Zamknij

Studia ze sportem

12:42, 29.05.2023 red. Aktualizacja: 12:47, 29.05.2023
Skomentuj

Centrum Sportu i Rekreacji jest jednostką międzywydziałową, której głównym zadaniem jest popularyzowanie aktywności fizycznej wśród studentów. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą zajęć.

Studium Wychowania Fizycznego i Sportu rozpoczęło działalność w 1969 roku wraz z powstaniem Wyższej Szkoły Nauczycielskiej. Organizatorem i pierwszym kierownikiem był prof. Wacław Gniewkowski, wybitny metodyk wychowania fizycznego. W pierwszym roku działalności zajęcia dydaktyczne były realizowane w obiektach sportowych na terenie miasta. Dopiero po roku zajęcia zaczęły się odbywać w hali sportowej przy ul. 3 Maja. Działalność Studium w tym okresie obejmowała zajęcia wychowania fizycznego dla wszystkich kierunków studiów oraz realizację planu studiów kierunku nauczania początkowego z wychowaniem fizycznym.

Fundamenty sportu akademickiego

Studium wraz z grupą studentów wyżej wspomnianego kierunku studiów, stworzyło podwaliny sportu akademickiego w Siedlcach. Powstał wówczas    Klub Uczelniany AZS, którego pierwszym prezesem został student Wacław Niski, a od 1971 r. jego obowiązki przejął mgr Stefan Skulimowski. Lata 70-te były pełne sukcesów sportowych zarówno w rywalizacji akademickiej, jak i w sporcie wyczynowym. Piłka siatkowa i koszykowa były wizytówką sportową uczelni. Obie sekcje zdobywały medale w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych, wielokrotnie zwyciężając w  kategorii szkół pedagogicznych. Zespoły te należały do najlepszych na Mazowszu. Wiele sukcesów sportowych zanotowali również lekkoatleci, zdobywając medale w mistrzostwach akademickich czy Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży. Wyniki uzyskiwane przez młodzież akademicką w latach 70-tych były znaczące w skali miasta, województwa i regionu, a działalność Studium i KU AZS stała się stymulatorem rozwoju wielu dyscyplin sportowych w Siedlcach.W latach 80-tych podjęto próbę stworzenia klubu szkolno-akademickiego, który miał za zadanie zapewnić ciągłość szkolenia siedleckiej młodzieży. Prezesem klubu SZS-AZS był kanclerz Uczelni Andrzej Tarasiuk. Taki kształt klubu działał przez kilka lat.

Obozy, żeglarstwo..

Inna formą działalności Studium były letnie i zimowe akcje obozowe. Szczególnie letnie organizowane w Ogonkach skupiały bardzo dużą rzeszę studentów. Były to obozy dla kierunków pedagogicznych ujęte w programie studiów. W latach 80-tych bardzo dynamicznie rozwijało się na uczelni żeglarstwo prowadzone przez pracowników Studium, dzięki czemu studenci zdobywali państwowe uprawnienia żeglarskie. Byliśmy też organizatorami Akademickich Mistrzostw Polski w Żeglarstwie, podczas których zdobyliśmy IV miejsce. Wielu studentów co roku zimą wyjeżdżało na obozy narciarskie. Korzystając z pomocy technicznej i dydaktycznej ze strony pracowników Studium liczna grupa studentów poznała polskie góry i nauczyła się jeździć na nartach.  W latach 90-tych powstały obiekty sportowe w Domu Studenta nr 1 w przebudowanych pomieszczeniach   stołówki. Wspomniane obiekty wzbogaciły się dodatkowo o cenny sprzęt rehabilitacyjny. Akademia Podlaska podjęła się - jako jedna z pierwszych w kraju - kształcenia osób niepełnosprawnych. Studium przejęło dodatkowe obowiązki prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych dla tych studentów, włączając się do systemu kształcenia osób niepełnosprawnych w naszej Akademii.Rozwój uczelni spowodował podjęcie dalszej rozbudowy bazy dydaktycznej, w tym remont i rozbudowę hali sportowej przy ul. 3 Maja. Realizacja projektu przebiegała wieloetapowo i trwała wiele lat, ale w efekcie udostępniono studentom: halę sportową wraz z  widownią, salę gimnastyczną, siłownię, tunel lekkoatletyczny oraz wyposażoną w nowoczesny i profesjonalny sprzęt salę aerobową.W lipcu 2015 roku Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przekształcono w Centrum Sportu i Rekreacji.   Misją Centrum podobnie jak dawnego Studium jest propagowanie szeroko pojętej kultury fizycznej w środowisku akademickim i społeczności lokalnej. W skład Centrum Sportu i Rekreacji wchodzą: Sekcja Dydaktyczna oraz Ośrodek Jeździecki.

Zaangażowani

Gdyby nie profesjonalizm oraz duże zaangażowanie dawnych i obecnych pracowników osiągnięcia dydaktyczne i wyniki sportowe studentów w ciągu minionych lat nie byłyby tak znaczące. Warto zatem ich przypomnieć, poczynając od pierwszych lat istnienia tej jednostki aż do dzisiaj: Wacław Gniewkowski, Zbigniew  i Barbara Fedorowiczowie, Henryk Gut, Krzysztof Sitkiewicz, Katarzyna Rawdanowicz, Ekspedyt Rzadkowolski,  Hanna Kubiszyn, Wojciech Jankowski, Zbigniew Król, Andrzej Gręziak, Andrzej Kucharczyk, Dariusz Izdebski, Krystyna i Lech Poduchowie, Ewelina Gutkowska-Wyrzykowska, Wiesław Augustyniak, Lucyna Dołowska-Żabka, Mateusz Becher, Paulina Kiwacz.

