli o 600 więcej niż rok wcześniej. A w latach 2022 i 2023 ten dramatyczny wskaźnik przekroczył już 2000. Młodzi ludzie coraz częściej zmagają się z depresją, lękiem, przewlekłym stresem. Często trafiają pod opiekę specjalistów dopiero wtedy, gdy sytuacja staje się dramatyczna. 

– Psychiatrii dzieci i młodzieży od lat towarzyszy poważny kryzys. Dlatego rozwijamy system wczesnej interwencji, który nie tylko reaguje na kryzysy, ale przede wszystkim im zapobiega – powiedziała Anna Katarzyna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego. 

Punkt wsparcia w Siedlcach ma być odpowiedzią na te potrzeby. Dzieci i młodzież będą mogły w nim skorzystać z indywidualnych konsultacji psychologicznych, warsztatów emocjonalnych, zajęć arteterapeutycznych, muzykoterapii czy teatroterapii. Oferta będzie kierowana również do rodzin, by wzmocnić cały system wsparcia wokół młodego człowieka. Zajęcia będą prowadzone w małych, około 15-osobowych grupach, co umożliwi bardziej indywidualne podejście do każdego uczestnika.

W całym województwie mazowieckim powstanie 15 takich punktów. Każdy z nich będzie prowadzony przez lokalne organizacje pozarządowe wyłonione w otwartym konkursie ofert. W Warszawie powstaną trzy ośrodki, a kolejne  m.in. w Radzyminie, Markach, Wyszkowie, Ciechanowie i Bodzanowie. 

To pierwszy tak kompleksowy program przeciwdziałania kryzysom psychicznym wśród młodzieży realizowany na poziomie regionalnym. Jego twórcy nie mają wątpliwości: inwestycja w zdrowie psychiczne dzieci to inwestycja w przyszłość.

(PA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%