Zamknij

Siedlecki Oxford czeka na lekarzy

13:20, 19.04.2023 Aktualizacja: 13:23, 19.04.2023
Skomentuj

13 kwietnia Minister Edukacji Przemysław Czarnek wyraził zgodę na utworzenie na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym kierunku lekarskiego.

Zatem już niedługo usłyszymy o rozpoczęciu rekrutacji dla przyszłych lekarzy, którzy zasilą siedlecką służbę zdrowia.

Jednolite studia magisterskie pozwolą studentom uzyskać uprawienia lekarskie i wzbogacą ofertę edukacyjną siedleckiej uczelni. Jak poinformował minister Czarnek zgoda została wydana po zasięgnięciu opinii Ministra Zdrowia.

- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach prowadzi badania naukowe w dyscyplinie nauki o zdrowiu oraz kształci na kierunkach: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, kosmetologia i dietetyka. Kierunki te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia. Uniwersytet posiada nowoczesną bazę dydaktyczną, zapewniającą możliwość realizacji zajęć i osiąganie przez studentów efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Realizowane są inwestycje mające wzmocnić potencjał naukowo-dydaktyczny. Uruchomienie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach znacząco podniesie prestiż regionu oraz wpłynie na poprawę dostępności i jakości opieki zdrowotnej. Realizacja tego wielkiego przedsięwzięcia była możliwa dzięki dobrej współpracy z parlamentarzystami, władzami samorządowymi i placówkami ochrony zdrowia - komentuje siedlecka uczelnia.

Powstanie kierunku wiązało się z długim procesem, który uczelnia musiała przejść, ale dzięki determinacji rektora UPH prof. Mirosława Minkiny i jego sztabu uczelnianego, udało się osiągnąć cel.

- To nie całkowite novum w ofercie naszych studiów. Prowadzimy kształcenie na kierunkach medycznych, badania medyczne, zajęcia i warsztaty. Powstanie kierunku lekarskiego jest dla nasz rozwinięciem tych, które już funkcjonują, czyli pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, dietetyki i kosmetologii. Mamy kadrę, mamy miejsce, mamy możliwości i należy z nich skorzystać. Jest to ważne wydarzenie nie tylko dla naszej uczelni, ale także dla lokalnych ośrodków zdrowia, szpitali, a przede wszystkim dla mieszkańców, których komfort opieki zdrowotnej ma szansę ulec znacznej poprawie - mówił rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach prof. dr hab. Mirosław Minkina.

Nie tylko pomysł został zrealizowany, ale również rozwinięto zaplecze dla studentów. Niedawno, bo w lutym oficjalnie otwarto Laboratorium Biologii Molekularnej i Genetyki, a jeszcze wcześniej Centrum Symulacji Medycznej.

- Jeśli chodzi o kadrę, to kadra jest przygotowana. Przedmioty medyczne funkcjonują na uniwersytecie już od 2016 roku. Przygotowanie kadry wymagało od nas tylko uzupełnienia. Będą to profesorowie i doktorzy z ośrodków z Lublina i Warszawy, ale także lokalni lekarze - mówił dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu prof. Jakub Radziszewski.

Zajęcia będą odbywały się w wielu budynkach należących do uniwersytetu, nie ma więc potrzeby szukania nowych miejsc. Jak uczelnia poradzi sobie jednak bez szpitala klinicznego?

- Dysponujemy Centrum Symulacji Medycznych, co podnosi naszej możliwości, bo wiele uczelni nie ma takich miejsc. Jednak jeśli chodzi o szpital, na terenie miasta mamy dwa szpitale i w obu jest możliwość prowadzenia zajęć ze studentami. Prace i ustalenia na ten temat ciągle trwają, jednak te oddziały, które funkcjonują mogą występować o statut szpitala klinicznego. W Siedlcach jest kilku samodzielnych pracowników naukowych, którzy są kierownikami oddziałów zabiegowych i w oparciu o nich można tworzyć takie oddziały - dopowiada dziekan Radziszewski.

Dziekan wydziału lekarskiego podkreślił także, że nie trzeba być dużym ośrodkiem, ani ośrodkiem w dużym mieście, aby się rozwijać. Podał również pierwsze zapowiedzi rekrutacji na kierunek medyczny:

- Pierwsze kroki do podjęcia rekrutacji już zostały podjęte. Na daną chwilę mogę powiedzieć, że planujemy pierwsza rekrutację już od tego roku akademickiego 2023/2024 i szykujemy się na 60 miejsc dla kandydatów.

Ostatnie i najciekawsze zagadnienie szczególnie pozytywnie zaskakuje odpowiedzią. Czy będzie zainteresowanie wśród studentów małego ośrodka?

- Już mamy duże zainteresowanie, może nie tylko wśród studentów, ale także wśród mieszkańców. Może towarzyszą temu niekoniecznie pozytywne reakcje, ale proszę dać nam szansę wystartować. Proszę pamiętać, że Oxford też nie jest dużym miastem. I moim marzeniem jest, aby Siedlce również zafunkcjonowały jako miasto akademickie - podsumowuje prof. Jakub Radziszewski.

W takim razie pozostaje czekać na rozpoczęcie rekrutacji i pierwszych 60-ciu studentów, którzy będą historycznym rocznikiem na kierunku lekarskim siedleckiej uczelni.

 

fot.: UPH

(PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

KierowcaKierowca

3 4

"Oxford" - przez grzeczność nie skomentuję...

14:11, 19.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DanutaDanuta

1 2

Taki Oxford jak i minister

20:37, 23.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%