By sport cieszył się zainteresowaniem

Centrum Sportu i Rekreacji jest jednostką międzywydziałową, której głównym zadaniem jest popularyzowanie   aktywności fizycznej wśród studentów. Centrum wspólnie z Klubem Uczelnianym AZS upowszechnia rekreację ruchową wśród naszej społeczności. Pracownicy Sekcji Dydaktycznej realizują zajęcia dla studentów objętych  obligatoryjnymi zajęciami wychowania fizycznego. Zajęcia są prowadzone w obiektach sportowych Centrum. Centrum Sportu i Rekreacji w ramach swojej misji ma realizować działalność sportową ukierunkowana na upowszechnianie i promowanie kultury fizycznej i sportu w środowisku akademickim. Stąd  też organizuje podczas trwania sesji egzaminacyjnej zajęcia rekreacyjno - sportowe dla studentów (Sesja na sportowo). W ramach obchodów święta studentów są realizowane rozgrywki sportowe - Jackonalia na sportowo. Pracownicy   Sekcji Dydaktycznej podczas trwania roku akademickiego prowadzą międzywydziałowe rozgrywki dla naszej młodzieży. Jednostka ta uczestniczy w realizacji projektu Uniwersytet Maxi dofinansowanego z Funduszy Europejskich ukierunkowanego na podniesienie dostępności Uniwersytetu w aspekcie potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Studenci mogą brać udział w zajęciach usprawniających realizowanych w wymiarze 3 treningów w tygodniu. W ramach realizację projektu "Let`s get together! Spotkajmy się!" w ramach programu Welcome to Poland finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ubiegłym roku akademickim pracownik CSR prowadził zajęcia z gier zespołowych w wymiarze 4 treningów w tygodniu dla studentów UPH, studentów zagranicznych z programu Erasmus+ oraz dla uczestników kursu przygotowującego do studiowania w Polsce. Centrum brało udział w realizacji projektu Uniwersytet Sportowy w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Dyrektor CSR był odpowiedzialny za organizację i przebieg cyklu rozgrywek ligi akademickiej w siatkówce i futsalu skupiających drużyny ze środowiska akademickiego UPH, szkół średnich miasta i powiatu Siedlce oraz zakładów pracy. Wszyscy pracownicy uczestniczą w koordynowaniu przebiegu rywalizacji sportowej w ramach Akademickiej Dychy.  W tym roku Centrum wspólnie z Wydziałem Nauk Społecznych zorganizowało I Turniej o puchar JM Rektora w siatkówce mieszanej i halowej piłce nożnej. Ten turniej jest rozgrywany z okazji Święta Uniwersytetu i skupia młodzież z siedleckich szkół średnich.

Zajęcia z jazdy konnej

Ośrodek Jeździecki wchodzi w skład struktury organizacyjnej Centrum Sportu i Rekreacji. W Ośrodku są  prowadzone zajęcia z jazdy konnej dla studentów naszej Uczelni oraz dla społeczności lokalnej. Studenci objęci obowiązkiem realizacji zajęć wychowania fizycznego mają możliwość nauki jazdy konnej. Przebieg zajęć jest dostosowany do poziomu wiedzy i umiejętności zainteresowanych. Zajęcia dla początkujących prowadzone są na lonży, podczas których jeździec uczy się podstawowych dosiadów oraz kierowania koniem. Gdy już to opanuje proponujemy lekcję jazdy  konnej na ujeżdżalni, w  małych grupach. Bardziej zaawansowanych  zachęcamy  do skorzystania z przejażdżek w terenie po okolicy oraz treningów sportowych, zarówno skokowych jak również ujeżdżeniowych. Są prowadzone zajęcia usprawniające z elementami jazdy konnej dla studentów z niepełnosprawnościami w ramach projektu: UNIWERSYTET MAXI”. Ośrodek dysponuje 7 końmi.  Wszystkie posiadają wspaniałe rodowody. Są  wśród nich arabo-fiordy i angloaraby. Konie charakteryzują się poprawnym ułożeniem i nienagannym charakterem. Dbamy o ich dobrą formę i samopoczucie tak, aby chętnie pomagały naszym podopiecznym.

Mamy medalistów

Centrum Sportu i Rekreacji wspólnie z Klubem Uczelnianym AZS umożliwia przygotowanie się reprezentacji  Uczelni do rywalizacji w Akademickich Mistrzostwach Polski. W gronie sportowców mamy: mistrzów Olimpijskich (Agata Wróbel, Katarzyna Piekart), uczestników Igrzysk Olimpijskich (Dominika Misterska, Aleksandra Klejnowska, Lidia Chojecka), zawodników kadry narodowej w różnych dyscyplinach sportu, mistrzów Polski, Mistrzów Europy i Mistrzów Świata, medalistów - Akademickich Mistrzostwach Polski oraz Akademickich Mistrzostw Świata

dr Ewelina Gutkowska-Wyrzykowska, Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji UPH

 

 

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%