Od 1 października przyszli lekarze rozpoczną kształcenie na siedleckim Uniwersytecie.
27 kwietnia w rektoracie przy ul. Konarskiego 2 odbyła się konferencja prasowa dotycząca nauki i zasad rekrutacji na kierunku lekarskim, który już wkrótce zostanie otwarty na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.
Złożenie wniosku do Ministra Edukacji i Nauki w sprawie utworzenia kierunku lekarskiego na uczelni nastąpiło 19 października ubiegłego roku. Blisko 6 miesięcy później, bo 13 kwietnia br. minister Przemysław Czarnek udzielił zgody na ten postulat.
Już 4 maja ruszy rekrutacja na studia lekarskie, a tym samym oferta edukacyjna Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego stanie się atrakcyjniejsza dla potencjalnych kandydatów.
- Nasze wysiłki zakończyły się sukcesem, czego dowodem jest dzisiejsza konferencja. My, utworzenie kierunku lekarskiego traktujemy jako swego rodzaju misję patriotyczną, dlatego, że państwo polskie potrzebuje lekarzy, a w grze jest bezpieczeństwo zdrowotne Polaków. Utworzenie kierunku lekarskiego to nowy rozdział w historii Uniwersytetu, w historii regionu i wydaje mi się, że ważny moment zarówno dla miasta, jak i naszej społeczności - mówił prof. dr hab. Mirosław Minkina, JM Rektor.
Studia na kierunku lekarskim są jednolitymi studiami magisterskimi o profilu ogólnoakademickim. Prowadzone będą w trybie stacjonarnym. Czas ich trwania wynosi 6 lat.
Uniwersytet zapewnia, że będzie dążył do stworzenia przyjaznego środowiska edukacyjnego, a studenci będą kształcić się w 6-osobowych grupach, co umożliwi zdobycie cennej wiedzy i umiejętności. Kadra na kierunku lekarskim to grono specjalistów, którzy posiadają bogate doświadczenie dydaktyczne i dorobek naukowy. Tworzą ją nauczyciele akademiccy, legitymujący się osiągnięciami w zakresie nauk podstawowych i przedklinicznych oraz lekarze - specjaliści różnych dziedzin medycznych.
Dzięki współpracy z Mazowieckim Szpitalem Wojewódzkim w Siedlcach i Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Siedlcach uczelnia zapewni studentom kierunku lekarskiego nie tylko kształcenie pod okiem wykwalifikowanej kadry, dostęp do nowoczesnych laboratoriów i aparatury medycznej, ale również kompleksową naukę, obejmującą zarówno teoretyczne podstawy nauk medycznych, jak i praktyczne umiejętności niezbędne do pełnienia obowiązków lekarza.
- Nasza społeczność szpitalna zawsze trzymała kciuki za to, aby ten niewątpliwie potrzebny kierunek został otwarty na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Jako duże zaplecze medyczne jesteśmy oczywiście do dyspozycji. Jesteśmy otwarci do współpracy i robienia tego, co faktycznie może okazać się efektywne i skuteczne, a później w przyszłości przynieść również korzyści dla szpitala. Ten permanentny brak kadry lekarskiej odczuwamy na każdym kroku. Jedynym rozwiązaniem na to jest właśnie zwiększanie tej liczby absolwentów medycyny w Polsce - mówił Marcin Kulicki, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.
- Dla nas jest to zaszczyt, że możemy współuczestniczyć w tworzeniu edukacji przyszłej kadry medycznej. Mamy duże doświadczenie już w tym zakresie, bo wiele lat temu współuczestniczyliśmy w tworzeniu Centrum Symulacji Medycznych. Kadra medyczna szpitala, który reprezentuje również aktywnie pracuje w ramach struktur uniwersytetu. Wielu z nich jest pracownikami naukowymi UPH w Siedlcach. Mając na uwadze to, co się będzie działo i ta perspektywa wydziału lekarskiego miała również wpływ na nasze inwestycje i działania w przeciągu ubiegłego roku. Jesteśmy jedynym szpitalem na terenie miasta, który ma oddział psychiatryczny. Niedawno uruchomiliśmy także Centrum Zdrowia Psychicznego oraz wzbogaciliśmy się o pracownie rezonansu magnetycznego - mówiła Agnieszka Gąsowska - Bodnar, zastępca dyrektora Szpitala Miejskiego w Siedlcach.
W konferencji udział wzięli m.in.: JM Rektor prof. dr hab. Mirosław Minkina, prof. uczelni - dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu dr hab. Jakub Radziszewski, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Marcin Kulicki, p.o. dyrektora SPZOZ w Siedlcach Małgorzata Medak, zastępca dyrektora Siedleckiego Centrum Onkologii Joanna Kozłowiec, zastępca dyrektora Szpitala Miejskiego w Siedlcach Agnieszka Gąsowska-Bodnar, członek zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Mariusz Mioduski, poseł RP Krzysztof Tchórzewski oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół UPH Tomasz Hapunowicz.
Już niedługo Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach przekształci swoją nazwę na Uniwersytet w Siedlcach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz