Rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach miało w tym roku szczególnie uroczysty charakter. Inauguracja połączona była z wyjątkowym wydarzeniem, które na długo zapisze się w historii szkoły oraz miasta. W obecności władz lokalnych, przedstawicieli firm i społeczności szkolnej, podpisano akt erekcyjny oraz wmurowano kamień węgielny i kapsułę czasu pod budowę Branżowego Centrum Umiejętności z dziedziny kolejowej.
To nie tylko symboliczny moment, ale także konkretna inwestycja w przyszłość młodych ludzi oraz rozwój miasta. Powstające na terenie tzw. "Kolejówki" BCU będzie pierwszym w Polsce ośrodkiem tego typu, co już teraz wyróżnia Siedlce na mapie kraju. Wiele na to wskazuje, że już na wiosnę przyszłego roku pierwsi uczniowie i osoby dorosłe będą mogli rozpocząć naukę w tej placówce, zdobywając umiejętności niezbędne do pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze transportu szynowego.
Centrum będzie kształcić w czterech kluczowych zawodach: technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik pojazdów kolejowych oraz mechanik pojazdów kolejowych. To szeroka gama specjalizacji, które odpowiadają na potrzeby rynku pracy i jednocześnie oferują realne szanse na znalezienie w przyszłości stabilnego zatrudnienia.
Dla przyszłych pracodawców, BCU to również ogromna szansa na pozyskanie wykwalifikowanych pracowników. Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na dobrze przeszkoloną kadrę w branży kolejowej, która współcześnie przeżywa renesans.
Budowa BCU jest już na zaawansowanym etapie. Konstrukcja budynku zyskała pokaźne kondygnacje. Wkrótce powstanie hala do kształcenia praktycznego, która pozwoli na symulację realnych warunków pracy w zawodach kolejowych. W międzyczasie kończone są prace nad częścią dydaktyczną, która będzie wyposażona w najnowocześniejsze technologie wspierające proces edukacyjny. Docelowo obiekt będzie dysponował 11 nowocześnie wyposażonymi salami, w których znajdzie się m.in. symulator pojazdów kolejowych oraz kas i terminali.
Do końca czerwca 2026 roku w ośrodku zostanie przeszkolonych 460 osób, w tym 320 osób dorosłych, 92 osób młodych (uczniowie, studenci) oraz 48 nauczycieli kształcenia zawodowego.
Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm, na czele z firmą MAL-POL.
mio07:04, 03.09.2024
0 0
Wow, przecudne... Najpierw szkoła ogranicza lekcje religii, wywala jednego księdza z nauczania, a potem biskup jakby nic świętuje ze szkołą. Schizofrenia? 07:04, 03.09.2024
Klaudia10:42, 10.09.2024
0 0
Jest też nowy rozdział dla siedleckiego seminarium duchownego. Nieoczekiwana zmiana rektora. W tle gnębienie kleryków. Może Życie Siedleckie przypatszy się tematowi. Macie narzędzia. Puki co - temat tabu - choć kontrowersyjny. 10:42, 10.09.2024