Piłka nożna i jej Siedlecka historia” to tytuł wystawy organizowanej przez Pogoń Siedlce i Muzeum Regionalne w Siedlcach. Oficjalnie otwarta zostanie 28 kwietnia.
Do podpisania listu intencyjnego przez dyrektora Sławomira Koraczuka, Krzysztofa Chaberskiego reprezentujących Muzeum Regionalne w Siedlcach oraz prezesa Pogoni Łukasza Jarkowskiego i menadżera klubu Grzegorza Koprukowiaka doszło niespełna miesiąc temu.
Jak ustalono założeniem wystawy jest pokazanie historii piłki nożnej od początków jej powstania, przez dokonania piłkarzy na terenie Polski aż po jej uprawianie na terenie Siedlec i okolicznego regionu.Organizatorzy wystawy, niedługo po ogłoszeniu inicjatywy, ruszyli do pracy. Przygotowania do otwarcia wystawy podzielono na kilka etapów, skupionych wokół pozyskania kluczowych partnerów do realizacji założonego projektu, oraz dotarcie do posiadaczy cennych eksponatów, które mogą uświetnić prezentowane zbiory.
Dziś należy uznać, że prace nad przygotowaniami do otwarcia wystawy, postępują zgodnie z założonymi planami. 13 marca, Grzegorz Koprukowiak reprezentujący Miejski Klub Piłkarski „Pogoń” Siedlce oraz Krzysztof Chaberski i Mariusz Krasuski z Muzeum Regionalnego w Siedlcach, odbyli szereg spotkań skupionych wokół zaplanowanej na 28 kwietnia wystawy.
Wystawa pod tytułem „Piłka nożna i jej Siedlecka historia” została objęta patronatem przez prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzeja Kraśnickiego. Prezes PKOL oraz reprezentująca instytucję Hanna Starzyńska zwrócili uwagę na bogatą historię futbolu na terenie Siedlec, podkreślając jednocześnie zasadność organizacji wystawy i chęci przybliżenia dotychczasowych dziejów piłki nożnej mieszkańcom Siedlec.
Kolejnym punktem spotkań, był stadion Legii Warszawa przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie i Muzeum Legii mieszczące się na terenie obiektu. Historia wielokrotnie połączyła siedlecką Pogoń z warszawską Legią. Z Pogonią związani byli przez laty Legioniści – Henryk Apostel, który trenował biało-niebieskich oraz Janusz Żmiejwski, który był jej zawodnikiem. Szczególne miejsce w historii siedlecko-warszawskich relacji posiada niewątpliwie Artur Boruc, który swoje pierwsze kroki stawiał w Pogoni, stając się następnie jedną z ikon Legii.
Dziś tradycja dobrych relacji pomiędzy Legią, a Pogonią kontynuują tacy zawodnicy jak Maciej Rosołek i Igor Strzałek oraz Maciej Kikolski – bramkarz Wojskowych, który w obecnym sezonie jest wypożyczony do Siedlec.W wyjątkowej scenerii Muzeum Legii, odbyło się spotkanie z Adamem Dawidziukiem, który piastuje stanowisko kustosza instytucji stworzonej przez pana Wiktora Bołbę.
Adam Dawidziuk bardzo pozytywnie odebrał informację o powstaniu inicjatywy i zadeklarował współpracę i włączenie się Muzeum Legii we wsparcie siedleckiej wystawy. Wśród przekazanych zbiorów, znajdzie się wiele pamiątek, świadczących o głębokiej, wspólnej historii.W najbliższym czasie, dojdzie do kolejnych spotkań związanych z organizacją wystawy.
Info/foto: media klubowe Pogoń Siedlce
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz