Zamknij

Wernisaż wystawy „Historia historii”

19:28, 25.01.2023 KL Aktualizacja: 19:28, 25.01.2023
Skomentuj

24 stycznia, w Galerii Ściana na Wydziale Humanistycznym UPH w Siedlcach odbył się wernisaż otwierający wystawę „Historia Historii”, której autorką jest studentka historii oraz nauk plastycznych Svietlana Goreva.

Wystawa powstała jako praca zaliczeniowa w ramach przedmiotu „Popularyzacja i edukacja archiwalna” na uzupełniających studiach magisterskich na kierunku Historia. Ma ona charakter interdyscyplinarny. Autorka korzystając w swojej pracy z materiałów archiwalnych, przybliżyła licznie zgromadzonym widzom wystawy, dzieje i działalność Instytutu Historii UPH, stosując artystyczne formy wyrazu, głównie w postaci plakatów z interaktywnymi elementami.

Wernisaż rozpoczął się od krótkiego wprowadzenia, w którym głos zabrali zaproszeni na prezentację, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka oraz dyrektor Instytutu Historii dr hab. Dariusz Magier.

Następnie autorka omówiła swój projekt, przedstawiając zgromadzonym koncepcje pracy i główne motywy w niej zawarte. Studentka, dzieląc wystawę na kilka części tematycznych, przedstawiła historię w podwójny sposób, z jednej strony jako dziedzinę nauki badającą i zabezpieczającą przeszłość, a z drugiej jako historię Instytutu, głównie przez pryzmat działalności studenckiej. Każdy z elementów za pomocą symboli oddaje jej inny aspekt.

Możemy zobaczyć tam m.in. galerię zdjęć zamkniętych w tarczy zegara, na których uwieczniono organizowane przez Instytut na przestrzeni lat wydarzenia, piramidę złożoną z okładek i zrzutów stron internetowych opowiadającą historię inicjatyw studenckich, takich jak np. działalność Koła Naukowego Archiwistów i Studenckiego Koła Naukowego Historyków czy wydawanie czasopism naukowych, zebrane plakaty z konferencji, opowiadające o działalności naukowej Instytutu czy instalację złożoną z zabytkowych książek, symbolicznie odnoszącą się do historii jako szerszego pojęcia.

Po oficjalnej nadszedł czas na oglądanie ekspozycji, dyskusje i możliwość dzielenia się wrażeniami. Wystawę można oglądać do 7 lutego 2023 r.

Aleksandra Gugała

Autorka jest studentką II roku historii UPH w Siedlcach

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%