Zamknij

Zajrzyj w głąb siebie. Siedlecki szpital znowu pierwszy…

13:46, 28.03.2024 MIA Aktualizacja: 14:08, 28.03.2024
Skomentuj
reo

Tomograf komputerowy, który służył w czasie pandemii, zostanie przeniesiony do Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Odział doczeka się też modernizacji oraz wymiany sprzętu informatycznego, a także zakupu oprogramowania wykorzystującego sztuczną inteligencję. To tylko niektóre z założeń projektu „Zajrzyj w głąb siebie”. Na jego realizację Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach otrzymał ponad 2,3 mln euro dofinansowania. Środki pochodzą z programu grantowego Interreg NEXT opartego na współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy.

Umowę o dofinansowanie podpisano 27 marca w siedzibie siedleckiego szpitala. - Tajemniczy tytuł, ale chodzi o diagnostykę. Bardzo się cieszymy, że dzisiaj podpisujemy tę umowę, bardzo się cieszymy, że te środki trafią szpitala wojewódzkiego - tymi słowami Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu Województwa Mazowieckiego oraz Komitetu Monitorującego Programu, rozpoczęła uroczystość podpisania umowy.

Umowę sygnowali podsekretarz stanu Konrad Wojnarowski (jako przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz prezes Marcin Kulicki i członek zarządu Dariusz Młynarczyk (przedstawiciele szpitala). Na główny cel projektu wskazuje już jego pełna nazwa: "Zajrzyj w głąb siebie - zwiększenie dostępu do specjalistycznej diagnostyki obrazowej na obszarze polsko-ukraińskiego pogranicza".  Co to oznacza w praktyce? Poprawę warunków diagnostyki i leczenia pacjentów poprzez szereg różnorodnych działań. Jako że u założeń programu jest wspomniana współpraca transgraniczna – będą one podejmowane zarówno w siedleckim szpitalu (który jest partnerem wiodącym projektu), jak również w placówce ukraińskiej – którą w tym przypadku jest Lwowskie Regionalne Centrum Diagnostyki Klinicznej (partner projektu).

Pierwszy grant przypieczętowano w Siedlcach

- Program Interreg skierowany jest do polskich i ukraińskich regionów przygranicznych.  Projekt, który będzie realizował Mazowiecki Szpital Wojewódzki, jest jednym z 20  wybranych do dofinansowania pochodzącego z Unii Europejskiej. W Siedlcach podpisano pierwszą umowę grantową programu – zaznacza Andrzej Słodki, kierownik sekretariatu programu Interreg. – Dzięki współpracy Polski i Ukrainy podczas realizacji projektu, systemy opieki zdrowotnej zbliżają się do siebie, korzystają ze swoich doświadczeń. Strona ukraińska uzyska dostęp do wiedzy, jaką ma już szpital w Siedlcach – dodaje.

Główne działania projektu „Zajrzyj w głąb siebie” to:

  1. Modernizacja pomieszczeń Oddziału Diagnostyki Obrazowej wraz z przeniesieniem tomografu komputerowego (Siedlce)
  2. Wymiana sprzętu informatycznego Oddziału Diagnostyki Obrazowej (Siedlce)
  3. Zakup stanowisk do opisów dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej (Siedlce)
  4. Zakup oprogramowania do teleradiologii i analizy wyników badań obrazowych w oparciu o sztuczną inteligencję wraz z niezbędnym zakupem sprzętu komputerowego (Siedlce)
  5. Zakup skanera do rezonansu magnetycznego wraz z niezbędnymi pracami adaptacyjnymi (Lwów)
  6. Zakup sprzętu i oprogramowania do utworzenia call center (Lwów)
  7. Zakup oprogramowania do cyfrowego archiwum obrazów medycznych (Lwów)
  8. Wymiana wiedzy i doświadczeń personelu medycznego szpitali w  Siedlcach i we Lwowie
  9. Promocja projektu

– Po okresie pandemii, mamy w zasobach szpitala tzw. kontenerowy tomograf komputerowy, który kiedyś służył pacjentom z podejrzeniem covida. Nie spełnia on już swojej funkcji, więc pojawił się pomysł, aby przenieść go do pracowni Oddziału Diagnostyki Obrazowej – wyjaśnia koordynator projektu Elżbieta Boćkowska, kierownik Działu Kontraktów i Analiz Medycznych w szpitalu wojewódzkim. - Szukaliśmy partnera, który ma cele podobne do naszych. Udało się nam go znaleźć. Jest nim placówka we Lwowie – dodaje. Kierownik projektu tłumaczy też, jak zmiany na oddziale diagnostyki przełożą się na korzyść dla pacjentów. Na przykład, dzięki zwiększeniu liczby stanowisk,  skrócony zostanie czas oczekiwania na opis badania. Z kolei dzięki nowemu oprogramowaniu, możliwe będzie ustalanie, które badanie jest priorytetowe. - To wszystko ma się przysłużyć poprawie dostępności do badań dla grupy wymagającej pilnej diagnostyki – podsumowuje Elżbieta Boćkowska.

(MIA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Siedlce 44Siedlce 44

0 0

Pytanie :Czy do żyję jednego badania bo termin na Października raczej nie wchodzi w grę. Wydam tą książkę z dedykacją dla przyszłych "kandydatów".
"NA SKRÓTY PRZEZ ŻYCIE" Oczywiście, że w cieniu korytarzy Szpitala. 00:32, 05.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%